Při zátahu na ilegální přistěhovalce zadržela řecká policie přes 6 000 lidí,

Při zátahu na ilegální přistěhovalce zadržela řecká policie přes 6 000 lidí, vyhoštěny jich v následujících dnech bude přes 1 600. | foto: Profimedia.cz

Hon na nelegály pokračuje. Řecko vyhostí dalších 1 600 přistěhovalců

  • 76
Řecko pokračuje v nedávno započatém agresivním přístupu k nelegálním přistěhovalcům. V minulých dnech podnikla místní policie sérii zátahů, během kterých zadržela tisíce osob podezřelých z nelegálního pobytu v zemi. Politici volají po zpřísnění zákonů.

O uplynulém víkendu eskaloval počet zátahů řecké policie proti ilegálním imigrantům, samotnými Řeky označované jako nahánění nelegálů. Strážci zákona jich zadrželi přes šest tisíc. Většina byla vzápětí propuštěna, přes 1 600 ilegálních přistěhovalců ale bude v následujících dnech vyhoštěno ze země. Už během neděle se přitom do své vlasti vrátilo 88 Pákistánců.

Řecká krize

Krize odstartovala na podzim 2009, kdy řecká vláda přiznala, že lhala o schodku státního rozpočtu (dosahoval 126,8 % HDP). Na jaře 2010 Řecko před krachem zachránila půjčka 110 miliard eur od EU a MMF a Atény se zavázaly k reformám, jež v zemi vyvolaly odpor.

Na jaře 2012 Řecko, po referendu a ostrých reakcích doma i v zahraničí, požádalo o další půjčku. V květnu pak vyrazili Řekové k volbám, vítězné strany se ale nedohodly na koalici a lidé si hlasování zopakovali v červnu, kdy se začalo nahlas mluvit o možném vystoupení Řecka z eurozóny.

Za ostrý postoj k problematice přistěhovalců se po víkendové sérii zátahů postavil i ministr spravedlnosti Nikos Dendias, který uvedl, že "současná ekonomická situace v Řecku si nemůže dovolit další invazi přistěhovalců". Problém imigrantů se nezdráhal přirovnat k časované bombě, která může otřást základy celého státu (více o honech na ilegální přistěhovalce čtěte zde).

"Pokud nepřijdeme se stabilním a vhodným přístupem k problematice ilegálního přistěhovalectví, naše země se rozpadne," uvedl pro BBC. Přes Řecko se do států Evropské Unie ročně dostává více než 80 procent všech uprchlíků. S krizí bojující země v minulosti již několikrát žádala o pomoc v této problematice i činovníky EU.

Už před několika dny Řecko posílilo počet stráží na hranicích s Tureckem. K tomuto kroku je donutila eskalace napjaté situace v Sýrii, odkud se očekává příliv uprchlíků. Právě řecko-turecký přechod v Evrosu je nejslabším místem řecké hraniční kontroly. Jen za loňský rok zde zaznamenali přes 55 tisíc nelegálních přechodů.

Celá řada politiků také volá po zavedení přísnějších pravidel pro nakládaní s ilegálními imigranty. Na nevhodné a nepřiměřeně tvrdé zacházení s imigranty naopak upozorňuje organizace Amnesty International. Ta Řecko obviňuje z toho, že s přistěhovalci nakládá jako se zločinci a zadržuje je také v detenčních centrech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video