Marek Benda na kongresu ODS (21. listopadu 2009)

Marek Benda na kongresu ODS (21. listopadu 2009) | foto:  Michal Šula, MF DNES

Dostanou komunisty do vlády, obává se v reakci na sjezd ČSSD Benda

  • 178
Šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda vyjádřil znepokojení nad děním na sjezdu opoziční ČSSD. Nelíbí se mu především fakt, že znovuzvolený předseda Bohuslav Sobotka nevyloučil budoucí spolupráci s komunisty. Podle Bendy je téměř jisté, že sociální demokraté KSČM do vlády v případě zisku většiny dostanou.

Benda své obavy opírá o to, že sociální demokraté začali s KSČM uzavírat koalice v krajích. Je tak podle něj vysoce pravděpodobné, že se totéž bude opakovat i na vládní úrovni. "My tomu můžeme zabránit jenom tak, že sociální demokraté a komunisté nebudou mít většinu v Poslanecké sněmovně. Pokud ji mít budou, tak to pokládám za absolutně pravděpodobné," řekl předseda poslaneckého klubu ODS.

"Já myslím, že to každý vnímá, že sociální demokracie už je delší dobu v opozici a že udělá cokoli, aby se k té vládě dostala," řekl předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík, který je současně šéfem poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů.

Šéf KSČM Vojtěch Filip však nechtěl těsně po Sobotkově zvolení předjímat, zda se prostor pro spolupráci obou stran rozšiřuje. Oslovení politici se shodli, že Sobotkovo vítězství bylo očekávané, protože neměl protikandidáta, a vesměs mu gratulovali.

Podle Filipa bude záležet na tom, jak budou ve vedení ČSSD zastoupení zastánci tzv. bohumínského usnesení, kterým si s v minulosti ČSSD spolupráci s komunisty na vládní úrovni zakázala. "Já myslím, že to je otázka, která je spíše vhodná pro to, až bude konstituováno celé vedení (...). Nakolik vyhrají síly, které obhajují bohumínské usnesení, a nakolik neuspějí," řekl Filip.

Sobotka z proslovu kritiku komunistů vypustil

Sobotka v písemné podobě svého kandidátského projevu, který novinářům poskytlo tiskové oddělení ČSSD píše, že komunistickou stranu stále pronásleduje její minulost a ČSSD ji nemůže přizvat do vlády. Od řečnického pultu však tato slova nepronesl.

Bude to tichá podpora?

Politolog Zdeněk Zbořil míní, že sociální demokraté budou nejspíš usilovat o to, aby vytvořili vládu s tichou nebo částečně neviditelnou podporou některých stran, mezi nimiž by mohli být i někteří komunisté. Nikoli však členové vedení KSČM, spíše ti, kteří se již dokázali na krajské úrovni s ČSSD sblížit. "Oni budou muset postupovat velice opatrně," řekl.

Politolog Jan Herzmann si pak myslí, že KSČM bude mít zájem buď na otevřeném vládním angažmá, a nebo s velkou distancí deklarované podpoře menšinové vlády. "Ale o sbližování by jít nemělo a nevidím k tomu sebemenší signál," dodal.

"Já myslím, že sociální demokracii pronásleduje její přítomnost a korupční aféry, které se jim nevyhnuly, a v tomto ohledu KSČM také není příznivcem nějakých bezhlavých koalic," reagoval Filip.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc na sjezdu ke spolupráci s KSČM řekl, že ČSSD nesmí přebírat odpovědnost za personální vyprahlost jiných stran. "Musíme umět říct, že některé lidi do krajských koalic prostě nechceme," řekl. Jako příklad uvedl návrhy KSČM na lidi spjaté až příliš s minulým režimem.

Podle Filipa záleží na stranách, zda si do smluv se svými koaličními partnery v obcích nebo krajích vloží možnost personálního veta. "Pokud by takové personální veto chtěla mít sociální demokracie vůči KSČM, musela by KSČM prosazovat personální veto vůči členům ČSSD," řekl Filip.

Gratulace i kritika přichází odevšud

Na páteční volbu vedení ČSSD reagovali i předsedové dalších politických stran. Šéfka LIDEM Karolína Peake sice Sobotkovi pogratulovala, nezapomněla však přidat i kritiku za jeho slova o "vybydlené zemi". Uvedla, že Sobotka byl jako ministr financí členem vlády, která nastartovala současnou dluhovou krizi.

"Příčinou našich dnešních ekonomických problémů je evropská krize a rozhazovačná politika Bohuslava Sobotky. Dnes už jen hasíme," uvedla Peake.  Podle jejích slov se Sobotka také proslavil veřejně přiznaným zneužíváním poslaneckých náhrad.

Předseda NS-LEV 21 a Sobotkův předchůdce ve funkci předsedy ČSSD Jiří Paroubek Sobotkovi blahopřál. "Bohuslav Sobotka má, soudě podle výsledku hlasování, ve straně silnou pozici, což je pro každého předsedu strany důležitým pozitivním signálem před důležitými volbami," uvedl v tiskové zprávě.

"Bojovat za levnější potraviny, teplo a dálnice lze i jinak než dalším zadlužováním státu, vítám ale, že se pan staronový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka spolu s prezidentem Milošem Zeman shodují a prosazují stejně jako Věci veřejné nutnost uzákonění tvrdých majetkových přiznání, která jsou zaparkovaná v parlamentu už rok," uvedl na svých webových stránkách předseda VV Vít Bárta.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video