Věra Joruová při slyšení, které se týká jejího případného postu komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví (1. října 2014). | foto: Reuters

Uškodí Jourové „válka o komisařství španělské“? Jasno bude po víkendu

  • 78
Namísto rychlého doporučujícího či zamítavého verdiktu výborů Evropského parlamentu stráví kandidátka na eurokomisařku za ČR Věra Jourová víkend v nejistotě. Odložené rozhodnutí se může stát i předmětem politického boje v europarlamentu. Ohlasy na samotné vystoupení Jourové byly vstřícné, ale i skeptické.

Pokud bychom složili dohromady zkušenost, že kandidáta na eurokomisaře může vyřadit jen naprostý propadák při slyšení před výbory, s tím, že hodnocení středečního vystoupení Věry Jourové jako propadák hodnocené není, měla by navržená česká komisařka uspět.

Jenže...

Její vystoupení ostatně nebylo zdaleka hodnocené jako bezchybné. ODS i stálí zpravodajové v Bruselu Jourové vyčetli, že mluvila česky, nikoliv anglicky. Někdy hovořila příliš obecně. Spíše úsměvným momentem bylo, že písemnou podobu své závěrečné řeči zapomněla, takže mluvila spatra.

Paradoxně ale vystoupení Jourové nemusí být jediný faktor, který rozhodne o jejím komisařství.

Španělského nominanta trápí vazba na ropné firmy

Věc se má tak: odložené nebylo jen hlasování o Jourové, ale také o navrženém španělském eurokomisaři. Miguel Arias Canete má mít na starosti energetiku a klimatickou změnu. Jenže se stal terčem kritiky kvůli vazbě své rodiny na dvě ropné společnosti, uvedl server EU Observer. Canete se při slyšení sice zaklínal, že on, jeho manželka i syn své podíly prodali, v dalších opakovaných dotazech ale zaznělo, že do vedení společností nastoupil jeho švagr.

Navíc mu přitěžuje jeho výrok z kampaně před eurovolbami, kdy ve španělské televizi pronesl, že „debata mezi mužem a ženou je velmi komplikovaná, protože pokud využijete svou intelektuální převahu, působíte dojmem šovinisty, tlačícího bezbrannou ženu do kouta“. Za výrok se později omluvil.

Server poznamenal, že levicoví europoslanci chtějí počkat s hlasováním o španělském nominantovi, dokud nebude rozhodnuto o francouzském socialistovi Pierrem Moscovicim, který se má stát komisařem za Francii.

Podle EU Observeru to naznačuje možnost jakéhosi přístupu „oko za oko“, jehož obětí by se mohla stát i Jourová. Například pokud levicoví poslanci nepodpoří Caneta, mohli by se jejich pravicovější kolegové „odvděčit“ nedoporučením Moscoviciho (který nicméně jako exministr financí své agendě ekonomiky a daní rozumí), nebo právě Jourové.

Příliš obecná Jourová v prostředí, které obecnosti nahrává

Na druhou stranu jsou takové úvahy spíše akademickým rozborem bruselského politikaření; přestože ještě nejsou agendy komisařů zcela definitivní, o komisi se bude hlasovat jako o celku. Jak si tedy vedla Věra Jourová?

Domácí úkol pro Jourovou?

Jana Ševčíková z kabinetu navržené komisařky Věry Jourové iDNES.cz řekla, že očekávají doplňující písemné otázky, které ještě Jourová dostane k vypracování před hlasováním výborů. Otázky mají dostat během čtvrtka a odpovědi Jourové mají být zpracované do pondělka.

Web listu European Voice (EV) ve článku nazvaném „Jourové se europoslance přesvědčit nepodařilo“ poznamenal, že Češka slyšení začala dobře, ale ve svých odpovědích se jí pak nepovedlo být směrem k europoslancům dostatečně kontaktní. Podle EU Observeru byla Jourová „nepřesvědčivá“.

S odkazem na nebývale široké spektrum (spravedlnost, ochrana spotřebitelů, rovnost pohlaví) EV uvedl, že se Jourové „nepodařilo nabídnout konkrétní závazky tam, kde to bylo potřeba“. „Abychom k ní byli spravedliví: otázky se často týkaly mnoha témat najednou, a tak pro ni bylo složité nabídnout v krátkém čase, který měla k dispozici, uspokojující odpovědi,“ napsal European Voice.

A podotkl, že „na konci slyšení Jourová řekla, že chce ukázat svou skutečnou tvář, je však nepravděpodobné, že by si o její osobnosti členové europarlamentu udělali jasný obrázek“. Několik europoslanců ji za neschopnost jasně odpovídat kritizovalo, dodal EV.

Politologové: Nepřekvapila, ale měla by projít

Čeští politologové oslovení ČTK nicméně vystoupení Jourové hodnotí vcelku vstřícně. „Nebyla na to portfolio tak připravená a zvládla se to naučit. Myslím, že to zvládla dobře. Nebyla kontroverzní, neřekla nic moc překvapivého, takticky i věcně byla dobře připravena,“ uvedl Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky. Zdůraznil obtížnost pozice Jourové coby nominantky, kterou namísto obvyklého jednoho zpovídaly hned čtyři výbory.

Sobotka: Jourová si vede dobře a držím jí palce

Českou kandidátku do Evropské komise ve čtvrtek podpořil premiér Bohuslav Sobotka. „Paní Věra Jourová si vede dobře a držím jí palce,“ uvedl. Šéfa sociálnědemokratického klubu v Evropském parlamentu Gianniho Pittellu ve středu po telefonu požádal o podporu Jourové. „Pan Zahradil a Fiala by se měli přestat chovat podle hesla čím hůř tím líp, zapomenout alespoň na chvíli na stranickou řevnivost a podpořit společný zájem České republiky,“ zkritizoval zástupce ODS, kteří měli k vystoupení Jourové výhrady.  

Podle Víta Beneše z Ústavu mezinárodních vztahů Jourová působila dojmem, že se ve svěřené oblasti orientuje, i když hlavně z počátku působila trochu nejistě. „Nezaznamenal jsem žádné ostré útoky, které by měly naznačovat, že by neměla obstát,“ řekl ČTK Beneš.

Jako velmi dobře připravenou kandidátku označil Jourovou na Twitteru lidovecký europoslanec Pavel Svoboda. Jeho kolegyně Michaela Šojdrová ocenila, že Jourová zdůraznila potřebu odstraňování bariér a nadbytečné administrativy. Kritičtější logicky byla pravicová opozice, zejména ODS. Ta kritizovala například podporu, kterou Jourová signalizovala vzniku institutu veřejného žalobce.

Naopak Stanislav Polčák, europoslanec za TOP 09, sice „nevěřil výrokům Jourové ohledně vazeb na Andreje Babiše“ (tvrdila například, že na ni Babiš nikdy v ničem netlačil a že je na něm nezávislá), celkově ale vystoupení Jourové hodnotil „relativně příznivě“.

Závěrečné slovo Věry Jourové před poslanci Evropského parlamentu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue