Šéf Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras při projevu v aténském

Šéf Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras při projevu v aténském parlamentu v úterý 8. května | foto: Reuters

Řecká levice by zastavila úspory, pokud by se dostala k moci

  • 65
Pokud řecká strana radikální levice SYRIZA po nastávajících volbách sestaví kabinet, začne svou vládu zmrazením klesajících důchodů nebo zvýšením minimální mzdy. To je de facto odmítnutí mezinárodních dohod o poskytnutí finanční pomoci. Podle opozice by tento krok zemi dovedl ke krachu.

Šéf radikálního levicového hnutí Alexis Tsipras, které bude 17. června bojovat o vítězství ve volbách s proevropskými konzervativci z Nové demokracie (ND), podle očekávání oznámil, že země by pod jeho vedením přestala plnit dohodu o mezinárodní finanční pomoci. Prioritou levicové vlády by podle něj byla pomoc předluženým domácnostem, a to například zastavením poklesu důchodů a mezd nebo snížením DPH na základní potraviny. Podle Tsiprase by se také měla zastavit privatizace tak, aby strategické firmy zůstaly ve vlastnictví státu.

Rozložení sil

Poslední parlamentní volby se konaly 6. května. Zvítězila v nich ND (18,9 % hlasů), která však nezískala nadpoloviční většinu poslaneckých mandátů nezbytnou pro vytvoření jednobarevné vlády. Následovaly SYRIZA (16,8 %) a PASOK (13,2 %). Tříprocentní práh parlamentu překročilo celkem sedm stran. Žádné ze stran se nepodařilo získat podporu pro vytvoření koaliční vlády. Nové kolo parlamentních voleb bylo vyhlášeno na 17. června.

Zdroj: businessinfo.cz

Daňová zátěž by se měla přesunout od lidí s nízkými a středními příjmy k vysokopříjmovým skupinám.

"Prvním krokem vlády levice, jakmile parlament složí přísahu, bude zrušení dohody o finanční pomoci... Je potřeba dát lidem na srozuměnou, že Řecko je pořád ještě demokracií," řekl Tsipras.

Předseda radikální levice tvrdí, že jediným způsobem, jak se může Řecko dostat z vleklé krize, je odmítnutí podle něj příliš tvrdých úspor, které Aténám na oplátku za poskytnutí finanční pomoci nadiktovala Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Tato pravidla prý zemi stahují dál do propasti recese a dluhů. Jeho oponenti takovou argumentaci kritizují a poukazují na to, že neplnění podmínek EU by znamenalo nevyhnutelný krach státní pokladny a odchod Řecka z eurozóny, který si nyní 80 procent Řeků nepřeje.

"Za falešným dilematem 'memorandum nebo drachma' se skrývá jediné pravdivé srovnání. Memorandum znamená návrat k drachmě," řekl Tsipras k podmínkám, jež musejí Řekové kvůli zmírnění dluhové zátěže plnit.

Řecko je od květnových voleb v patové situaci. Žádná strana nebyla s to vytvořit koalici s podporou nadpoloviční většiny v parlamentu, a tak zemi vede úřednická vláda k novému hlasování. To bude podle všech dosavadních průzkumů velmi dramatické - největší šance se přitom připisují právě hnutí SYRIZA, které v květnových volbách skončilo druhé, a proevropské ND.

Volby přinesly i jedno překvapení. Voliči znepokojení krizí poslali do parlamentu i ultrapravicovou stranu Zlatý úsvit, která bývá odborníky považována za jednu z nejextremističtějších v Evropě. Kandidoval za ni například zpěvák deathmetalové skupiny (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video