Ilustrační foto: Recep Erdogan

Ilustrační foto: Recep Erdogan | foto: AP

Erdogan ovlivňoval volby, tvrdí opozice. Byla to kočka, brání se vláda

  • 17
Výsledek voleb v Turecku podle opozice významně ovlivnilo špatné přepočítávání hlasů a podezřelý výpadek proudu. Špatně přepočtené volební lístky ve prospěch vládnoucí strany uvalují na úřadujícího premiéra Recepa Erdogana špatné světlo.

Nespokojené hlasy se objevily poté, co Erdogan oznámil výsledek voleb, které předkládal jako referendum o svém setrvání ve funkci premiéra. Zvítězil těsným výsledkem 45 procent, což bylo méně než v předvolebních průzkumech. Podle serveru The Times Erdoganova úřadující strana v Ankaře vyhrála rozdílem menším než jedno procento.

Bezpečnostní složky musely zasáhnout při demonstraci před tureckou Nejvyšší volební radou, která dohlíží na zákonný průběh voleb.   

Výpadek proudu zavinila toulavá kočka

Opoziční aktivisté tvrdí, že hlasy z volebních uren opozičních oblastí nebyly do celkového výsledku připočteny, a tudíž ovlivnily výsledek voleb v Ankaře. Taktéž obvinili vládu, že úmyslně zavinila výpadek proudu, aby přerušila hlasování. Ministr Taner Yildiz, pod kterého spadá energetický resort svedl vinu za výpadek na toulavou kočku.

"Prosím neberte to jako aprílový žert. Do elektrické rozvodny se dostala toulavá kočka a zavinila zkrat. Tvrdím, že to nemá nic společného s víkendovými volbami." 

I když má Turecko silnou tradici demokratických a spravedlivých voleb, Evropská unie požaduje nezávislého volebního pozorovatele. Tento krok je odpovědí na  horečnatou atmosféru, jež doprovázela víkendové volby.

Premiér Erdogan chtěl volbami zapůsobit na padesát milionů pochybujících voličů a zbavit svůj vládní kabinet špíny, kterou na něj v posledních dvou letech opozice vytahuje. Po vítězství se zavázal, že potrestá opoziční skupiny, které chtějí diskreditovat demokratické výsledky voleb.

Nesrovnalosti v přepočtech hlasů jsou na více místech

"Nedovolíme jim ukrást naše hlasy," řekl Mansur Yavas, kandidát opoziční Republikánské lidové strany (CHP). Reagoval tím na fakt, že v Ankaře se objevilo sto padesát volebních uren, jejichž hlasy nebyly správně zpracované. Přibližně třicet tisíc hlasů bylo připsáno jiné straně.

"Obyvatelé Ankary se domnívají, že volby byly podvod. Budeme se až do samého konce domáhat práva těchto poškozených lidí," řekl Yavas. Melih Gokcek, úřadující starosta Ankary zase tvrdí, že kvůli výpadku elektřiny se nezapočítalo více něž sto dvacet tisíc hlasů pro vládní stranu, za kterou kandiduje.

Sadi Guven, ředitel volební komise avizoval, že veškeré možné chyby komise překontroluje. "Každý by se svých práv měl domáhat v klidu. Pokud nějaké chyby nastaly, budou v nejbližších týdnech napraveny."

Poražený opoziční vyzyvatel v Istanbulu Mustafa Sarigul, který na úřadujícího Kadira Topbase ztratil pouhých osm procentních bodů si myslí, že podezřelé výpadky proudu a další nesrovnalosti se na výsledku voleb podepsaly. "Přepočítejme znovu všechny hlasy ve všech volebních okrscích, abychom je v Istanbulu mohli brát s poklidem. Stejně se tyto volby do historie zapíší jako mírně podezřelé," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video