David Rath je v současné době ve Vazební věznici v Litoměřicích

David Rath je v současné době ve Vazební věznici v Litoměřicích | foto: Michal Šula, MF DNES

Doporučíme Ratha vydat, zní napříč imunitním výborem Sněmovny

  • 1500
Poslanecká imunita Davida Ratha nezachrání. Naprostá většina členů mandátového a imunitního výboru už nyní uvedla, že jeho vydání doporučí. Rozhodující slovo na vydání poslance trestnímu stíhání má ale Sněmovna. Pokud by poslanci hlasovali proti, musel by být Rath propuštěn a zbaven obvinění.

Z patnácti členů výboru zatím na dotaz, jak budou hlasovat, neodpověděli čtyři. Pro vydání Davida Ratha je devět oslovených. Poslankyně Drastichová ještě neví, jak bude hlasovat, a Marie Rusová to dopředu nechce prozradit. Za zachování Rathovy imunity se otevřeně nepostavil nikdo.

Rathova aféra

"Prostudoval jsem si spis a ten je naprosto dokonale zadokumentovaný. Je to půlroční práce a zatčení Davida Ratha bylo tím kamínkem v mozaice důkazů a zjištění, která jsou naprosto otřesná, a samozřejmě budu hlasovat pro jeho vydání," řekl předseda VV Radek John.

"Domnívám se, že i bez seznámení se spisem mohu říci, že by měl být vydán, aby vše prošetřil soud," uvedl Rathův bývalý stranický kolega Stanislav Křeček.

Rozhodnutá zatím není poslankyně Věcí veřejných Jana Drastichová. "Ještě jsem neviděla spis, ani nemluvila s kolegy," vysvětlila.

Jak bude hlasovat, pak nechtěla říci Marie Rusová z KSČM. Z její odpovědi lze ale soudit, že i ona nakonec zvedne ruku pro Rathovo vydání. "Obecně mohu říci, že jsem pro zrušení imunity všem poslancům. Já sama bych se v případě, kdyby se to týkalo mě, i když to nepředpokládám, imunity vzdala. Tak bych to doporučila i všem kolegům," řekla iDNES.cz.

Mandátový a imunitní výbor dává Sněmovně pouze doporučení. Definitivně o vydání Ratha rozhodnou poslanci na nejbližší schůzi, která má začít 5. června. Pokud by se rozhodli poslance nevydat, musel by Rath být propuštěn a zbaven obvinění.

Pojedou poslanci za Rathem do věznice?

Před hlasováním ale zřejmě imunitní a mandátový výbor Ratha vyslechne. "Myslím si, že to povinnost není, ale obvyklá praxe, která dosud nebyla porušena. Samozřejmě pokud by to odmítl, tak se nezúčastní. Když ale bude mít zájem, tak by měl mít možnost. Pokud bychom nyní řekli, že to není možné, tak by to byl precedens, a toto právo bychom odepírali poslancům do budoucna," uvedl Jeroným Tejc z ČSSD.

Rathův spis v Lidovém domě

Mezi šéfkou Sněmovny a šéfem sociálních demokratů se rozhořel spor. Miroslavě Němcové (ODS) vadí, že si Bohuslav Sobotka odvezl spis k zatčení Davida Ratha ze Sněmovny do Lidového domu. Označila to za za flagrantní porušení "byť nepsaných pravidel". 

Bohuslav Sobotka oponoval, že neměl jinou možnost, a tvrdil, že spis mimo něj nikdo neviděl. Spor označil za "bouři ve sklenici vody".

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) ve středu řekla, že by v takovém případě musela o možnosti účastnit se jednání ve Sněmovně rozhodovat policie, soud či věznice. Uvedla ale také, že by mohl mandátový a imunitní výbor vyrazit za Rathem do vězení. (více zde)

"Já jsem stoupencem, že pokud bude David Rath chtít vystoupit před výborem, tak aby se to odehrálo na půdě vazební věznice, a to nejen z technických důvodů," uvedl Tejc.

Přítomnost justiční stráže při jednání by podle něj nebyla problémem. "Jednání výboru jsou neveřejná, ale nikoli tajná. Přítomnost Vězeňské služby jak případně ve Sněmovně, tak ve věznici nepovažuji za problém," uvedl Tejc.

Vězeňská služba možnost vystoupení Davida Ratha před výborem nechtěla komentovat. "V tuto chvíli se v této záležitosti nemůžeme vyjadřovat," uvedl mluvčí Vězeňské služby Robert Káčer.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video