Ministr David Rath má řadu odpůrců, najdou se ale i jeho příznivci.

Ministr David Rath má řadu odpůrců, najdou se ale i jeho příznivci. | foto: David Neff, MF DNES

Rath si prosazuje své, proti vůli lékařů

  • 342
Výčet kroků ministra zdravotnictví Davida Ratha připomíná postupně odškrtaný seznam novoročních předsevzetí. Jenže zdravotníci nejsou ze všech jeho přání zrovna nadšení. Co vše už Rath ve funkci udělal?

Ovládl největší pojišťovnu
První věc, kterou si David Rath mohl odškrtnout z deníčku splněných úkolů. Hned několik dnů po svém nástupu do funkce odstavil ředitelku Všeobecné zdravotní pojišťovny a pojišťovnu ovládl. Podařilo se mu to díky týmu nuceného správce. Ministr tak získal přístup k řadě zajímavých údajů o tom, jak dobře či špatně léčí nemocnice a jak si finančně stojí jeho kolegové či odpůrci z řad lékařů. Úplně vyhráno však nemá. Vyhlášení nucené správy prošetřuje poslanecká komise.

Snížil marži z léků
Tomu, co předvedl ministr ve sporu s lékárníky, se říká zabít dvě mouchy jednou ranou. Za pomoci ministra financí snížil marži z prodeje a distribuce léků. Lékárníkům tak snížil příjmy s bohulibým zdůvodněním, že lidé ušetří za léky. Dobře ví, že lékárníci nepatří mezi sociálně slabé vrstvy, takže i když budou protestovat, nikdo se za ně nepostaví. A zároveň se tak tvrdě vypořádal se svými letitými odpůrci. Ba co víc: pohrozil, že když budou dál nahlas křičet, marži sníží ještě víc.

Popudil tisíce lékařů
Slova "úhradová vyhláška" zní odtažitě. Nicméně vyhláška je hlavní důvod, proč proti Rathovi spojili síly lékaři řady odborností. Vyhláška totiž lékařům mimo jiné nařizuje šetřit na lécích. Což není tak úplně špatná zpráva – lékaři až teprve díky tomu prohlásili, že přestanou psát na recept volně prodejné léky, které si každý může koupit sám, a zbude tak na skutečně potřebné léky. Potíž je, že vyhláška neříká, jak moc mají šetřit. Přesto ti, kteří neodhadnou správnou míru, budou potrestáni.

Spojil se s komunisty
Aby se ministrovi zdravotnictví podařilo prosadit kontroverzní vyhlášky a zákony, musel jít a požádat o podporu KSČM. Jen díky jejich hlasům se tak sociální demokracii podařilo například odvolat ředitelku VZP. A komunisté jsou nadšeni i z dalších Rathových plánů: obzvlášť se jim líbí ten na vytvoření páteřní sítě státem ovládaných nemocnic. Zákon by odřízl nemocnice, které by se nedostaly na "Rathův seznam", od většiny peněz z pojištění. A to by pro jejich majitele znamenalo jediné: krach.

Lékaři z nemocnic mu tleskají
I přes všechny ty stovky a tisíce lidí, kteří mají důvod Davida Ratha nenávidět, existuje početná skupina lékařů a zdravotníků, kteří jsou mu vděční. Jsou to ti, za jejichž platy Rath bojoval ještě coby šéf České lékařské komory – zaměstnanci nemocnic. David Rath totiž například ředitelům fakultních nemocnic pod pohrůžkou odvolání nařídil, aby lékařům a sestrám bez ohledu na výsledky hospodaření přidali. Šéfové ústavů nemají na vybranou: musí někde ušetřit, aby "přežili" v židli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video