Žalobce Petr Jirát už v případu Davida Ratha netrvá na takzvané koluzní vazbě (ilustrační foto). | foto: Dan Materna, MAFRA

Rath se může dostat z vězení, žalobce už netrvá na přísné vazbě

  • 831
Bývalý středočeský hejtman David Rath má větší šanci, že se dostane z litoměřické věznice. Státní zástupce Petr Jirát už totiž netrvá na nejpřísnějším režimu vazby. Rath by poté mohl požádat o propuštění na kauci. Jeho advokáti dosud byli se stížnostmi proti vazbě neúspěšní.

Poslanec David Rath se ve vazební věznici v Litoměřicích upíná k naději, že bude brzy propuštěn a do definitivního rozhodnutí soudu bude moci být na svobodě. Jeho šance už přitom přestaly být pouze teoretické. Soudy totiž přestaly striktně odmítat všechny stížnosti jeho obhájců, jako tomu bylo krátce poté, kdy jej policie zatkla se sedmi miliony v krabici od vína.

Rath je dál ve vazbě ze všech tří zákonných důvodů: kvůli nebezpečí, že by se pokusil o útěk, ovlivňoval svědky (koluzní vazba) a že by pokračoval v trestné činnosti.

Proč je Rath ve vazbě

Davida Ratha zadržela policie 14. května, později jej obvinila z přijetí úplatku 7 milionů korun za zmanipulování zakázky na opravu zámku Buštěhrad. V červenci požádala policie o vydání Ratha ke stíhání kvůli dalším údajně zmanipulovaným zakázkám, za které podle policie obdržel úplatky devět milionů korun. Ve vazbě je v současné době ze všech tří důvodů stanovených zákonem: nebezpečí ovlivňování svědků (přísnější režim ve věznici; pokud státní zástupce nepožádá o prodloužení, skončí tento důvod 14. srpna), pokračování v trestné činnosti a nebezpečí útěku obviněného (zatím do 13. září). Všechny důvody vazby brzy znovu zhodnotí soud.

Pro Ratha je velmi příznivou zprávou, že státní zástupce Petr Jirát už netrvá na koluzní vazbě. "Zatím nevidíme žádný důvod, abychom žádali o její prodloužení," řekl Jirát v pátek MF DNES.

To by znamenalo, že mu skončí důvod k nejpřísnějšímu režimu vazby. Rath by od poloviny srpna mohl volně telefonovat své rodině a známým, měl by nárok na častější návštěvy, jeho dopisy by nebyly přísně kontrolované, jako je tomu dosud, a mohl by se také volněji pohybovat po věznici.

Zároveň by se tím zvýšila šance, že se dostane na svobodu. V případě zbylých dvou důvodů vazby je totiž možné žádat o propuštění proti složené kauci a záruce bezúhonných osob. Právě to měli Rathovi právníci v plánu.

Před dvěma týdny okresní soud po jejich stížnosti odmítl jako důvod Rathovy vazby obavy z pokračování v trestné činnosti. Spolehl se při tom na záruku jeho tří přátel. Rozhodnutí však není pravomocné. Zda a případně proč by měl být poslanec dál za mřížemi, určí v nejbližších dnech Krajský soud v Praze.

Rath je zatím obviněn kvůli údajné manipulaci se zakázkou na opravu zámku Buštěhrad. Kriminalisté by jej pod zámkem chtěli udržet alespoň do chvíle, než jej budou moci obvinit z dalších skutků. Sněmovna o jeho vydání rozhodne až začátkem září.

Policie kvůli blogu vyslýchala Rathovu asistentku

Exhejtmanovi obhájci proto koncem minulého týdne značně znejistěli. Policie totiž dala obstavit všechen Rathův nemovitý majetek, což si vykládají jako pokus znemožnit obviněnému politikovi sehnat peníze na kauci (více zde).

Navíc si policie pozvala k výslechu Rathovu asistentku Nicole Mertinovou. "Vůbec se to netýkalo případu, vyšetřovatelé se zajímali jen o blog a webové stránky, na kterých se zveřejňují aktuální příspěvky mého klienta," říká Rathův advokát Roman Jelínek.

Policie podle něj navíc v červnu zadržela několik dopisů, které posílal Rath z vězení. Zdůvodnila to tím, že se v nich vyjadřuje k původu peněz, se kterými byl zadržen. "Vyšetřovatelé podle mě nyní hledají záminku, aby ještě mohli navrhnout prodloužení koluzní vazby," tvrdí Jelínek.

Podle žalobce Petra Jiráta však Rathovy dopisy dosud neobsahovaly nic, co by šlo vyložit jako pokus o ovlivnění svědků. "Počíná si v tomto ohledu racionálně," uvedl.

Ve svých dopisech Rath nejčastěji kritizuje poměry v českých věznicích a navrhuje změny. "Myslím, že cestou je domácí vězení pro všechny, co nejsou hrozbou druhým lidem. Zbývající by mohli být ve věznicích fungujících po vzoru Norska. Viděl jsem dokument, kde vězení je něco jako statek – kibuc'. Žijí tam, pěstují pro sebe i na prodej různé plodiny, zemědělská zvířata, opravují techniku..." napsal nedávno MF DNES.

David Rath se obul do poměrů v českých věznicích

6. června 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video