Uprchlíci v řeckém přístavu Pireus (2. dubna 2016)

Uprchlíci v řeckém přístavu Pireus (2. dubna 2016) | foto: AP

Řecko zahltily žádosti o azyl, na dva týdny přeruší plnění dohody s EU

  • 126
Přestávka ve vracení uprchlíků z Řecka do Turecka kvůli množství žádostí o azyl zřejmě potrvá dva týdny, ne jen do pátku, jak se dosud předpokládalo. Podle agentury AFP to ve středu řekl řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias. Zároveň prohlásil, že s případnou pauzou se počítalo už před pondělním zahájením přesunů běženců do Turecka.

„Věděli jsme, že bude určitá přestávka, určité meziobdobí, už před spuštěním tohoto programu odesílání migrantů zpět do Turecka na základě dohody EU a Ankary,“ řekl podle agentury šéf řecké diplomacie na středeční tiskové konferenci.

Odhadl, že tento odklad potrvá „přinejmenším dva týdny“, které budou potřeba ke zpracování prvního balíku žádostí o azyl. Během této doby by řecké úřady podle něj mohly zpracovat 400 až 500 žádostí.

Řecko se zavázalo, že přezkoumá každou žádost jednotlivě, byť v urychleném řízení, než pošle neúspěšné žadatele zpátky do Turecka.

Řecké úřady začaly vracet migranty zpět do Turecka v pondělí v rámci dohody mezi EU a Ankarou. V pondělí se návrat týkal 202 běženců, většina z nich byla z Pákistánu a Afghánistánu (psali jsme zde).

V úterý ani ve středu se už tímto směrem neuskutečnil žádný přesun. Další skupina asi 200 migrantů měla být deportována do Turecka až v pátek, což se ovšem s ohledem na vyjádření Kotziase nestane.

Uprchlická krize

Atény začaly s deportacemi migrantů i navzdory slabé přípravě a kritice ze strany aktivistů. Vracení uprchlíků musely přerušit zejména kvůli tomu, že migranti do Řecka připlouvali rychleji, než je místní úřady stíhaly vracet.

Většina migrantů nyní nově žádá o azyl v Řecku

Regionální guvernérka pro řecké ostrovy v Egejském moři Christiana Kalogirosová uvedla, že nyní skoro všichni nově příchozí běženci žádají o azyl v Řecku, což dříve většina z nich nedělala a pokračovala dál do Evropy. Podle nových předpisů trvá vyřízení žádosti o azyl, včetně odvolání, zhruba devět dní.

Počet uprchlíků, kteří připlouvají z Turecka do Řecka, se ale výrazně snížil. Za posledních 24 hodin dorazilo touto cestou na řecké ostrovy v Egejském moři 68 běženců, o den dříve jich bylo 225, napsala agentura Reuters. V únoru byl přitom denní průměr přílivu běženců skoro dva tisíe lidí. V provizorním táboře v aténském přístavu Pireus ve středu běženci opět protestovali proti převozu do vnitrozemí, někteří blokovali silnici do přístavu.

Podle dohody, která začala platit 20. března, bude z řeckého území navrácen každý ilegální běženec, který z Turecka přichází a v Řecku si nepodá řádnou žádost o azyl nebo mu taková žádost bude zamítnuta, a to včetně Syřanů.

Za každého takto navráceného syrského uprchlíka si mají členské státy Unie vzít z tureckého území jednoho Syřana, který se o cestu přes Egejské moře nepokusil a má právo na azyl v zemích EU.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video