„Rekordy padly odhadem na dvanácti stanicích z celkových 140, které měří více než třicet let,“ sdělil iDNES.cz Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu. Deset stanic naměřilo teplotu pod nulou, doplnil meteorolog Petr Dvořák s tím, že tak studené ráno je v červenci ojedinělé, ale ne úplně výjimečné.

Vůbec nejchladněji bylo na Kvildě, kde rtuť teploměru klesla k -3,5 stupňům, o rekord zde však nešlo. Minusové teploty byly taktéž na nedaleké Jezerní slati.
Podle Borovičky se v noci teploty v údolích obvykle pohybovaly mezi pěti a šesti stupni, republikový průměr byl pak mezi devíti a deseti stupni. Na 39 měřicích stanicích však bylo naměřeno mezi nulou a pěti stupni.
Rekordy padly například v obci Jevíčko na Pardubicku, kde teploměry naměřily 3,2 stupně, stejnou hodnotu ukázaly také ve vesnici Houžná na Prachaticku, kde padl rekord 3,3 stupně z roku 1968.
V dalších dnech už ale meteorologové očekávají oteplení. Příští týden se mohou teploty pohybovat ve dne kolem třiceti stupňů (předpověď zde).
Horská Kvilda patří k nejchladnějším místům v Česku:
19. ledna 2016 |

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz