Jedna z mešit prastarého města Timbuktu, které leží na území dnešního Mali.

Jedna z mešit prastarého města Timbuktu, které leží na území dnešního Mali. | foto: Profimedia.cz

Rebelové zničili posvátnou hrobku v Timbuktu, místní se bojí o knihovnu

  • 22
Separatistická skupina napojená na al-Káidu před týdnem zapálila hrobku, kam se lidé v malijském městě Timbuktu chodili modlit. Místní jsou rozzuření. Bojí se, že rebelové zničí i další kulturní dědictví, třeba knihovnu či starověké rukopisy. Zničená hrobka byla zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.

Páteční útok na hrobku má nejspíš na svědomí militantní jednotka Ansar Dine, která je napojená na al-Káidu a v Mali chce zavést islámské právo šaría. Turistický průvodce Sankoum Sissoko řekl CNN, že je poznali podle jejich typického oblečení - černých hábitů a turbanů.

Súfismus

Súfismus je mystická varianta Islámu. Muslimové ale věří, že súfistické svatyně jsou znesvěcené. Proto na ně útočí a ničí je.

Příslušníci jednotky Ansar Dine, kteří si v překladu říkají "Ochránci islámu", ovládají společně se separatistickou skupinou Tuaregů území starověkého Timbukta. Islamisté už prý ale skoro vystrnadili tuarežské bojovníky a snaží se přesvědčit náboženské autority ve městě, aby se definitivně vzdaly moci.

"Rebelové zapálili hrobku súfijského svatého, kam se lidé chodili modlit," uvedl Sissoko. Podle něj je v ohrožení i knihovna, proto se u ní starousedlíci střídají a hlídají ji před dalšími nájezdy rebelů. Strach však mají i o další kulturní a historické dědictví. Například o zachování starověkých rukopisů uložených na univerzitě, ale i starých hrobek a chrámů.

Pátek si vybrali útočníci schválně

Člen Národního shromáždění Baba Haidara apeluje na UNESCO a další mezinárodní komunity, aby pomohly svatyni restaurovat a osvobodit město od nadvlády rebelů. UNESCO o problému ví, konkrétně ale zatím nezasáhlo. (více o ovládnutí Timbukta rebely čtěte zde)

"Zničili hrobku, rozbili dveře a okna, roztrhali a zapálili kousky bílé tkaniny, které obklopovaly sochu svatého," řekl Haidara. "Tímto útokem se militantní jednotky obyvatel města velmi dotkly. Vybraly si schválně pátek protože vědí, že spousta lidí ke svatyni v tento den chodí," dodal.

Timbuktu

Timbuktu založili kočovní Tuaregové ve 12. století a během 200 let se stalo bohatým městem na křižovatce významných obchodních cest, po nichž proudila sůl a zlato. Kvůli jeho nedostupnosti ho opřádalo tajemství. I v současnosti zůstává Timbuktu relativně odlehlou lokalitou, kam nevede asfaltová silnice. K mytickému charakteru místa přispělo i to, že zmizelo z mapy, když začalo v 17. a 18. století upadat.

Zdroj: ČTK

"Lidé jsou naštvaní a mají na to právo," prohlásil starosta Timbuktu Ousmane Halle. 

Duchovní lídr Baba Cheick Sekou upozornil na to, že okupanti nemají žádný respekt k timbuktské historické i duchovní tradici. "Každý muslim ví, že chrám je posvátné místo. A to se neničí. To není muslimské," uvedl Sekou.

Centrální vláda však na útoky ještě nezareagovala. "Stále čekám, až vláda vydá prohlášení. Přesně to by udělala, pokud by se něco takového stalo v Bamaku, hlavním městě Mali," rozčiluje se starosta Timbuktu Halle.

V Mali vládne vojenská junta, která v polovině března svrhla předchozí kabinet, údajně kvůli chabému postupu proti povstání separatistických kmenů Tuaregů na severu země. Rebelové napojení na islamisty puče využili a ovládli asi třetinu země včetně Timbuktu.

Tuaregové v březnu obsadili sever Sahary a vyhlásili tam nezávislost. Stát pojmenovali Azavad. Mali tak de facto rozdělili v polovině. (více o vyhlášení nezávislosti čtěte zde)

Mapa Mali. Sever země ovládli tuaregové a vyhlásili tam samostatný stát Azavad.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue