Recese přerostla v tahanici o královskou kasu

Vzpoura ve fiktivní monarchii Valašského království trvá už třetí týden, a nic nenaznačuje, že by měla brzy skončit. Obě strany už sice několikrát avizovaly společné jednání, zatím se však žádné neuskutečnilo. Jen oba protivníci - král Boleslav Polívka a zbojník autor marketingové podoby království Tomáš Harabiš - na sebe obklopeni družinami věrných tu a tam odplivnou jedovatou slinu.

Polívka: Z majestátu nežiju

Soud o valašskou vlajku

Co si o sporech myslí lid

"Bolek s Valašským královstvím přišel už před devíti lety  v Manéži, tedy podstatně dřív než Harabiš," říká Polívkův manažer Luděk Horáček. "Mohli bychom se o to hádat, ale nechceme," dodává.

Podle něj nikdo z lidí z okolí Bolka Polívky nechce na Valašském království vydělat. "Že je to dobrý byznys, to zjistil  Harabiš a z toho taky plynou všechny spory," říká Horáček. Totéž ovšem tvrdí i zbojník Harabiš.

"Spolupráce trvala do doby, než Bolkovi lidé zjistili, že Valašské království může být dobrý byznys. Začali se dožadovat peněz a vystupovat jako zástupci království. Zdůvodňovali to tím, že Bolek je přece král," uvedl Harabiš.

Tvrdí, že protivníci začali zpochybňovat autorská práva zakladatelů a králův titul brali jako naprosto vážnou věc. Bez vědomí zakladatelů údajně začali zasahovat do jejich autorských práv.

Rozjetý stroj království si zatím jede vlastním tempem. Na projekt agentury Namaste pravidelně přispívá z rozpočtu města například Rožnov pod Radhoštěm. Jednak společně provozují Informační centrum Valašského království, které Rožnov podporuje tři sta tisíci ročně. Podle místostarosty Václava Mikuška město dává i na společnou propagaci asi čtyřicet tisíc korun za rok.

"Je to promyšlená věc, kterou si lidé oblíbili. Dříve jsme se na různých jednáních prezentovali slivovicí a klobásou, dnes všude vozíme valašské pasy," poznamenal Mikušek a myšlenka recesní propagace podle něj pomáhá v podpoře cestovního ruchu dost podstatně.

O zaplacení "vstupního poplatku" do Valašského království začaly letos uvažovat i menší obce, které zatím peníze v napjatých rozpočtech nenašly. "Letos poprvé projekt podpoříme, a tím se taky dostaneme do průvodce a na mapu království.

Uznali jsme, že se potřebujeme i trochu zviditelnit a zmíněný projekt je  propracovaný a funguje," uvedla místostarostka Zubří Ludmila Jaroňová. Obec podle počtu obyvatel dá agentuře podle jejího návrhu dvanáct tisíc korun.

Začlenit se do Valašského království by chtěla i sousední Zašová. "Zatím nám ale nikdo nedal pořádné informace. Na radnici přišel jen dopis od pana Harabiše a někdo sem jednou volal. Nevíme ale, kdo po nás  vlastně peníze chce, Harabiš nebo Polívka? Je to teď dost zmatené," vyjádřil starosta Zašové Václav Zvoníček pocity mnoha lidí, kteří se ještě nedávno cítili v království dobře.

Valašský král Bolek Polívka při korunovaci


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video