Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Česká velvyslankyně v Řecku: Místní politici přestali říkat, že bude líp

  15:00
Řekové o víkendu zamíří k urnám, aby zvolili nový parlament. Poslední volby se přitom konaly před necelým měsícem, skončily ale patem. "Nálada Řeků se hrozně změnila. Klesla poptávka v obchodech, lidé už tolik necestují. Řečtí politici přestali vyhlašovat, že bude líp," říká česká velvyslankyně v Řecku Hana Ševčíková.

Příznivci krajně pravicové strany Zlatý úsvit slaví výsledky parlamentních voleb, ve kterých zaznamenaly dosud vládní a proevropské strany debakl. (6. května 2012) | foto: Reuters

Před pár týdny, když byly oznámeny výsledky voleb, se politici nedokázali dohodnout na koalici. Podobný scénář hrozí i po víkendových volbách. Jejich favorité, pravicová Nová demokracie a radikálně levicová Syriza, totiž mají úplně jiný pohled na řešení hluboké hospodářské krize, která Řecko dusí už pět let.

Zatímco konzervativci chtějí pokračovat v tvrdých úsporách, a tím od Evropy získat další nezbytnou finanční injekci, levice nařízené škrty odmítá. I za cenu odchodu Řecka z eurozóny. A tato varianta je podle analytiků čím dál pravděpodobnější, i když v Řecku si ji zatím připouští jen málokdo. Přes sedmdesát procent obyvatel se nechce vrátit k původní měně drachmě.

Odchod Řecka ze spolku zemí, které platí eurem, by však otřásl i Evropskou unií. Ekonomové jej vyčíslují na jeden až tři biliony eur. Na to sází i šéf Syrizy Alexis Tsipras, podle kterého si Unie ztrátu Řecka nedovolí. Levicový politik slibuje, že dokáže vyjednat měkčí opatření. V zemi se zatím šíří nejistota, což ukázaly i květnové volby. Posílily radikální strany.

"To tady nebylo zvykem. Dlouhé roky se střídala konzervativní Nová demokracie se socialistickým Pasokem. Vlastně jako taková opoziční smlouva, ale permanentní," říká česká velvyslankyně v Aténách Hana Ševčíková.

Liší se bezpečnostní situace ve vnitrozemí a na ostrovech, kam míří většina turistů?
Velmi. Ostrovy a letoviska na pevnině, jež žijí hlavně turistikou, jsou světy samy pro sebe. Neříkám, že by tam nepronikla politika, ale jsou to místa klidnější než města. Na ostrovech se Řekové hodně snaží, aby turisté neodcházeli.

Hana Ševčíková

Česká velvyslankyně v Řecku Hana Ševčíková (1954) vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, obor komparativní lingvistika, literatura a germánské jazyky. Na ministerstvu zahraničních věcí ČR pracuje od roku 1990, předtím se živila jako překladatelka. V minulých letech vedla ambasády v Dánsku a Itálii. Na velvyslanectví v Řecku působí od října 2010.

Jak vy osobně vnímáte řeckou krizi? Pocítila jste zhoršení životní úrovně? Je kupříkladu méně zboží v obchodech?
Je tu velký rozdíl mezi těmi, kteří mají nějaký majetek, a těmi, kteří žijí z měsíčního platu. Ti druzí to pocítili hodně. Platy se jim snížily, zvýšily se daně a naopak podražil benzin a jídlo. Lidé už si nekoupí boty, když je nepotřebují. Nenaplní košík v obchodě jako dřív.

Změnila se nálada Řeků?
Strašně. Ještě loni se zdálo, že to nikdo nebere moc vážně. Nejprve se dojednalo první memorandum s prvním balíkem pomoci. Pak se dojednalo druhé, které už doprovázela úsporná opatření, a na některé lidi to začalo doléhat. Klesla poptávka v obchodech, lidé přestali tolik cestovat. Řečtí politici přestali vyhlašovat, že bude líp.

Co je podle vás skutečným problémem Řecka?
Dvacet třicet let trvající nerovnováha mezi tím, na co si obyvatelé sami reálně vydělali, a tím, co zkonzumovali. A také způsob, jak vlády vládly. Nejenže se lidé zadlužovali, ale i vlády zadlužovaly zemi. Státní kasa je teď bez peněz. Řekové prožili neuvěřitelný rozkvět společnosti, nikoli však průmyslového a výrobního potenciálu.

Myslíte, že současnou napjatou atmosféru nedělní volby uklidní?
Teď je takové ticho před bouří. Až se v neděli začnou objevovat první předběžné výsledky, pak by mohlo být rušno. Předseda Nové demokracie Antonis Samaras i šéf Syrizy Alexis Tsipras shodně prohlašují, že chtějí vládu už v pondělí 18. června, aby bylo do summitu Evropské rady 28. června všechno připravené. Ohledně výsledku se mluví o dvou scénářích. V tom prvním by mohla volby vyhrát Nová demokracie, která vytvoří věrohodnou, většinovou koalici a bude dál jednat s Evropou. Velkým rizikem této varianty však je, že v opozici by v tomto případě byla radikální levice, která by skončila na druhém místě. Její voliči by mohli být nespokojení, že nenastala kýžená změna, a mohli by vyjít do ulic. V druhém scénáři by naopak vyhrála Syriza, které by se rovněž mohlo podařit vytvořit kredibilní většinovou vládu. Důležité pak bude, zda si udrží svou proevropskou rétoriku.

Oba scénáře, které jste zmínila, počítají s proevropskou politikou. Existuje i takový, který s ní nepočítá?
Doufám, že ne.

Řada Řeků by si přála velkou koalici se zastoupením co nejvíce stran. Je taková vláda v Řecku reálná?
Duhová koalice, na to tady není atmosféra. Hlavně myslím, že řada voličů chce změnu, takže kdyby se do toho pustily všechny strany, samozřejmě kromě komunistů, kteří programově do žádné vlády nechtějí, a extrémně pravicového Zlatého úsvitu, s nímž zase do koalice nikdo nevstoupí, tak by to nebylo věrohodné.

Premiér Petr Nečas i další evropští lídři uvedli, že si umějí představit odchod Řecka z eurozóny. Co by to pro předluženou zemi znamenalo?
Víte, nezadlužíte se, když vám nikdo nepůjčí, a nezadlužíte se, když nechcete. Řekové se rádi vidí jako potomci těch starých, antických Řeků, ale je to mladý a historií zkoušený stát. Soluň byla od nadvlády Turků osvobozená až v roce 1912. V roce 1974 se Řekové zbavili junty, v roce 1981 vstoupili do Unie a země se začala rozvíjet. Náhle chtěli, co dříve neměli, třeba luxusní auta. Jenže auta nevyrábějí, tak je kupovali v cizině. Stejně jako oblečení. Řecká výroba bavlny byla potlačena, bylo jednodušší ji dovážet. Dokonce se sem dovážela například i holandská rajčata, egyptské brambory či belgické léky. Pak také zbraně... Není to tak, že by profitovali jen Řekové, byl to výhodný trh pro více zemí.

Umíte si přesto představit odchod Řecka z eurozóny?
Technicky je to zřejmě proveditelné, ale politicky si to představit neumím. Také všichni řečtí politici, ať jsou napravo nebo nalevo, říkají, že chtějí zůstat v Evropské unii i v eurozóně.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....