Karel Schwarzenberg a Petr Nečas během jednání Poslanecké sněmovny (9.

Karel Schwarzenberg a Petr Nečas během jednání Poslanecké sněmovny (9. listopadu 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bitva o nezávislé státní zastupitelství je prohrána, míní Schwarzenberg

  • 315
Velmi nelibě nese odvolání ministra spravedlnosti předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle něj jde o trest, který Jiří Pospíšil dostal od premiéra Petra Nečase za snahu vytvořit nezávislé státní zastupitelství.

"Zdá se, že bitva o nezávislá státní zastupitelství je dočasně prohraná. Tento vývoj je pro mě velmi bolestný," neskrýval rozhořčení předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Pospíšila si prý velmi váží, i když je z jiné politické strany. "Byl statečný, ale za odpor proti vlastním straníkům byl po zásluze potrestán," sepsul premiéra Nečase jeho blízký vládní i koaliční spojenec.

Ministrův konec

"Byl to můj kolega ve vládě a kolegu já hodnotit nebudu, ministry hodnotí veřejnost. Odvolání ale bylo překvapivé, dozvěděl jsem se o něm od novinářů," svěřil se ČT ministr financí Miroslav Kalousek.

Na premiérovu stranu se postavil ministr obrany Alexandr Vondra. "Stabilizace veřejných financí je pro premiéra nejvyšší priorita. Vláda rozpočtové zodpovědnosti musí být tým, který při plnění tohoto úkolu táhne za jeden provaz. Neumím si představit, že bych za dané situace opakovaně žádal o navýšení prostředků pro svůj resort, jakkoli vím, že je to pro armádu těžké," sdělil iDNES.cz.

Nečasovým slovům, že za vyhazovem Pospíšila je nezvládnutý rozpočet resortu, nevěří ani bývalý ministr vnitra za ČSSD František Bublan.

"Je to další rána právnímu státu, rozpočtová kázeň je jen zástupný důvod. Premiér si musí být vědom toho, že bez přidání peněz nemůže vězeňství fungovat, situace je neúnosná už teď. Myslím, že premiér Nečas prostě chce ministra, který jmenuje jím vybraného člověka vrchním státním zástupcem v Praze po odchodu pana Rampuly," míní Bublan.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka má podezření buď na mocenské boje uvnitř ODS, nebo strach politiků z postupu policie a žalobců v posledních týdnech. Kriminalisté totiž požádali o vydání několika vrcholných politiků podezřelých z korupce.

"Vypadá to, že po justiční mafii tu máme státní mafii a v jejím čele stojí prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas," komentoval odvolání Pospíšila z vlády stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier z ČSSD. Pravým důvodem odvolání ministra Pospíšila je podle něj snaha zabránit dokončení pozitivních změn na státním zastupitelství.

Poukázal na to, že když Pospíšil nestihl jmenovat novou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou místo sesazeného Vlastimila Rampuly, povede zastupitelství zatím náměstek Libor Grygárek, který má, jak Dienstbier zdůraznil "zločineckou minulost".

Informace o konci ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se objevila ve středu ráno, Nečasův krok vzápětí posvětil prezident Klaus. Ve vládě tak z původních ministrů ODS zbyl kromě premiéra už jen ministr obrany Alexandr Vondra, ostatní ministři už byli vyměněni. (více o změnách ve vládě tady)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video