Podle Ratha si úředníci odměny zasloužili.

Podle Ratha si úředníci odměny zasloužili. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Rath rozdával odměny přes 500 tisíc

  • 818
Exministr David Rath pořádně pustil žilou rozpočtu, který má ministerstvo zdravotnictví na mzdy. MF DNES zjistila, že před svým odchodem vyplatil nejbližším spolupracovníkům i více než půlmilionové odměny. Letos během devíti měsíců rozdělil na mimořádných odměnách téměř 11 milionů korun.

Z toho bezmála sedm milionů dostalo sedmadvacet jemu nejbližších lidí. Řadu z nich si na úřad sám přivedl z České lékařské komory. Nejvyšší odměnu dostal Rathův šéf odboru investic Petr Salák - celkem 520 tisíc korun. Náměstek Vladimír Dryml obdržel 515 tisíc korun.

"Myslím, že práce, kterou jsem odváděl, by měla být možná ohodnocena ještě víc, než jsem dostal. Já jsem zvyklý z privátní sféry na vyšší odměny," říká nyní.

Mezi ty, kteří dostali nejvyšší odměny - od čtvrt milionu do půl milionu korun - patří současný poslanec a bývalý Rathův náměstek Michal Pohanka, nucený správce VZP Antonín Pečenka či bývalý mluvčí České lékařské komory, který na ministerstvu šéfoval přímo fakultním nemocnicím - Pavel Kubíček.

Na 225 tisíc korun si přišel i Jaroslav Štrof, s nímž Rath kdysi zakládal Lékařský odborový klub a jemuž na ministerstvu svěřil důležitou funkci ředitele odboru farmacie. Tedy odboru, kde se rozhoduje o lécích.

Rath rozdal peníze i přesto, že ho personální oddělení ministerstva v polovině roku varovalo, že peníze na platy už jsou přečerpány o 2,9 milionu korun. "Mimořádnou odměnu v období několika následujících měsíců zaměstnancům nepřiznávat," píše se v návrhu, který Rathovi poslala šéfka personálního odboru.

"Rozpočet je přečerpaný a hlavním důvodem je rozdání odměn panem ministrem Rathem za 10,6 milionu korun," řekl mluvčí úřadu Tomáš Cikrt. "Šetříme, ale zřejmě to nebude stačit. Možná budeme muset žádat o navýšení peněz," dodal. Ministři mají ze zákona právo rozdělit odměny, ale musí se přitom vejít do daného rozpočtu.

Kolik kdo dostal

Petr Salák - 520 000, šéf odboru investic a zastupující náměstek pro ekonomiku
Vladimír Dryml - 515 000, náměstek ministra zdravotnictví
Miroslav Honzík - 484 000, ředitel odboru informatiky ministerstva zdravotnictví
Radovan Suchánek - 465 000, náměstek ministra zdravotnictví
Antonín Pečenka - 425 000, nucený správce VZP a náměstek ministra zdravotnictví
Michal Pohanka - 415 000, náměstek ministra zdravotnictví
Pavel Kubíček - 310 000, ředitel odboru přímo řízených organizací (například fakultních nemocnic)
Michal Sojka - 270 000, ředitel kabinetu poradců ministra zdravotnictví
Jaroslav Štrof - 225 000
, ředitel odboru farmacie a zdravotní péče
Pozn.: odměny za leden až září 2006

500 tisíc za devět měsíců
Na statisíce si přišli i šéfové důležitých odborů: ředitelka právního a legislativního, šéf informatiky, hlavní hygienik, ale i tisková mluvčí či lidé, kteří sestavovali žebříčky, na základě kterých ministr hodnotil ředitele fakultních nemocnic.

"Čím jsem si to zasloužil? To nevím, to jste mě překvapila, že jsem měl nejvyšší odměny," zareagoval nejvíce odměněný šéf investičního odboru Petr Salák. "Jediné, co mě napadá, je, že to mám za to, že jsem dělal zastupujícího náměstka," vysvětluje si to.

Exministr trvá na tom, že všichni dostali peníze zaslouženě. Za to, že pracovali dnem i nocí. A spolu se svým bývalým náměstkem posílá svému nástupci tentýž vzkaz: "Jestli pan ministr nemá peníze, pak to dělá špatně a měl by mi ministerstvo vrátit," říká Rath. "Jestli neumí uřídit a zaplatit tři sta lidí, já to dělal léta a možná bych mu to měl jít ukázat," vzkazuje i Vladimír Dryml.

Vysoké odměny externistům
Ministr Tomáš Julínek (ODS) nesouhlasí. "Snažíme se s penězi vyjít. I proto jsem se rozloučil jen s dvaceti lidmi. Můj předchůdce jich propustil skoro stovku a šedesát nabral. Navíc před odchodem účelově změnil organizační řád tak, aby lidé, kteří na odstupné neměli nárok, je dostali. A byly to velké peníze a také udělaly díru v rozpočtu."

Soutěž na personální audit, kterou Rath vypsal a jejímž výsledkem podle něj mělo být propuštění zhruba třiceti lidí, a tím i úspora, však Julínek zrušil. "Z vágního zadání jako sláma z bot čouhá, že šlo jen o pokus, jak zaplácnout díru poté, co přečerpali peníze," řekl mluvčí Cikrt.

Ministerstvo přezkoumává i další vyplacené peníze. "Zjistili jsme, že statisíce šly za právní služby externistům. Třeba právníkovi, který zastupuje doktora Ratha i Českou lékařskou komoru, Janu Machovi. Je to zbytečné - ministerstvo má svůj právní odbor," říká Julínek.

"Jsem zvyklý lidi dobře platit"

Rozdělil jste odměny za jedenáct milionů korun. Proč?
Já jsem zvyklý lidi, kteří dobře pracují, i dobře zaplatit. To je má filozofie už od dob, kdy jsem zakládal Lékařský odborový klub. Já se tím nijak netajím. Prostě jsem si tam udělal takový přehled, takže i lidé, kteří byli na pozici referentů a udělali dobře svou práci, tak klidně dostali třicet čtyřicet tisíc odměny. Což nebývalo zvykem, protože tito lidé mají plat dvacet pětadvacet tisíc korun. A když udělali něco, na čem někdo jiný dělal půl roku a oni to stihli třeba za týden, tak dostávali takové cílové odměny.

Jenže to podle vedení resortu udělalo díru do rozpočtu ministerstva.
Neudělalo. Já jsem redukoval personál. Za mě ubylo třicet zaměstnanců, což je deset procent lidí. A vypsal jsem i soutěž na personální audit, takže kdybych já byl na ministerstvu, tak ta redukce dál pokračuje. Měl jsem spočítáno, že kdybych po auditu propustil dalších 10-15 procent lidí, tak by se ty finanční prostředky ušetřily. Bohužel nemohu za to, že nový pan ministr zvýšil počet zaměstnanců a ještě zrušil i ten audit. Nemůžu za to, že on je neschopný manažer a nevejde se do rozpočtu. Já bych se do něj vešel.

Mluvíte o třicetitisícových odměnách, ale lidé, které jste si přivedl na ministerstvo vy, například z České lékařské komory, dostali odměny o řád vyšší. Myslíte, že za těch několik měsíců práce je půl milionu korun adekvátní odměna?
Jednoznačně. Ti lidé pracovali ve dne v noci, soboty neděle. My jsme tam za toho tři čtvrtě roku udělali tolik, co jiní ministři nestihli za čtyři roky. Vezměte si náměstka Pečenku - ten měl jako nucený správce na starosti celou VZP, takže vedle toho, že byl náměstkem, řídil ještě celou pojišťovnu.

A váš náměstek Michal Pohanka?
Ten pracoval také s velkým nasazením. Řídil celý úřad a byl tam od rána do večera celý den. Já jsem se nikdy netajil tím, že jsem s jeho prací na ministerstvu spokojen.

A jak byste se tedy tvářil vy, kdybyste nastoupil na ministerstvo a zjistil, že váš předchůdce vám nechal podobnou díru v rozpočtu kvůli mimořádným odměnám svým lidem? Byl jste to vy, kdo poukázal na velké peníze, které z VZP dostal současný náměstek ministra Pavel Hroboň.
Já jsem tam panu Julínkovi hlavně nechal vypsanou soutěž na personální audit. Takže kdyby se on nechoval jako hlupák a nezrušil to, tak v tuhle chvíli mohl mít po personálním auditu, který by mu doporučil dalších třicet čtyřicet lidí propustit, tudíž by ty peníze měl.

Než by se jich zbavil, tak by jim ovšem musel vyplatit odstupné.
Nemyslím, že by to byla nějak mimořádná částka. Bylo to zkrátka spočítáno tak, že kdyby někdo ten audit nezrušil a další personální redukci mnou plánovanou ve druhém pololetí provedl, tak by ty peníze měl. Já za to nemůžu, že pan Julínek je neschopný. Rozumíte, nemusel tam jít. Pokud si s tím neví rady, tak ať mi to vrátí zpátky a já mu ukážu, že to jde a že s těma penězma vyjdu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue