Konvoj vojáků Islámského státu ve městě Tel Abyad v severní Sýrii | foto: AP

Islámský stát nakupuje zbraně ve východní Evropě, tvrdí Rusko

  • 417
Podle ruského představitele Vitalije Čurkina nakupují teroristé z Islámského státu zbraně ve východní Evropě. Prohlásil to ve čtvrtek při debatě v OSN. Rada bezpečnosti přitom jednomyslně schválila rezoluci vyzývající k těsnější spolupráci při blokaci finančních zdrojů teroristů z Islámského státu a Al-Káidy.

Ruský zástupce na zasedání prohlásil, že Islámský stát nakupuje s pomocí nastrčených firem zbraně ve východoevropských zemích. Žádnou konkrétní východoevropskou zemi však nejmenoval.

Islámský stát podle Čurkina utrácí za zbraně a munici měsíčně přes třicet milionů dolarů (750 milionů korun). Peníze získává většinou nelegálním prodejem ropy ukradené v syrských a iráckých nalezištích.

Od září byla podle Čurkina pod záminkou „posílení syrské opozice“ do oblastí kontrolovaných Islámským státem dopravena munice pro granátomety Grad, ruční protitankové střely, náboje do samohybných houfnic a ruční střelné zbraně.

„Stojí za pozornost, že většina těchto dodávek jsou sovětské modely vyráběné v podnicích ve východní Evropě na základě prošlých sovětských licencí,“ citovala Čurkina agentura TASS.

Blokovat účty teroristů musí co nejvíce zemí

Rada bezpečnosti OSN přijala ve čtvrtek rezoluci, jež shrnuje dosavadní přijatá opatření a nabízí doporučení k jejich realizaci. Cílem rezoluce je zapojit do úsilí o izolaci džihádistů co nejvíc zemí světa.

Dokument přitom upozorňuje na nedostatečné plnění dřívějších rezolucí namířených proti teroristům a na absenci informací o tom, jaká konkrétní opatření jednotlivé státy přijaly.

Organizace spojených národů už dřív zakázala nákup starožitností ze Sýrie a pohrozila sankcemi zemím, které od Islámského státu a jeho spojenců nakupují ropu. Vyzvala rovněž členské státy, aby teroristům nevyplácely výkupné za unesené osoby.

Členské státy mají podle nové rezoluce do sto dvaceti dnů nahlásit, jaká sankční opatření proti Islámskému státu přijaly. Mají rovněž oznámit, zda se na jejich území nacházejí jakékoli petrochemické produkty a nerostné suroviny, které by mohly pocházet z území kontrolovaného teroristy.

Země by měly rovněž zabránit svým občanům, aby financovali aktivity teroristů, verbovali jejich stoupence a cestovali do teritorií, kde džihádisté operují. Rezoluci, kterou schválili ministři financí patnácti členů Rady bezpečnosti, společně vypracovaly Spojené státy a Rusko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue