Masarykovu fotografii nechal David Rath pověsit v zasedací síni středočeského zastupitelstva. (březen 2009)

Masarykovu fotografii nechal David Rath pověsit v zasedací síni středočeského zastupitelstva. (březen 2009) | foto: Radek Cihla, MAFRA

Rath si postaví před úřad zmenšenou Masarykovu sochu z Lán

  • 242
Středočeský hejtman David Rath si oblíbil T. G. Masaryka. Už mu ale nestačí Masarykův portrét, který zhruba před rokem nechal pověsit v zasedací síni, odkud řídí jednání zastupitelstva. Novým Rathovým snem je, aby si prvního československého prezidenta připomněl pokaždé, když pohlédne z oken pracovny na krajském úřadě.

Chce proto do roka či do dvou let instalovat v parčíku poblíž úřadu zmenšenou kopii nové Masarykovy jezdecké sochy, která bude příští rok v předvečer 160. výročí narození T. G. Masaryka odhalena před muzeem v Lánech.

"V březnu příštího roku v Praze určitě nebude, protože rozpočet kraje je napjatý a také musíme zjistit, komu ten parčík patří. Ale mám to v plánu, Masaryk byl symbol," potvrdil MF DNES David Rath.

Znamená to snad, že má slabost pro umění? Nebo pro prvorepublikového prezidenta? Odborníci na politické dění za tím žádnou romantiku nehledají. Vidí za tím ryze racionální úvahu a především snahu upoutat pozornost.

"Je jasné, proč to David Rath dělá. Chce tím na sebe strhnout pozornost a zároveň si vylepšit, zjemnit image razantního politika, který má agresivní, možná až diktátorský styl," hodnotí jeho počínání historik Vratislav Doubek, který přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a specializuje se na historii české politiky.

Jde přitom o jednoduchou rovnici. Masaryk je takovou ikonou české politické scény, že odkazovat se na něj je sázka na jistotu. Voliči to rozhodně nepřehlédnou. Ale podobně funguje i opačný případ, vymezovat se vůči němu. To dá víc práce, možná právě proto se o to dosud pokusil svého času jen Václav Klaus.

Právě sociální demokraté se s oblibou na Masaryka odkazují a pod jeho portrétem rokují při stranických sjezdech. Masaryk přitom nikdy členem této strany nebyl, na rozdíl od své manželky. Charlotte Masaryková byla kratší dobu členskou sociálnědemokratické strany.

Ovšem politik, který se odkazuje na Masaryka, tím voličům sděluje jasné poselství: jsem nositelem změny.

"Masaryk je symbolem revoluce, změny, pokroku. Neumím si proto představit politickou sílu, stranu, která by se v současnosti Masarykem nezaklínala," tvrdí Doubek.

Masaryk byl ztělesněním politické důslednosti a i z dnešního pohledu ho lze hodnotit jako nesmírně koncepční a cílevědomou osobnost. Měl i to hlavní, co v očích veřejnosti Rathovi chybí.

"Masaryk byl vnímán jako pozitivní autorita. Hrát si s masarykovskou symbolikou je možná trochu jednoduché a laciné, ale Rathovi to může posloužit k proměně image od razance a radikalismu k obrazu koncepčního politika, který vyznává setrvalé hodnoty," poznamenal Doubek.

Opoziční zastupitelé otáčejí Masarykův portrét ke zdi

Masarykův portrét v zasedacím sále zastupitelstva vyvolává neustálé půtky mezi pravicovými a levicovými zastupiteli. Skrze něj dávají středočeští občanští demokraté najevo, když se jim něco nelíbí.

Otáčejí obraz ke zdi, prý aby se na to Masaryk nemusel dívat. Naposledy se tak stalo 22. listopadu při mimořádném jednání zastupitelstva, které sociální demokraté bojkotovali a nepřišli.

"Hejtman se ohání Masarykem, ale nezaslouží si pod ním sedět," prohlásil tehdy Petr Holeček, který byl zvolen do zastupitelstva jako nezávislý. "Vidím to jako nedůstojné hašteření o to, komu patří Masaryk," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video