Řecký premiér Jorgos Papandreu (3. listopadu 2011)

Řecký premiér Jorgos Papandreu (3. listopadu 2011) | foto: AP

Řecký premiér připustil nekonání referenda, povede debatu o nové vládě

  • 220
Řecký premiér Jorgos Papandreu je ochoten jednat s opozicí o vytvoření přechodné vlády. Tu požadují i někteří poslanci jeho vlastní strany. Pokud by se strany dohodly, referendum o přijetí zahraniční pomoci by se nekonalo. Vůdce opozice nicméně premiéra vyzval, aby odstoupil.

Papandreu poslance upozornil, že se hraje o setrvání Řecka v eurozóně. Jediný způsob, jak v ní zůstat, je podle něj dodržování podmínek dohody o finanční podpoře z minulého týdne. Tuto domluvu označil za mezník pro Řecko, který otevírá nové možnosti.

Akcie po zpochybnění referenda posílily,

v plusu je Praha i Wall Street

Šéf řecké vlády také zdůraznil, že není možné, aby rozhodovaly jen trhy, a nikoli lidé. Všelidové hlasování by podle Papandrea, jenž ujistil, že věří v moudrost řeckého lidu, mělo přinést jasné rozhodnutí. Součástí referenda prý nikdy neměla být otázka, zda si lidé přejí opustit eurozónu.

Papandreu v třičtvrtěhodinovém projevu před poslanci odmítl předčasné volby, které by podle něj byly katastrofou. Řekl také, že partneři ze zemí EU nemohou rozumět reakcím řeckého lidu a řeckých politických stran na uzavřenou dohodu o zahraniční finanční pomoci pro řeckou ekonomiku.

Debaty o referendu přivedly hodně lidí k rozumu, řekl premiér

Premiér předtím v projevu na zasedání vlády řekl, že pověří úkolem jednání s opozicí dva vysoce postavené členy strany, a ocenil podporu opozice pro záchrannou dohodu. Bude-li opozice souhlasit s podporou dohody v parlamentu, nebude se muset referendum konat, řekl premiér.

"Budu rád, i když nepůjdeme k referendu, které nikdy nebylo samoúčelné. Jsem rád, že všechny tyto debaty alespoň přivedly hodně lidí k rozumu," uvedl premiér.

Řecka musí prokázat, že chce zůstat v eurozóně

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy po prvním dnu summitu G20 uvedl, že středeční vzkaz Francie a Německa vůči Řecku měl na Atény vliv ve správném směru. "Jasně jsme řekli, že chceme, aby Řecko zůstalo v eurozóně, nemůžeme si to ale přát, jestliže to Řecko nebude chtít samo," řekl Sarkozy. "Musíme bránit měnu. Nemůžeme přijmout rozpad eura, to by znamenalo rozpad Evropy," dodal.

"Z eura plyne přijetí zodpovědnosti všech těch, kdo se na něm podílejí. Mezi členy existuje solidarita, musí se však respektovat minimální společná pravidla. To bylo středeční poselství kancléřky Angely Merkelové a mě. Jsem velmi rád, že v Řecku jsou politici, kteří to chápou," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK

"Budu hovořit se (lídrem opozice Antonisem) Samarasem, abychom zkoumali další kroky na základě širšího konsensu," doplnil Papandreu. Zopakoval, že členství Řecka v eurozóně není zpochybněno a že okamžité konání předčasných voleb by s sebou neslo velké riziko bankrotu země.

Kabinet chce jednat s opozicí

Přestože se média v průběhu dne předháněla v dohadech, že Papandreu navštíví prezidenta a podá demisi, zdroje z premiérovy kanceláře to odmítly. "Premiér neodstoupí, nerezignuje ani vláda," informoval vládní zdroj. Vůdce řecké opoziční Nové demokracie Antonis Samaras nicméně premiéra vyzval, aby odstoupil. Opozice také požaduje, aby se do šesti týdnů v Řecku uskutečnily předčasné volby.

Papandreu dopoledne svolal mimořádnou schůzi vlády, protože se dva ministři postavili proti jeho plánu uspořádat referendum o členství v eurozóně (více čtěte zde). Po ní se měl údajně vydat k prezidentovi, prezidentská kancelář ale jakoukoliv schůzku popřela.

Mluvčí vlády nicméně oznámil, že kabinet je ochoten jednat s opozicí o vzniku přechodné vlády. Pokud by se hlavní strany dohodly na řešení politické krize, žádné referendum nebude. Na tom, že se premiér rozhodl od referenda odstoupit se později shodly i další zdroje z vládního prostředí.

Vytvoření vlády národní spásy, která by zadluženou zemi dovedla k předčasným volbám, požaduje čím dál více poslanců napříč politickým spektrem. Poslanci vládní strany PASOK navrhují, aby se do jejího čela postavil uznávaný finančník a bývalý viceprezident Evropské centrální banky Lukas Papadimos.

Premiéra opouštějí poslanci jeho strany

"Žádám vytvoření prozatímní přechodné vlády, jejímž jediným úkolem by bylo zorganizování okamžitých voleb. Finanční dohodu s EU by měl ratifikovat ještě nynější parlament," řekl vůdce řecké opoziční Nové demokracie Antonis Samaras. Zhruba třicet poslanců vládní strany i pravicové opozice podepsalo petici proti referendu.

Papandreu s vlastními poslanci v 300členném parlamentu řeší i další problémy. Údajně už tři socialistické poslankyně daly najevo, že vládu při pátečním hlasování o důvěře nepodpoří. Kabinet se tak nyní opírá o 149 zákonodárců v 300členném parlamentu, což mu nestačí.

Papandreu se ocitl pod tvrdou palbou poté, co počátkem týdne ohlásil referendum, jež by mělo rozhodnout o setrvání Řecka v eurozóně a přijetí záchranného balíku EU. Návrh vyděsil západní politiky i finanční trhy.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video