Aleš Řebíček z ODS chce opravit přísný silniční zákon

Aleš Řebíček z ODS chce opravit přísný silniční zákon | foto: Michal Sváček, MF DNES

Řebíček uspěl v byznysu, teď stoupá v politice

  • 32
Před pár měsíci byl Aleš Řebíček spolumajitelem prosperující firmy se sedmi sty zaměstnanci, nyní bude muset dokázat, jestli mu to stejně úspěšně půjde s pěti sty úředníky ministerstva dopravy. Jmenování 39letého absolventa Vysoké školy dopravy a spojů v Žilině patří k překvapením.

Přejít na speciál Topolánek na cestě za důvěrou

Na místo ministra dopravy si totiž "brousili zuby" jeho politicky zkušenější spolustraníci. Jenže Řebíčkovi pomohlo k funkci hned několik věcí a nezměnil to ani fakt, že v ODS je jen od roku 2001.

Především ukázal, že se v politice dokáže rychle rozkoukat. Už následující rok se dostal mezi zastupitele v Teplicích, kde 17 let žije. A hned získal funkci radního. V té době byl stále ještě spolumajitelem Viamontu, firmy podnikající v železniční dopravě a stavitelství. "Dokáže si zorganizovat čas, aby vše stíhal. Je to dobrý manažer," říká o Řebíčkovi primátor Teplic a stranický kolega Jaroslav Kubera.

Řebíček postupně ve straně získával lepší posty, až se stal místopředsedou severočeské ODS. Někteří lidé o něm mluví jako o nejmocnějším politikovi v kraji. Nakonec začal radit přímo svému stranickému šéfovi Mirku Topolánkovi.

Sám Řebíček, který letos podíl ve Viamontu prodal, a bude tak patřit k nejbohatším členům nové vlády, se o nové roli vyjadřuje stručně. "Je to výzva. Mám řadu zkušeností z byznysu, které jdou využít i v politice," tvrdí. "Nejdřív chci řešit mýtné a nový silniční zákon," dodává.

Jeho zkušenosti uznávají i opoziční politici. "Uvažuje hlavou a ne podle stranického klíče," říká třeba teplický zastupitel a europoslanec za KSČM Jaromír Kohlíček.

Sám Řebíček navíc v minulých dnech některé politiky, kteří se zabývají dopravou, kontaktoval. Sešel se třeba se svými předchůdci v úřadě: s lidovcem Milanem Šimonovským nebo Jaromírem Schlingem z ČSSD. "V řadě věcí v dopravě jsme se shodli," uvedl Schling.

Do úzkých se v politice dostal jen jednou
Loni ho ústečtí komunisté napadli, že firma Viamont věnovala v roce 2004 dar 500 tisíc korun a vzápětí získala od magistrátu, který vede ODS, několik lukrativních zakázek.

"Já v tom nic neetického nevidím. Všichni věděli, že jsem v ODS a zároveň spolumajitelem firmy. Bylo tedy logické, že jsme dali peníze straně, které nám byla blízká," říká dnes Řebíček. "Zakázky s tím neměly nic společného. Firma je dostala díky dobré nabídce," dušuje se.

Ještě jiná věc než manažerské schopnosti možná odlišuje Řebíčka od jiných politiků. Už před několika roky se stal členem rytířského řádu sv. Konstantina a Heleny, který spadá pod pravoslavnou církev. Na Teplicku to totiž patří k bontonu mezi úspěšnými podnikateli. Mezi členy řádu je však i Sergej Onyskiv, kterého označují policisté za šéfa kuplířského gangu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video