Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že cílem razie byla síť lidí usilující o jeho svržení. Umírněný islámský duchovní Fethullah Gülen, který žije v USA, patřil mezi Erdoganovy spojence. Rozkmotřili se ale před rokem, když začalo vyšetřování korupce, jež se dotklo lidí z nejužších kruhů kolem nynější hlavy státu, kterou si letos v srpnu poprvé zvolilo přímo turečtí voliči (více o tom zde).
Erdogan umírněného islámského duchovního obviňuje, že se v Turecku prostřednictvím svých příznivců v justici, policii a dalších státních institucích snaží vytvořit paralelní struktury a odstavit ho od vlády. Gülen tato obvinění odmítá.
Turecká televize TRT Haber informovala, že na Gülena byl vydán zatykač. Prokuratura vydání zatykače zdůvodnila obviněním z organizování a řízení teroristické skupiny. Podle agentury Reuters turecká strana ale nemá záruku, že by Spojené státy Gülena vydaly.
Hleďte si svého, vzkazuje Erdogan do Bruselu
Minulý víkend zadržený Hidayet Karaca šéfuje mediální skupině Samanyolu, která má ke Gülenovi blízko. Policie tehdy zatkla také Ekrema Dumanliho, šéfredaktora deníku Zaman, který patří v Turecku k nejprodávanějším. Toho soud v pátek propustil na svobodu, nicméně zakázal mu vycestovat ze země. Propuštěno bylo i dalších sedm lidí.
Mezi čtyřmi i nadále zadržovanými zůstává šéf mediální skupiny Karaca, bývalý šéf istanbulské protiteroristické jednotky Tufan Ergüder a policejní velitelé Ertan Erçikti a Mustafa Kiliçarslan, napsal turecký deník Hürriyet. Karaca čelí obvinění ze založení teroristické organizace a zbývají tři z členství v ní.
Evropská unie razii kritizovala a upozornila, že zadržení novinářů i dalších lidí odporuje evropským hodnotám. Erdogan se tehdy proti kritice ohradil a vzkázal, že by si EU měla hledět svého, poznamenala agentura Reuters.