Šestice rebelů v ODS (nahoře zleva: Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla, Jan

Šestice rebelů v ODS (nahoře zleva: Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla, Jan Florián, Radim Fiala a Petr Tluchoř) | foto: Koláž - iDNES.cz

Rebelové v ODS neustoupili, dál chtějí zachování DPH či jednu sazbu

  • 236
Předsedovi poslaneckého klubu ODS Zbyňkovi Stanjurovi se nepodařilo přesvědčit odbojné straníky, aby podpořili vládní návrh na zvýšení DPH o jeden procentní bod. Ti trvají buď na zachování daní na 14, respektive 20 procentech, nebo na rovné sazbě daně. A problém mají i s restitucemi.

O tom, že jednání nevedlo k výsledku, informoval bývalý šéf poslaneckého klubu ODS a jeden z rebelů Petr Tluchoř. Zvýšení DPH na 15 % v nižší a 21 % ve vyšší sazbě je přitom pro kabinet klíčové - premiér Petr Nečas s hlasováním ve Sněmovně spojí otázku důvěry.

Skupina poslanců kolem Tluchoře přispěla minulý týden k tomu, že vláda ve Sněmovně neprosadila balíček daňových změn, kterým chce krotit schodek státního rozpočtu. Ke 101 hlasům, které jsou potřeba při pokusu přehlasovat senátní veto, by nicméně ani "rebelové" z ODS nestačili, proti byl i Milan Šťovíček z Věcí veřejných (o smetení daňového balíčku čtěte zde).

Prohlášení "rebelů" z ODS

1) Považujeme za nutné, aby vláda hledala úspory především na výdajové straně rozpočtu. Prostor pro ně stále vidíme.

2) Požadujeme, aby koalice začala realizovat strukturální reformy, ke kterým se zavázala v programovém prohlášení. Bez těchto reforem, které sníží mandatorní výdaje, nelze směřovat k vyrovnanému rozpočtu. Reformy by měly vejít v platnost od 1. ledna 2014.

3) Považujeme za nezodpovědné, aby pravicová vláda schvalovala kroky, na které nemá peníze, jako jsou například důchodová reforma či církevní restituce. Je pro nás nepřijatelné, aby byla tato opatření financována z nových daní. Navrhujeme získat potřebné prostředky na důchodovou reformu a církevní restituce privatizacemi.

4) Trváme na tom, že DPH na příští rok musí zůstat v současné podobě. Alternativou by mohlo být jen zavedení jednotné sazby, což dlouhodobě preferujeme.

5) Jsme rádi, že premiér navzdory svým prohlášením zahájil jednání.

6) Upozorňujeme, že se nespokojíme s kosmetickými úpravami v daňovém balíčku. Jde nám o změnu vládní politiky a opětovné nastartování reformního úsilí.

Radim Fiala, Jan Florián, Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Petr Tluchoř, Tomáš Úlehla

Tluchoř po jednání se Stanjurou řekl, že není možné, aby se v předloze provedly jen "kosmetické změny". Právě s úpravami ve Sněmovně - vyšší daně by mohly například platit jen na omezený čas - počítá premiér Petr Nečas jako s vyjednávacím argumentem.

"Nechceme, aby se zvyšovala daň z přidané hodnoty," zdůraznil jasně Tluchoř. V budoucnu tak buď bude muset popřít vlastní slova a pro návrh zvednout ruku, nebo nechat vládu padnout.

V takovém případě ho koaliční politici označí za zrádce. A jiní zase za muže, který bránil ideje ODS - i když je pravdou, že dříve Tluchoř pro zvýšení daní sám hlasoval.

Výběr daní by se nezvýšil, říká Šnajdr

Zachování současných sazeb DPH je prioritou i pro dalšího z rebelů Marka Šnajdra. Plánované zvýšení sazeb daně o jeden procentní bod by podle něho nepomohlo ekonomice. Snížila by se spotřeba a výběr daně by nebyl takový, jaký se očekává, říká Šnajdr.

Naráží tím například na to, že lidé stále více jezdí nakupovat za hranice, protože se tam větší nákupy vyplatí. Vláda sama připustila, že poslední zvýšení DPH zatím očekávané peníze do rozpočtu nepřineslo.

Skupina Tluchořových věrných kritizuje i další vládní předlohy. "Považujeme za nezodpovědné, aby pravicová vláda schvalovala kroky, na které nemá peníze. Jsou to například důchodová reforma a církevní restituce," uvedl Tluchoř. Není podle něj možné je financovat ze stále nových daní, cestu vidí ve snižování zákonných výdajů státu a dokončení privatizace.

Předseda frakce ODS Zbyněk Stanjura po jednání novinářům řekl, že stále věří v dohodu poslanců ODS o podobě balíčku. Zdůraznil, že klub jej ve Sněmovně v prvním kole projednávání podpoří a schválí zkrácení lhůty pro projednání předlohy ve výborech na třicet dnů. S odbojnými poslanci povede další jednání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue