Policista by díky registru zjistil, zda zloděj krade skutečně poprvé, nebo jde o recidivistu. Ilustrační foto

Policista by díky registru zjistil, zda zloděj krade skutečně poprvé, nebo jde o recidivistu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Recidivisty odhalí nový registr přestupků

  • 33
Ministerstva vnitra a spravedlnosti chtějí ztížit život drobným zlodějíčkům a podvodníkům. Za drobnou škodu, kterou způsobili, dosud končí jen u přestupkových komisí. Nově by se však jejich jméno objevilo v centrálním rejstříku přestupků, píší Hospodářské noviny.

Drobných porušení zákona se v Česku ročně stanou statisíce. Plánovaný elektronický rejstřík by mohl policistům pomoci velmi rychle odhalit recidivistu. Toho by pak čekal mnohem přísnější trest a možná dokonce i soud.

Nyní mají policisté podle Hospodářských novin jen malou šanci zjistit, co všechno už má přistižený na svědomí. Stává se tak, že vyvázne třeba jen s domluvou.

Nejednalo by se přitom jen o zloděje. Policie by získala nástroj jak zakročit proti známým výtržníkům nebo násilníkům.

Mohla by tak i předcházet tragédiím. Ladislav Pacovský před čtyřmi lety zastřelil v jihočeských Litvínovicích tři lidi. Obyvatele vesnice terorizoval dlouho předtím, jenže úřady řešily každý jeho přestupek zvlášť a Pacovský vždy vyvázl. - více zde

Dva způsoby, jak trestat recidivisty
První možností je zpřísnění zákona podle hesla dvakrát a dost. Tedy dva stejné přestupky by se potřetí okamžitě staly trestným činem a o vině by pak rozhodoval soud. Tresty by mohly být mnohem vyšší než při pouhém přestupkovém řízení, které dnes nejčastěji vedou radniční komise.

Druhá možnost je, že by ten, kdo spáchá stejný přestupek opakovaně, dostal pokaždé vyšší trest - například pokutu. Případně se mohou tresty sčítat.

"Zatím dáváme dohromady možnosti a také zkušenosti ze zahraničí. Do půl roku to budeme mít sepsané," potvrdil Václav Henych, šéf legislativní sekce ministerstva vnitra.

Mnohem pravděpodobnější se zdá druhá možnost. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, se totiž bojí, že by "dvakrát a dost" zahltilo už tak přetížené soudy. Přestože občanští demokraté právě toto opatření před volbami slibovali.

"Aby se každá recidiva dostala k soudu, muselo se konat hlavní líčení, musel přijít advokát, státní zástupce a zabývala se tím celá ta justiční mašinérie, to by nebylo efektivní," vysvětlil ministr Pospíšil v Hospodářských novinách.

Rejstřík navrhoval už Gross
Už před třemi roky podobná opatření navrhoval ministr vnitra Stanislav Gross, o rok později i šéf resortu spravedlnosti Pavel Němec. Návrhy ovšem neprošly Sněmovnou, připomíná deník. 

Tehdy také vznikla na vnitru analýza, která ukazuje, že evropské státy databáze přestupků úspěšně využívají. Například Nizozemsko kvůli tomu zřídilo zvláštní úřad, v sousedním Rakousku má zase databázi na starosti ministerstvo spravedlnosti.


Video