Rebelie zasáhla další státy Evropy

Řidiči ve Španělsku, Irsku a Polsku se včera připojili k protestům proti vysokým cenám pohonných hmot. Kamiony se ploužily hlemýždím tempem klíčovými dálnicemi a přiváděly úřady k zoufalství. Představitelé odborových svazů navíc pohrozili, že sáhnou k ještě razantnějším opatřením. Zatímco v Británii a v Belgii nastalo po dlouhých dnech nepřehledného chaosu určité uklidnění, v nových koutech Evropy čelí vlády vážně míněné hrozbě. Pouze v Itálii se levicovému kabinetu podařilo obratným manévrováním dopravce od stávky odvrátit, když se zavázal přepravcům k významným ústupkům.

Dohoda předpokládá snížení cen pohonných hmot o 120 lir na litr.
Ke snížení cen dojde úpravami v daňové oblasti a toto ustanovení bude platit nejméně do 31. prosince letošního roku.
Velká Británie se včera usilovně snažila rozpomenout na dny před dlouhotrvajícím protestem.

Stovky cisteren rozvážely po celou noc na včerejšek palivo do čerpacích stanic, které zcela zely prázdnotou. Většina benzinových pump však stále ještě neměla řidičům co prodat. Podle odhadů odborníků tato situace potrvá ještě několik dní.

V Německu se včera po čtvrtečních protestech, které se soustředily hlavně na spolkové země Dolní Sasko a Sasko-Anhaltsko, těžiště těchto akcí přesouvalo především do Saska a do Brém. V Sasku očekávali účast až 1600 nákladních vozů, traktorů a taxíků.
Úřady varovaly před vážnými problémy mimo jiné na dálnicích A4 mezi Budyšínem a Gerou, A72 mezi Saskou Kamenicí a Hofem a A14 mezi Drážďany a Lipskem. Protesty proti vysokým cenám pohonných hmot v Německu se včera uskutečnily také na několika místech v blízkosti německo-české hranice.

Také polští dopravci vyjeli po neúspěšných nočních rozhovorech s ministrem dopravy Jerzy Widzykem na silnice protestovat proti vysokým cenám pohonných hmot. Provoz ovšem nebyl tak komplikovaný, jak ještě před zahájením protestu předpovídali předáci dopravců. Na silnice zdaleka nevyjelo ani slibované množství několika tisícovek nákladních vozů, jak vyplynulo z informací policie.

V Nizozemsku stovky řidičů nákladních automobilů a taxikářů včera časně ráno zablokovaly ulice kolem vládních budov v metropoli Haagu a současně nakrátko zastavily silniční dopravu směrem k amsterodamskému mezinárodnímu letišti Schiphol.

K protestům se včera připojili i španělští dopravci a v druhém největším městě země Barceloně způsobili zácpy především na předměstích, kde se tvořily více než šestikilometrové fronty.
K protestujícím evropským kolegům se chtějí blokádou silnic v neděli připojit izraelští autodopravci na protest proti místnímu pětiprocentnímu zdražení cen pohonných hmot.
 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video