Hejtmanka Jana Vaňhová podle všeho bude muset předat svou funkci komunistovi.

Hejtmanka Jana Vaňhová podle všeho bude muset předat svou funkci komunistovi. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Všem bych přála rudé hejtmany, řekla po debaklu ČSSD v Ústí Vaňhová

  • 176
ČSSD v Ústeckém kraji se vzpamatovává z prohry s KSČM. Byla tak výrazná, že to samotné sociální demokraty zaskočilo. Severočeského lídra ČSSD Arno Fišeru kvůli tomu dokonce členové vedení strany nepřímo vyzvali k rezignaci. Ten to ale udělat nehodlá.

Že si ČSSD v Ústeckém kraji nevěří, bylo znát už před volbami. Ve čtvrtek se krajské vedení dohodlo, že výsledky voleb bude každý sledovat ve svém okrese a žádný krajský štáb s připraveným šampaňským a chystanými oslavami nebude.

Při sobotním sčítání hlasů pak v ústeckém sídle krajského výboru ČSSD byla patrná nervozita.

"Tak jak to vypadá? Je to na p... příteli, co?" ptal se Jana Szánta stranický kolega Roman Houska, když v 15 hodin dorazil do ústeckého sídla strany se svojí partnerkou, hejtmankou Janou Vaňhovou. Kromě nich v sídle oranžových tou dobou nikdo nebyl.

"Jsou sečtena dvě procenta hlasů, nemá cenu to ani nijak komentovat, to ani nesleduji, dokud není sečteno alespoň 60 procent. Zatím výsledek KSČM dělají malé obce, ve velkých městech jim klesne," uklidňovala temperamentního Housku hejtmanka.

Jak minuty postupovaly, výsledek komunistů opravdu klesl, ale oranžovým se příliš neměnil. "Jak si stojí Jana v preferenčních hlasech?" vyzvídal Houska. V tu dobu měla hejtmanka 109 a krajský šéf strany Arno Fišera 67 preferenčních hlasů. "Vede, tak je to dobrý," uklidnil se Houska.

Můžou za to novináři, tvrdí Vaňhová

Hejtmanka přítomným novinářům vyčetla, že za nečekaně dobrý výsledek komunistů můžou vedle nízké účasti ve volbách hlavně oni.

Jak dopadly volby v Ústeckém kraji čtěte zde

"Nezlobte se, ale vy na tom máte lví podíl. Všechno jste házeli na nás, ale u všeho byli i komunisté. Za ty čtyři roky jsem nezažila, že by při hlasování byl nějaký spor, všechno procházelo úplně hladce," zlobila se hejtmanka, jako by novináři mohli například za to, že jejího prvního náměstka z ČSSD Pavla Koudu zatkla policie a obvinila ho z machinací s evropskými dotacemi.

Pak ještě dodala, že lidé budou mít takovou vládu, jakou si zvolí. "Všem bych přála komunistické hejtmany," poznamenala Vaňhová.

To už do štábu dorazilo pár dalších členů strany i další novináři, kteří se slušně zeptali, zda mohou být ve štábu také. To už ale Roman Houska neustál.

"Tak to ne, já chci mít klid," zavelel. Všichni vyklidili pozice a zavřeli se o patro níž.

Šéf severočeské ČSSD počká na krajský sjezd

Výsledky voleb ukázaly, že sociální demokraté měli důvod ukrýt se před novináři. Zatímco v roce 2008 dostali v Ústeckém kraji 32,8 procenta hlasů, letos to bylo jen 16,1 procenta. Zatímco komunisté získali dvacet mandátů, ČSSD jen třináct, o devět méně než měla.

Předseda strany Bohuslav Sobotka a předseda poslanců ČSSD Jaromír Tejc pak v televizních debatách řekli, že by krajská vedení, která neuspěla, měla "vyvodit důsledky".

"Můžu si myslet, že je to něčí potřeba hledat viníky za celkově slabší výsledek ČSSD. Taky to může být odveta za to, že jsme pana Sobotku při volbě předsedy nepodporovali," řekl ČTK krajský šéf Arno Fišera.

Rezignovat se nechystá. O svém osudu chce nechat rozhodnout za dva měsíce krajský sjezd strany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video