Před řeckým parlamentem v Aténách lidé v pátek protestovali proti schválení...

Před řeckým parlamentem v Aténách lidé v pátek protestovali proti schválení čtvrtečního řeckého návrhu věřitelům, který znamená dramatické škrty (10. července 2015) | foto: Reuters

Tsiprasova akrobacie naštvala část Syrizy, v Aténách bouřily tisíce lidí

  • 403
Pět poslanců řecké vládní strany Syriza vyzvalo k návratu k drachmě, pokud nebude možná dohoda s mezinárodními věřitelskými institucemi bez úsporných opatření v Řecku. Zpochybnili tak nejnovější návrh vlády premiéra Tsiprase, který předpokládá výrazná úsporná opatření výměnou za další balík finanční pomoci. Proti návrhu protestovaly v Athénách i tisíce lidí.

Podle zástupců nejlevicovějšího křídla Syrizy „vláda musí sdělit institucím a řeckému lidu i na poslední chvíli, že pokud nebude přijat pozitivní kompromis, (...) je připravena následovat alternativní pokrokovou cestu, která zpochybní členství země v eurozóně a přeruší splácení dluhu,“ citoval z prohlášení pětice poslanců deník Ta Nea.

„Pozitivní kompromis“ podle odpůrců navrhované dohody znamená, že program zahraniční pomoci zarazí úsporná opatření, poskytne dostatečnou finanční likviditu řeckému hospodářství a zajistí výrazné úlevy ve splácení řeckého dluhu.

Premiér Alexis Tsipras se v pátek sešel s poslaneckým klubem Syrizy. Zdůraznil, že úkolem vlády není dostat zemi z eurozóny, ale ani způsobit hospodářský kolaps země. Řecko podle něj stojí před bankrotem a bez zahraniční pomoci se v žádném případě neobejde. 

Tsipras také stranický klub vyzval, aby ve večerním parlamentním hlasování o navrhované dohodě zachoval jednotu. „Buď budeme pokračovat všichni dohromady, nebo všichni dohromady odejdeme,“ prohlásil.

Syriza vše jen zhoršila, míní opozice

Poslanecký klub Syrizy ale poté nehlasoval o podpoře dokumentu a jeho vnitřní rozpory se tak navenek neprojevily. Při čtvrtečním hlasování v řecké vládě o podpoře návrhu se odmítli pod schvalovací dokument podepsat vůdce levicového křídla Syrizy a ministr pro energetiku Panajotis Lafazanis, který ale neprozradil, jak chce v parlamentu hlasovat.

Ve vládě svůj podpis nepřipojil ani ministr obrany Panos Kammenos, vůdce koaličních Nezávislých Řeků, kteří Syrize umožňují vládnout s nadpoloviční většinou v parlamentu.

Jestliže bude vládní většina pro večerní hlasování ohrožena, může se Tsipras podle všeho opřít o pomoc tří proevropských opozičních stran, které jeho snahu o udržení v eurozóně podpořily. 

Ani v jejich řadách však není tajemstvím rozladění nad Tsiprasovou „politickou akrobacií“, kdy premiér hodlá přijmout prakticky totožné či o něco horší podmínky než ty, které před několika dny po jeho kampani odmítli voliči v referendu.

Bývalý ministr financí a nynější poslanec socialistů Evangelos Venizelos vyjádřil rozhořčení nad výsledky pětiměsíčního vládnutí Syrizy, které podle něj podstatně zhoršilo ekonomické podmínky země a dostalo ji do stádia, kdy bude nucena další tři roky trpět výraznými ekonomickými omezeními.

V Aténách se opět protestovalo

Rozdělení je patrné také na samotných obyvatelích země. Zatímco ve čtvrtek před podáním nového návrhu v centru Atén demonstrovaly tisíce proevropsky smýšlejících lidí, v pátek se na stejném místě sešlo zhruba 7 000 lidí, aby protestovali proti plánovaným úsporným opatřením řecké vlády. Demonstraci svolaly levicové odbory PAME. Nad hlavami demonstrantů se podle televizních záběrů objevily transparenty kritizující vládnoucí levicovou stranu, jeden z nich například hlásal: „SYRIZA podporuje kapitalismus“.

Lidé netajili rozhořčení nad obratem, jaký vláda učinila. Kabinet premiéra Alexise Tsiprase podle nich nebere ohledy na výsledky nedělního referenda. „Pokud Řekové hlasovali tak masivně pro možnost NE, bylo to proto, že chtěli skoncovat s úspornými opatřeními. Vláda to nebere v úvahu,“ stěžovala si jedna z účastnic akce hlásící se k neparlamentní krajně levicové straně Antarsya (Vzpoura).

Řečtí obyvatelé jsou vývojem situace na politické scéně poměrně rozladěni. Vláda zorganizovala referendum, v němž občanům doporučila, aby hlasovali NE, tedy aby odmítli dohodu s mezinárodními věřiteli. I když většina lidí dohodu požadující další úsporná opatření skutečně odmítla, v posledních 24 hodinách se lidé dozvěděli, že vláda nakonec s nevelkými obměnami chce s mezinárodními věřiteli vyjednat podmínky, které ekonomické restrikce plánují na další tři roky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video