Sousoší Ronalda Reagana a papeže Jana Pavla II. v gdaňském parku

Sousoší Ronalda Reagana a papeže Jana Pavla II. v gdaňském parku | foto: AP

V polském Gdaňsku odhalili sochu Reagana s papežem Janem Pavlem II.

  • 35
V místě vzniku polského hnutí Solidarita odhalili sousoší dvou z hlavních aktérů, kteří se zasloužili o pád komunismu, amerického prezidenta Ronalda Reagana a papeže Jana Pavla II. Nová bronzová zajímavost v gdaňském parku vznikla na základě fotografie z roku 1987.

Těžko jednoznačně říct, jak velká to je pro profesionálního fotografa pocta. Ale Scott Stewart rozhodně netajil, že má velkou radost.

V roce 1987 pořídil snímek papeže Jana Pavla II. a amerického prezidenta Ronalda Reagana. Procházeli se cestičkou v zahradách Bílého domu ve Washingtonu.

Další sochy podle fotografií

A právě na základě této fotky vznikla bronzová kompozice v mírně nadživotní velikosti, kterou v sobotu odhalili zástupci gdaňské radnice v jednom tamějším parku. Ten už byl dříve pojmenován právě po Reaganovi.

"Ve zpravodajské novinářské branži jsme zvyklí na to, že zachytíme jeden moment, který je ale den poté už zapomenutý," uvedl pro agenturu AP fotograf Stewart, jenž dnes učí grafický design na univerzitě v Severní Karolíně a před pětadvaceti lety fotil právě pro AP. "Jsem šťastný, že si vybrali právě můj snímek jako ten moment, který dokládá vztah obou mužů k Polsku," dodal Stewart.

Reagan sdílel s papežem přesvědčení, které se ve světě navzdory trpkým a děsivým zkušenostem s bolševickými revolucemi nenosilo - a často se nenosí ani dnes.

A sice, že komunismus není jen nepovedený ekonomický systém, nýbrž morální zlo. Čili že jeho základní myšlenka sama je zrůdná a nelidská.

Je známá věc, že Poláci "svého" papeže Jana Pavla II. takřka zbožňují. Byl to on, kdo jim při své první návštěvě v roce 1979 vlil do žil naději, že není vše ztraceno a že mohou ten zlý systém vůkol změnit. A o rok později pak opravdu vzniklo hnutí Solidarita.

Ale podobně nemohou zapomenout na Reagana, který, když v roce 1981 režim generála Wojciecha Jaruzelského tvrdě potlačil společenské vření a zavedl stanné právo, zapálil v Bílém domě svíčky, aby vyjádřil sounáležitost s bitými Poláky.

"Když Reagan zapálil ty svíčky, věděli jsme, že máme v USA přítele," řekl pro AP Czeslaw Nowak, bývalý vězněný aktivista a dnes šéf organizace, která sdružuje někdejší disidenty. Právě tato skupina čtyři roky vybírala po troškách peníze od bývalých vězňů a aktivistů, z nichž mnozí žijí z velmi skromných důchodů. Nakonec dala do kupy potřebných dvě stě tisíc zlotých (zhruba 1,2 milionu Kč).

Andrzej Michalowski, další bývalý aktivista, podotkl, že sochy obou mužů byly záměrně koncipovány v relativně malé velikosti - aby prý lidé mohli mít pocit, že jsou Reagan a Jan Pavel stále s nimi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video