Francouzský prezident François Hollande (vlevo) a řecký premiér Antonis Samaras

Francouzský prezident François Hollande (vlevo) a řecký premiér Antonis Samaras (19. února 2013) | foto: Reuters

Francouzský prezident navštívil Atény, řečtí novináři ho ignorovali

  • 4
Řeckou vládu podráždil mediální bojkot vyvolaný 24hodinovou stávkou novinářů. Média bez zájmu přešla i návštěvu francouzského prezidenta Françoise Hollandea, který řeckou vládu ubezpečil svou podporou v boji proti ekonomické krizi a příslibem investic.

"Jsem tady v Aténách, abych zmobilizoval francouzské společnosti, aby investovaly v Řecku," prohlásil podle agentury AP Hollande na společné tiskové konferenci s řeckým premiérem Antonisem Samarasem. "Je to v zájmu Řecka a stejně tak Francie," dodal.

Řecké trable

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za to od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku dolů a vyvolává protesty lidí.

Řecké odbory pořádají jednu stávku za druhou. Nekonečné stávky v hromadné dopravě se vláda rozhodla zastavit pomocí zákona. Podle něj mohou úřady v mimořádných situacích nařídit nástup zaměstnanců do práce.

"Nepřijel jsem prodávat (vojenskou) techniku," podotkl také Hollande kvůli rozšířenému názoru, že za ekonomickým kolapsem Řecka stojí i závazky země při objednávání drahých vojenských strojů z Francie a Německa. "Musíme projevit Řekům solidaritu, poskytnout jim pomoc a především je zahrnout důvěrou, což pomůže obnovit růst," řekl také francouzský prezident.

Vystoupení ale převzaly jen mezinárodní agentury. Řecká státní televize zveřejnila pouze videozáznam z oficiálního přivítání na letišti a tiskové konference, ovšem s vypnutým zvukem. Jen tyto záběry pak hodiny opakovala dokola. Události se nevěnoval ani rozhlas a ve středu nevyjde tisk. Ve středu čeká zemi další 24hodinová generální stávka.

Vláda: Novináři se paktují s opozicí

Novináři a ostatní zaměstnanci ve sdělovacích prostředcích stávkují proti pokračujícímu propouštění, snižování mezd a rušení dalších výhod. Žurnalisté soukromých médií si navíc stěžují na to, že svoje mizerné platy dostávají i s několikaměsíčním zpožděním.

Mluvčí řecké vlády Simos Kedikoglu označil načasování stávky za nevhodné. Obvinil novinářské odbory, že se paktují s opoziční Koalicí radikální levice (SYRIZA), která na vládnoucí koalici tvrdě doráží a získává další politické body.

"Vedení novinářských odborů podlehlo obvyklým stranickým cílům a plánu SYRIZA vyvolat výpadek zpravodajství během návštěvy francouzského prezidenta Françoise Hollandea," řekl Kedikoglu v prohlášení. Dodal, že opoziční strana "neváhala poškodit mezinárodní obraz země".

V Řecku se pohlíží na Francii na rozdíl od Německa spíše jako na přátelskou zemi, což dokazuje i umírněnější přístup Paříže k jihoevropským zemím postiženým krizí. Berlín je naopak ostře kritizován pro svoje nekompromisní vymáhání nepopulárních opatření.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video