Rath: Rozlišuji lži zásadní a ty druhé

David Rath sedí uveleben v kožené sedačce své pracovny a tváří se, jako by se vůbec nic nestalo. Před pár týdny jej přitom revizní komise komory obvinila, že získal dvě lékařské licence podvodem, protože si do praxe započetl i civilní vojenskou službu.

A jako důkaz vytáhla dva dopisy, v nichž před jedenácti lety komoře tvrdil pravý opak - že na civilce jako lékař nepracoval. Rath nyní tvrdí: Tehdy, v těch dopisech, jsem nemluvil pravdu. Jak se cítí před sjezdem komory, kde přijde jeho lež - a nejen ona - na přetřes? Odpovídá bez mrknutí oka: "Dobře."
 
Dobře? Ač přistižen při lži?
Já to nevnímám tak problematicky. Je to jedenáct let starý dopis. Kdybych byl přistižen při zásadní lži, asi bych se tak dobře necítil.

Vy rozlišujete lži na zásadní a nezásadní?
To myslím rozlišuje každý. Každý se dostane v životě do nějakých lží, začíná to ve škole, když dostanete poznámku a rodičům to zapřete. Naprosto nezásadní lež je pro mě prohlášení Billa Clintona, že s Monikou Lewinskou nic neměl. Když se ukáže, že měl, tak se dobře pobavím a zasměju. Spíš to ukázalo, že část Američanů je úchylná, když jim ta skandalizace stála za to.

A ta zásadní lež?
Zásadní lež je třeba ta osvětimská, která se nesmí tolerovat.

Tu vaši by lékaři tolerovat měli?
To je na jejich zhodnocení a pro mě je to zajímavý test, co považují za klíčové. Já to za klíčové nepovažuji, a kdyby se to stalo jinému lékaři, řešili bychom to s ním domluvou.

Kdo domluví vám? Představenstvo, jež vám licence takřka v jednom šiku znovu odkývalo?
Představenstvo pouze hodnotilo platnost mých licencí. Ne co jsem psal před jedenácti lety v nějakém dopise.

Proč jste psal, že jste jako lékař nepracoval, když dnes říkáte, že pracoval?
Myslím, že jsem nechtěl platit členské příspěvky. Přiznám se, že jsem tehdy o komoře neměl ponětí a byla mi krajně nesympatická.

To je dnes třeba zase mnohým jiným lékařům. Také jim neplacení příspěvků tolerujete?
Netoleruju a ani nesmím, ale mám jistou míru pochopení.

Proč podáváte trestní oznámení na své kritiky za to, že se rozhodli zveřejnit některá fakta?
Vadí mi, že máme komoru jak cedník, když někdo mé dopisy použije tak, že je rozšíří mezi lidi a do médií. V archivech je o lékařích spousta citlivých věcí: kdo byl disciplinárně stíhaný, kdo byl třeba závislý na alkoholu.

Na některé novináře jste zase podal oznámení pro pomluvu. Sám však o svých kriticích tvrdíte, že jsou to "zapšklí lidé a psychopati". A o předsedkyni revizní komise jste prohlásil, že je to osoba na hranici normality.
Připadá mi tak. Přece mohu mít názor na nějakého člověka.

To je poněkud zvláštní obrana proti kritice revizní komise, jež poukazuje i na nesrovnalosti v hospodaření, například vydávání časopisů. Jeden z nich, Osobního lékaře, vydává někdejší vysoká funkcionářka komory a dnes výkonná sekretářka vědecké rady Eva Klimovičová. Není to konflikt zájmů, když komora takto obchoduje sama se sebou?
Nepochybně to konflikt zájmů může být. Ale nikoli nevýhodný.

Auditor byl opačného názoru. Propůjčujete časopisu logo jako záruku kvality, časopis má obrovské příjmy z reklamy - a komora nic.
V tom bych s auditorem trochu nesouhlasil. Doktorka Klimovičová nám nabídla bezplatně 15 stránek jako prostor pro naši prezentaci - a nás to nic nestojí. M yslím, že je to dostatečná protihodnota. Je pravda, že jsme redakci Osobního lékaře poskytovali počítač, fax, kopírku. Teď jsme se tedy dohodli, že nám za to budou platit nájem. Ale nechť se i k tomu vyjádří sjezd - jestli chce mít za těchto podmínek časopis, který garantuje.

Jste v čele komory pět let. Čeho komora za vašeho vedení dosáhla?
Je to úplně jiná instituce. Když jsem ji přebíral, měla majetek kolem sedmi milionů, dnes má 34 milionů.

K čemu je taková bohatá komora dobrá lékařům?
Poskytujeme jim právní ochranu. Politické strany nás uznávají, sedíme ve všech klíčových komisích. Platy stouply o desítky procent.

A k čemu je dobrá pacientům? Ti mají pocit, že se komora nestará o prohřešky svých členů a že nemají se svými stížnostmi dovolání.
Potrestali jsme desítky lékařů, ale jde o prohřešky nižšího kalibru, ty větší řeší obvykle soud. Jinak dbáme na vzdělání lékařů a jejich lepší komunikaci s pacienty. Třeba právě v Osobním lékaři, kde prezentujeme různé osobnosti medicíny.

V něm si vybavuji článek, kde se David Rath prezentuje, jak jezdí na koni.
To je nespravedlivé. Jsou tam vesměs rozhovory s dobrými lékaři, kteří by měli jít vzorem druhým.

Prezident České lékařské komory David Rath sleduje na počítači otázky, které mu přišly od čtenářů iDNES


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video