Miloš Zeman při projevu k poslancům během své první návštěvy Sněmovny po zvolení prezidentem. (7. května 2013) | foto: Michal Šula, MAFRA

Rozdělují společnost, kritizují poslanci projev Zemana i odchod TOP 09

  • 969
Zemanův úterní projev v Poslanecké sněmovně sklidil vlnu pochvaly. Alespoň co do struktury a přednesu. Obsah ale poslance rozdělil. Zatímco třeba Jiří Paroubek jej chválí, podle premiéra Petra Nečase byl Zeman zbytečně osobní.

"Kromě sebe samého nenechal na nikom jiném nit suchou," podotkl premiér Petr Nečas.

Naopak pochvaly se prezident dočkal od někdejšího předsedy vlády Jiřího Paroubka. "Prezidentovo vystoupení ve Sněmovně bylo obsahem i formou zajímavé a inspirativní. Považuji je za velmi dobrý příspěvek ke společenské debatě," uvedl Paroubek (NS-LEV 21). Osobně litoval jen jediného, totiž toho, že nebylo možné k Zemanovu projevu vést od pultíku diskusi. Prý by stál první v řadě řečníků.

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc míní, že šlo o projev zkušeného politika, kterým Zeman vyslal vzkaz: Budu chodit do Sněmovny a ze svých priorit neslevím. "Vyslal jasný signál, že na rozdíl od svých předchůdců bude častějším návštěvníkem Sněmovny, což považuji za za správné," uvedl Tejc.

Zemanův projev

Přepis celého vystoupení

Zemanovi přitakává, když zmiňuje majetková přiznání a investice do tvorby pracovních míst. "V čem se neshodneme, je změna volebního systému, protože nezkvalitňuje výběr lidí. Zažili jsme volební revoluci, když se snížil počet preferenčních hlasů, a výsledkem je, že máme nejnižší popularitu Sněmovny díky takovým, jakou jsou Věci veřejné," odmítá změnu Tejc.

Podřimování Karla Schwarzenberga Tejce nijak nezaskočilo, co se ale běžně ve Sněmovně nevidí, je podle něj Kalouskovo zavelení. "Odchod poslanců TOP 09 na rozdíl od jiných odchodů ve vypjatých situacích nebyl spontánní, ale vynucený. Kalousek se v jednu chvíli zvedl, důrazně něco řekl poslancům a někteří se rozhodli následovat jeho pokyn," popsal Tejc. "Je to neschopnost Miroslava Kalouska přijmout porážku, kterou utrpěl Karel Schwarzenberg," domnívá se předseda klubu ČSSD.

Ministr financí a první místopředseda TOP 09 to ale vidí jinak: "Některé věci jsme už slyšeli, tak jsme se šli věnovat radši jiným, užitečnějším věcem," řekl iDNES.cz Kalousek. "Jsem projevem velice poctěn, protože podstatnou část věnoval mně," řekl v nadsázce Schwarzenberg. Podle něj jsou sice Zemanovy priority hezké, ale... "Někdo by ho měl upozornit, že ani jedna priorita není v kompetenci prezidenta," doplnil ministr zahraničí.

Věci veřejné Zemana pochválily za majetkové přiznání či kritiku podpory pro provozovatele solárních elektráren. Chování poslanců TOP 09 označily za nedůstojné. "Neútočilo proti politikovi, ale proti úřadu prezidenta republiky. A zbytečně vede k rozdělování společnosti a pokračování zaslepené politické přetahované," stojí ve vyjádření strany.

Rozdělování si všimla také první místopředsedkyně LIDEM Dagmar Navrátilová. Hovoří o něm ale v kontextu Zemanova úterního vystoupení. "Jeho projev, kdy si nenechal ujít možnost napadnout ministra zahraničí, považuji za nedůstojný pro hlavu státu, a především zcela odporující roli prezidenta sjednotitele, což tak rád používal ve své volební kampani," tvrdí Navrátilová.

Poslanec Michal Doktor (Jihočeši 2012, zvolený původně za ODS) ČTK řekl, že je z některých částí prezidentova projevu velmi smutný. Nelíbí se mu například zjednodušování v případě solárních elektráren, kdy se podle něj "hází do pytle" zájemci o malé zdroje elektřiny, třeba pro rodinné domy, s lidmi, kteří by podle něj měli být případně vyšetřováni nebo stíháni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video