Řečtí farmáři stříleli na sběrače jahod z Bangladéše, soud je osvobodil

Řečtí farmáři stříleli na sběrače jahod z Bangladéše, soud je osvobodil | foto: Reuters

Řečtí farmáři stříleli na sběrače jahod z Bangladéše, soud je osvobodil

  • 132
Rozhodnutí řeckého soudu ve středu spustilo vlnu nesouhlasných názorů a pobouření. Na svobodu totiž propustil dvojici farmářů, kteří na jaře loňského roku postřelili 28 bangladéšských sběračů jahod. Podle ochránců lidských práv se jedná o bezprecedentní rasistický skandál.

Mediálně propíraný případ se odehrál 18. dubna loňského roku. Asi 200 přistěhovalců z Bangladéše, kteří pracovali na jahodové farmě v obci Nea Manolada, požadovali po majiteli farmy vyplacení honoráře za půl roku práce. Nejméně jeden z vedoucích směn však odpověděl střelbou. 28 lidí utrpělo zranění a museli vyhledat lékařskou pomoc (více o případu se dočtete zde).

V souvislosti se střelbou policie zadržela majitele farmy, vedoucího směn a jeho dva asistenty. Vyšetřovatelé později zjistili, že sběrači museli žít v otřesných podmínkách bez tekoucí vody a toalety. Obžaloba zastupující zraněné sběrače požadovala vysoké tresty, verdikt soudu však překvapil i zkušenné právníky.

Majitel farmy a vedoucí směn totiž byli zbaveni všech obvinění a soud je propustil na svobodu. Trest si tak vysloužili jen jejich podřízení, píše server The Guardian Jeden z asistentů byl odsouzen na 14 let a sedm měsíců, druhý pak na 8 let a sedm měsíců. Verdikt okamžitě rozpoutal vlnu nevole. Přímo před budovou soudu ve městě Patras protestovaly desítky lidí.

Rasistický skandál a protesty v ulicích

„Toto rozhodnutí je ohavnost a hanba (...) soud ukázal otřesný postoj vůči zraněným,“ sdělil po vynesení rozsudku obhájce Moisis Karabeyidis. Dodal, že celý případ hodlá hnát až Evropskému soudu pro lidská práva.

Do verdiktu soudu se překvapivě pustila i největší řecká dělnická unie GSEE. Podle ní je propuštění majitele farmy zcela proti „spravedlnosti a férovosti“. „Střílet a zranit lidi (...), kteří si dovolili poprosit o vyplacení mzdy za šest měsíců, nejde popsat jen jako jako pouhé napadení,“ uvádí ve svém prohlášení GSEE.

Koordinátor Hnutí proti rasismu a fašistické hrozbě Petros Constantinou si myslí, že se jedná o „bezprecedentní rasistický skandál“. „Stovky milionů zisku z obchodování s jahodami nemohou vzejít z toho, že se na polích střílejí dělníci,“ zlobí se.

Krvavé jahody z Řecka

Poslankyně Vassiliki Katrivanová prohlásila, že verdikt soudu hlásá do světa jediné: „Dělníci z ciziny (u nás) mohou umírat jako psi v kotci“. Zároveň dodala, že takové sdělení dává prostor pro další podobné případy. Naráží tak na nechvalnou pověst regionu Nea Manolada.

Ten se dostal do centra pozornosti již v minulosti. V roce 2008 tady přistěhovalci drželi hladovku kvůli nelidským podmínkám, ve kterých musí žít. A došlo zde již i k několika útokům. Na sociálních sítích se proto začala šířit kampaň s cílem bojkotovat ovoce z oblasti s tím, že jde o „krvavé jahody“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video