Není to konec světa, musíme udržet Skotsko, hodnotí odchod Britů z EU premiér Bohuslav Sobotka

Není to konec světa, musíme udržet Skotsko, hodnotí odchod Britů z EU premiér Bohuslav Sobotka | foto: Reuters

Není to konec světa, říká Sobotka. Moskva ale slaví, míní Kalousek

  • 605
Britové si podle českého premiéra Bohuslava Sobotky nevratně zvolili jinou cestu. „Není to konec světa a už vůbec ne Evropské unie,“ uvedl Sobotka. Je podle něj třeba udržet Skotsko. „Libra padá, Moskva slaví. Náklady budou velké, nejen finanční. Musíme dokázat uchovat dětem společnou Evropu,“ říká předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Britové budou mít menší vliv na to, co se v Evropě děje a jejich země bude celkově slabší a méně důležitá. V nejbližších letech budou muset znovu zápasit o udržení Skotska. O odchodu z EU bychom se s Brity měli domluvit rychle a racionálně. Je potřeba minimalizovat negativní důsledky pro občany EU a České republiky,“ napsal v reakci výsledek britského referenda a odchod země z EU český premiér Sobotka. EU se podle něj musí rychle změnit.

Goodbye EU, aneb Blogeři k Brexitu

„EU pro nás, Českou republiku, představuje tu nejlepší myslitelnou záruku stability, míru a prosperity, musí ale projít změnami, které jí zajistí další životaschopnost a důvěru občanů,“ zdůraznil předseda vlády.

„Budíček, Berlín, Paříž, Brusel!“ napsal na Twitteru vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. A ptá se zároveň: „Co dál? Free Scotland, United Ireland?“

24.června 2016 v 05:54, příspěvek archivován: 24.června 2016 v 06:45

Co dál? Free Scotland, United Ireland?

Demokracie má podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL ten půvab, že se v ní můžete svobodně rozhodnout a zvolit i špatně.

„Rozhodnutí Spojeného království vystoupit z Evropské unie bude mít dopad na celé evropské společenství, dotkne se všech států, Českou republiku nevyjímaje. Ten, kdo si v Česku Brexit přál, rozhodně nebral v úvahu ochranu zájmů občanů ČR. Evropa bezpochyby musí projít v následujícím období změnou,“ uvedla opoziční TOP 09.

Babiš: Nesmí nás nutit k hlubší integraci

Ministr financí Andrej Babiš

Evropská unie dostala podle vicepremiéra Andreje Babiše facku. „Rozhodli britští občané. Je potřeba toto rozhodnutí respektovat. Zároveň se také neukvapovat, uvidíme, jaké smlouvy si Velká Británie s Unií vyjedná. Z EU odchází velký euroskeptický hlas, což neznamená, že problémy, které Britové kritizovali, zmizely. Nezmizely. Neměli bychom připustit, aby teď jádro unijních zemí nutilo členské země, jako jsme my, k ještě hlubší integraci a k přijetí podmínek, které by pro nás nebyly výhodné. Evropská unie dostala facku, na kterou bude muset razantně reagovat a viditelně se reformovat, jinak hrozí, ze přijdou další,“ sdělil iDNES.cz šéf ANO, ministr financí Andrej Babiš.

„Británie se rozhodla odejít. Dnes je třeba vstřebat šok a zítra se postavit realitě racionálně. Na obou stranách La Manche Unie dostala žlutou kartu. Silnější výzvu k reformám si lze těžko představit. Pokud tohle EU nepochopí, riskuje, že půjde ze hřiště,“ napsal na Twitteru ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

24.června 2016 v 06:47, příspěvek archivován: 24.června 2016 v 07:21

Unie dostala žlutou kartu. Silnější výzvu k reformám si lze těžko představit. Pokud tohle EU nepochopí, riskuje, že půjde ze hřiště.

„Brexit je pro nás silné ponaučení. EU se musí reformovat, abychom bezpečnostním hrozbám v budoucnu čelili bok po boku, a ne každý sám,“ hodnotí výsledek referenda ve Velké Británii předseda hnutí Starostové a nezávislí, místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

„Evropu, založenou na spolupráci lidí, nejen států, lze uskutečnit jedině jako federaci. A je to nutné právě teď a právě z důvodu krize evropského společenství, která odchodem Británie nevzniká, ale narůstá. Možná, a neříkám to rád, to bez Britů půjde i lépe,“ uvedl předseda zelených Matěj Stropnický.

ODS volá po změně EU, jinak odejdou i další státy

„Poslední varování pro bruselské elity. Odpovědí nesmí být ‚více EU‘, ale ‚jiná EU‘,“ uvedl europoslanec Jan Zahradil z ODS. „Nebo půjdou další,“ míní. „Lavírování české vlády musí skončit. Už žádné ‚tvrdé jádro‘ a ‚hlavní proud‘, ale výjimka z eurozóny, migrační politiky,“ napsal Zahradil na Twitteru.

Petr Fiala

„Nyní je potřeba přehodnotit strategii a priority našeho fungování v EU tak, aby lépe zajišťovaly zájmy občanů ČR. V souvislosti s odchodem dojde nepochybně k otevření evropských smluv. Musíme využít této historické příležitosti k tomu, abychom vyjednali nové podmínky našeho členství v Evropské unii, která odchodem Británie bude v každém případě ‚jiná‘. Potřebujeme minimálně získat výjimku z evropské azylové a migrační politiky a z povinnosti přijmout euro,“ napsal v reakci na britské referendum předseda občanských demokratů Petr Fiala.

„Brexit není chyba Britů. Je důsledkem špatné bruselské politiky, která vede EU do slepé uličky a od krize ke krizi. Brexit je poslední šance na změnu. Prointegrační ideologové nevidí, ze současná EU nemá podporu občanů a neposiluje Evropu. Musíme ji změnit!“ napsal na Twitteru Fiala.

Podle europoslance za hnutí ANO Pavla Teličky musí být prioritou Evropské unie její reforma. Některé otázky podle Teličky vyžadují změnu zakládajících smluv. „Britové bohužel vybrali Brexit. EU je teď nesmí trestat, ale musí vyjednat co nejširší ekonomickou spolupráci. Česká republika ztrácí spojence v EU,“ míní europoslanec za TOP 09, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

„Jasně to ukazuje, že vůle vlád jednotlivých zemí nemusí být shodná s vůlí jejich občanů a zejména ne s rozhodováním byrokratů, kteří zcela ztratili kontakt s potřebami lidí,“ uvedl šéf komunistů Vojtěch Filip. „Jsem také přesvědčen, že to naše občany povede k jejich větší ochotě si nenechat vnutit vše, co přemíra byrokracie vnucuje do jejich života a budou i více kontrolovat politické strany, aby plnily volební sliby a nepřistupovaly na závazky, ke kterým nemají legitimní mandát lidu,“ napsal do prohlášení Filip.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video