Britští vojáci zadržují bojovníka Mau Mau během keňského povstání v 50. letech 20. století

Britští vojáci zadržují bojovníka Mau Mau během keňského povstání v 50. letech 20. století | foto: Profimedia.cz

Rebelové Mau Mau donutili Brity otevřít tajné spisy z koloniálních dob

  • 62
Velká Británie zveřejní tisíce tajných dokumentů, které se týkají její koloniální minulosti. Londýn tak rozhodl poté, co se objevilo asi 1 500 spisů převážně o keňské rebelii Mau Mau z 50. let minulého století. V nalezených dokladech mají být utajované informace o zadržování a trestání keňských rebelů, píše list The Times.

Celá aféra s utajovanými dokumenty z dob britského impéria vypukla poté, co Spojené království zažalovala skupina starých Keňanů, kteří někdejší koloniální velmoc viní z týrání a zneužívání při potlačování krvavého povstání Mau Mau.

Rebelie Mau Mau

Povstání Keňanů proti britské nadvládě vypuklo v roce 1952 a trvalo až do roku 1960. Cílem ozbrojeného hnutí bylo získat zpátky půdu zabranou Brity, nakonec se stalo jednou z klíčových událostí pro získání nezávislosti země.

Rebelie si vyžádala desetitisíce lidských životů - přesný počet ale není znám. Podle agentury Reuters zemřelo na 20 tisíc lidí. Keňská Human Rights Commission hovoří až o 90 tisících mrtvých, mučených nebo zmrzačených lidech, převážně Keňanech. Zvěrstev se prý ale dopouštěly všechny strany konfliktu.

Názvem Mau Mau se označovala skupina Keňanů vesměs z kmene Kikuju, která se vyznačovala odporem proti koloniální nadvládě. Původně hnutí odporu časem přerostlo v občanskou válku, protože množství členů kmene Kikuju bojovalo na straně Britů proti bojovníkům Mau Mau.

zdroj: BBC, Reuters a Wikipedia.org

Tři muži a dvě ženy v žalobě tvrdí, že je Britové v zadržovacích táborech kastrovali, sexuálně zneužívali a bili. Žádají omluvu a finanční odškodnění, přiblížila agentura Reuters s tím, že soud mezi nimi a Spojeným královstvím začne v Londýně už ve čtvrtek.

A právě díky nim se přišlo na utajované spisy. Nejvyšší soud totiž letos nařídil vládě poskytnout k případu všechny možné doklady a při procházení archivů se objevilo asi 300 krabic a v nich na 1 500 až dosud utajovaných spisů, o nichž se myslelo, že se ztratily nebo byly zničeny, uvedl list The Times.

Ve skutečnosti je britští úředníci odvezli z Keni v roce 1963, když země získala nezávislost na impériu. Podle všeho se tak snažili odstranit důkazy, které by mohly doslova "zahanbit vládu jejího veličenstva". Keňané je z potlačování lidských práv obviňují už roky.

Jací další koloniální kostlivci jsou v archivech?

Léta proto požadovali záznamy z doby rebelie, ale vždy dostali odpověď, že spisy zmizely. Historikové, kteří k těmto dokumentům nikdy neměli přístup, nabyli přesvědčení, že vláda utajuje podobné materiály i v případě dalších zemí.

"Tyto dokumenty byly schovány, aby nás ochránily před vinou. A nejde jen o Keňu. Jací další koloniální kostlivci jsou ukryti ve sklepení ministerstva zahraničí? Je čas poznat pravdu, jakkoliv může být nepříjemná," řekl britskému listu historik a profesor oxfordské univerzity David Anderson.

Jeho slova se nakonec naplnila a historikové i obyvatelé někdejších britských kolonií se mohou těšit. Dveře do tajných archivů impéria se otevírají. Kromě už zmíněných patnácti set dokumentů vláda zveřejní další tisíce spisů, které se po desetiletí ukrývaly v asi dvou tisíci krabicích v úředních archivech.

"Záměrem je, aby veřejnost měla přístup k co nejvíce materiálům," prohlásil ve středu zástupce ministra zahraničí David Howell a potvrdil, že diplomacie uchovává asi 8 800 spisů z 37 zemí, které spadaly pod britskou správu (mimo jiné spisy z Kypru, Jamajky, Nigérie, Zimbabwe či Palestiny). Howell ovšem podotkl, že úřady musí spisy prostudovat, a to může zabrat i několik let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video