Šéf Evropské komise Jose Manuel Barroso (vlevo), a Greek řecký premiér Antonis...

Šéf Evropské komise Jose Manuel Barroso (vlevo), a Greek řecký premiér Antonis Samaras zahajují řecké předsednictví. | foto: Reuters

Řecko začalo své „spartánské“ předsednictví. Umíme šetřit, chce ukázat

  • 7
(Od naší zvláštní zpravodajky v Řecku) - Řecko v těchto dnech přebírá předsednictví v EU. Unii v příštích šesti měsících povede stát, který osmadvacítku před čtyřmi lety uvrhl do největší krize v její historii a před dvěma lety málem pohřbil eurozónu. Během příštího půlroku chce ale na svém předsednictví naopak ukázat, že umí šetřit.

Uprostřed královských zahrad nedaleko aténského náměstí Syntagma postávají desítky policistů v černém. Čela pod helmami se jim rosí potem. Někteří z nich nevydrží překvapivý nápor slunce, které si vypůjčilo letní sílu, helmy postupně sundávají a společně s plastovými štíty je odkládají mezi stromy kousek od klasicistní mramorem obložené budovy Zappeion.

V bývalé šermířské hale, kterou Řekové vybudovali u příležitosti obnovení moderních olympijských her koncem 19. století, si v té chvíli třesou pravicemi členové řecké vlády s evropskými komisaři.

Bruselští úředníci nepřijeli na kontrolu své "černé ovce", nejzadluženějšího členského státu. Naopak - přijeli slavit. Řecko se totiž ve středu oficiálně ujalo předsednictví, evropskou osmadvacítku povede do konce června.

Bárka naděje

Koalici prověří evropské volby

Křehká řecká vládní koalice se bude potýkat s řadou problémů během svého předsednictví. Obavy vyvstávají i s ohledem na nadcházející volby do Evropského parlamentu, které budou v květnu. Podle odhadů v nich výrazně posílí protievropská levicová strana Syriza, která by mohla získat stejně nebo i více hlasů než proevropské strany. A hrozí také postup zástupců Zlatého úsvitu, extrémně pravicové strany. Výsledky by mohly stát premiéra hlavu, byť Samaras si pád vlády nepřipouští. Řecká vláda by nebyla první, která padla během předsednictví. Své by mohl vyprávět kabinet premiéra Mirka Topolánka, který padl během českého předsednictví v roce 2009.

"Toto slunečné počasí je symbolické," řekl řecký premiér Antonis Samaras na první tiskovce pro zahraniční novináře. Vše špatné podle něj končí, začíná nová éra.

"To nejhorší je za námi. Podařilo se nám vyváznout z recese, i když za cenu velkých obětí," pokračoval šéf konzervativní Nové Demokracie, po jehož pravém boku souhlasně přikyvoval šéf Evropské komise José Barroso.

Na přehnaný optimismus je však přece jenom brzy. Řecká centrální banka sice v prosinci oznámila, že se země po šesti letech v hluboké krizi konečně odrazila ze dna, a dokonce se v tomto roce očekává půlprocentní ekonomický růst, Řecko však nadále drtí obří sedmadvacetiprocentní nezaměstnanost  a největší unijní dluh.

Někteří proto těžce nesou, že Unii v příštích měsících povede stát, který osmadvacítku před čtyřmi lety uvrhl do největší krize v její historii a před dvěma lety málem pohřbil eurozónu, když hrozilo, že se bude muset vrátit k drachmě. Řecko zachránily až finanční injekce v hodnotě 240 miliard eur od takzvané trojky (MMF, Evropská unie a ECB). Ani ty však nejsou konečné. Jen letos bude Řecko podle některých analytiků potřebovat dalších nejméně 1,5 miliardy eur.

Čím zaplatit daně a jídlo?

Samotné Řeky předsednictví příliš nezajímá. "Většině lidí je to úplně jedno. Důležité je zajistit rodinu, sehnat peníze na zaplacení topení a jídla, to je, co nás trápí," zhodnotil padesátiletý stavební inženýr Nikolaos Stavros u zátarasů, které ve středu vyrostly u aténského náměstí Syntagma. Vláda pro jistotu na osmnáct hodin zakázala demonstrace a povolala do služby na dva tisíce policistů, několik set odpůrců unijní politiky přesto vyšlo do ulic.

"Tahle vláda dělá jen to, co jí nařídí trojka a Němci, sama o sobě neudělá nic," dodal muž, jehož odvětví krize výrazně uškodila. Stavební průmysl se v zemi zcela zastavil. Zatímco v roce 2007 bylo podle úředních čísel postaveno přes čtyřicet tisíc nových domů a bytů, loni to byly sotva čtyři tisíce. Situace se zřejmě nezlepší, i proto, že v Řecku začala platit daň z nemovitosti, na což místní nebyli zvyklí. A mnozí mají několik domů či bytů. "Tady vždy platilo, že je lepší vrazit peníze do nemovitostí než do banky," zavzpomínal na staré časy Stavros.

Předsednictví po spartánsku

Mnozí Řekové ve středu ani netušili, proč nad centrem Atén po celé odpoledne kroužil policejní vrtulník a Syntagmu obklopily zátarasy. Jiní naopak předsednictví přivítali. "Je to šance Evropě ukázat, že to zvládneme, že jsme zodpovědní," uvedla třiadvacetiletá studentka Nora. "Okolní země nás mají za neschopné, takže jim můžeme ukázat, že i v krizi jsme schopni Unii vést," dodala dívka.

Pravda je, že Řekové mají s vedením EU zkušenosti. "Vlády", byť po podpisu Lisabonské smlouvy už spíše symbolické, se ujali už popáté. Řecko vstoupilo do Unie, tehdy ještě do Evropského společenství, v roce 1981, poté co o tři roky dříve v Zappeionu podepsal tehdejší premiér přístupové listiny.

Po více než třiceti letech se podle Samarase evropská integrace dostává do rozhodující fáze. Prioritou řeckého předsednictví podle něj bude růst hospodářství a zaměstnanosti, prohloubení integrace Evropské měnové unie a imigrační politika. Přistěhovalectví budou Řekové řešit s Italy, kteří převezmou předsednictví po nich.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video