Proti zvyšování DPH ze současných 14 a 20 procent se pro iDNES.cz vyslovil Marek Šnajdr, jeden z rebelů v ODS. Kritizoval i penzijní reformu, jejíž start se pokouší prezident Václav Klaus přibrzdit vetem.

Proti zvyšování DPH ze současných 14 a 20 procent se pro iDNES.cz vyslovil Marek Šnajdr, jeden z rebelů v ODS. Kritizoval i penzijní reformu, jejíž start se pokouší prezident Václav Klaus přibrzdit vetem. | foto: Petr Topič, MAFRA

Rebel ODS Šnajdr odmítl další růst DPH, kritizuje reformu penzí

  • 215
Pro zachování DPH na 14 a 20 procentech se pro iDNES.cz vyslovil poslanec ODS Marek Šnajdr, jeden ze šestice rebelů ve straně, která komplikuje situaci vládě. Je to podle něj teď lepší varianta než dříve schválené sjednocení daně na 17,5 procentech. Šnajdr také kritizoval podobu penzijní reformy, kterou zbrzdil vetem prezident Václav Klaus.

"Je třeba se chovat zodpovědně. V této chvíli je opt-out nekrytý, dostali jsme se na scestí," řekl iDNES.cz Šnajdr. Změnu, podle níž by lidé mohli část odvodů na sociální pojištění dobrovolně přesměrovat do penzijních fondů, před tím kritizoval i na jednání rozpočtového výboru Sněmovny, který projednával vládní balíček počítající se zvýšením DPH na 15 a 21 procent.

"Je fér si říci, že jsme prosadili změny, které deficit eskalují, opt-out," řekl kolegům z výboru Šnajdr. Výpadek příjmů státního rozpočtu, který by vznikl tím, že se někteří lidé rozhodnou přesměrovat část odvodů do fondů, chce vláda Petra Nečase vykrýt právě balíčkem, jenž obsahuje návrh na zvýšení daně z přidané hodnoty.

Když nebude přijato nic a rebelové v ODS spolu s opozicí balíček i podruhé smetou, DPH by od příštího roku stejně vzrostla - na jednotnou sazbu 17,5 procenta.

Výběr DPH je za očekáváním, přiznal Kalouskův náměstek

To vládní koalice prosadila v parlamentu už dříve, ještě když její součástí byly Věci veřejné a žádná rebelie v poslaneckém klubu ODS neexistovala. A například odboráři rebelující poslance podezírají, že se proti zvyšování DPH staví jen naoko, ale že ve skutečnosti jim jde o to, aby začala platit jednotná sazbu 17,5 procenta. Tuto úvahu ale Šnajdr ve středu uťal. "Jestli něco česká ekonomika, čeští spotřebitelé potřebují, tak ne neustále se měnící podmínky," řekl iDNES.cz.

Náměstek ministra financí Ladislav Minčič ve středu před poslanci rozpočtového výboru přiznal, že výběr daně z přidané hodnoty zůstává po zvýšení sazby na potraviny, léky a další věci z 10 na 14 procent za očekáváním. I to je proti odpůrců dalšího zvyšování DPH argument proti jejímu růstu.

Zákon, který má umožnit, aby penzijní reforma mohla začít již od ledna příštího roku a který ve středu Šnajdr kritizoval, poslancům vrátil prezident Václav Klaus, protože na penzijní reformě podle něj není ve společnosti shoda. Sociální demokraté i komunisté už totiž řekli, že by po volbách penzijní reformu v současné podobě zastavili, nebo aspoň výrazně změnili (více o prezidentově vetu najdete zde).

ODS jedná se šesticí rebelů ve svém poslaneckém klubu, aby napodruhé hlasovali s vládou a vládní balíček schválili a podpořili i rozpočet na příští rok se schodkem 100 miliard korun, který se o balíček opírá. Zatím se však nedohodli, což se ani moc nedá čekat do doby, než bude znám výsledek krajských a senátních voleb, který naznačí, jakou má premiér Petr Nečas šanci obhájit na kongresu ODS pozici předsedy strany.

Šnajdr ve středu zopakoval, že úspory má vláda hledat především na výdajové straně, v provozních výdajích státu, a do budoucna i z nových privatizačních příjmů (více o jednání ODS s rebelujícími poslanci najdete zde). Rozpočtový výbor jednání o vládním balíčku přerušil do 10. října, do pondělí příštího týdne mají poslanci, členové výboru, čas na podávání pozměňovacích návrhů. Z rebelů v ODS jsou členy výboru Marek Šnajdr a Radim Fiala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue