Návštěvníci řeckého parlamentu sledují jednání o důvěře vládě. (4. listopadu 2011)

Návštěvníci řeckého parlamentu sledují jednání o důvěře vládě. (4. listopadu 2011) | foto: AP

Řecká vláda ustála hlasování o důvěře, premiér chce širokou koalici

  • 307
Vláda v Řecku přežila hlasování o důvěře, které vyvolala opozice. Premiér zadlužené země Jorgos Papandreu ve svém projevu prohlásil, že předčasné volby by byly katastrofou. Slíbil, že bude jednat s menšími stranami o vzniku širší koaliční vlády. Na křesle předsedy vlády prý sedět nemusí.

Hlasování v Aténách s napětím sledoval celý svět. Pár minut před jednou hodinou ráno (půlnoc SEČ) bylo jasno: kabinet v 300členném parlamentu podpořilo 153 zákonodárců, proti jich hlasovalo 145. Premiér a jeho političtí spojenci výsledek oslavili hlasitým aplausem.

Papandreu ve své řeči před poslanci prohlásil, že předčasné volby by znamenaly katastrofu, která by ohrozila záchranný plán eurozóny. Parlamentní volby by se podle něj měly konat až ve chvíli, kdy se finanční situace normalizuje.

Slíbil, že v pondělí zahájí rozhovory se čtyřmi stranami o vzniku koaliční vlády. On sám prý netrvá na tom, aby funkci premiéra zastával i v novém kabinetu. Podle agentury Reuters se už zrodila dohoda, že nový kabinet povede ministr financí Evangelos Venizelos.

Ministerský předseda také bránil myšlenku referenda o záchranném plánu. Podle něj by bylo lepší, kdyby Řekové sami rozhodli o osudu země.

Drama v Aténách

Jednání o možném pádu vlády se odehrálo ve chvíli, kdy se uzavřely všechny světové burzy, které by mohly pod vlivem zpráv z Řecka utrpět ztráty. Centrum Atén večer zaplavily tisíce lidí manifestujících proti úsporným opatřením a policie v okolí budovy parlamentu zpřísnila bezpečnostní opatření.

Opozice požadovala odchod premiéra Jorgose Papandrea, vytvoření přechodné vlády a vypsání předčasných voleb. Výsledek hlasování zdaleka nebyl jistý, někteří koaliční poslanci totiž nechtěli kabinet podržet.

Někteří rebelující zákonodárci zřejmě změnili názor poté, co ministr financí Venizelos prohlásil, že referendum o finanční pomoci se konat nebude (více čtěte zde).

Papandreu v pondělí šokoval evropské politiky i finanční trhy prohlášením, že Řekové rozhodnou o přijetí finanční pomoci eurozóny v plebiscitu. Součástí dohody vyjednané minulý týden je injekce ve výši 130 miliard euro a odepsání padesáti procent řeckého dluhu soukromým sektorem. 

Atény se ale musely zavázat k dalším nepopulární škrtům a propouštění. Odmítnutí plánu by zřejmě znamenalo bankrot zadlužené země, odchod z eurozóny a nejspíš i z EU.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video