David Rath

David Rath | foto: Michal Šula, MAFRA

Soud vrátil druhou část kauzy Rath k došetření kvůli odposlechům

  • 109
Krajský soud v Praze vrátil k došetření druhou část kauzy bývalého ministra Davida Ratha. Důvodem je nezákonnost odposlechů. Je to stejný důvod, proč loni pražský vrchní soud zrušil rozsudky nad Rathem a dalšími obžalovanými. Na vrácení kauzy upozornil Český rozhlas.

„Krajský soud v Praze po přezkoumání zmíněných příkazů k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu dospěl k závěru (ve shodě s Vrchním soudem v Praze), že tyto příkazy trpí zásadní procesní vadou, kterou je jejich nezákonnost,“ cituje Český rozhlas stěžejní pasáž dokumentu soudce krajského soudu Iva Zelinky.

Zelinka uvedl, že v tomto případě nabyl krajský soud názorem vrchního soudu vázán, ale nelze od něj podle něj odhlédnout. Vrchnímu soudu vadilo, že soud v Ústí nad Labem povolil odposlechy, když „zjevně bez dalšího převzal zde uváděné skutečnosti, aniž by je přezkoumával, případně požadoval po státním zástupci a policejním orgánu příslušné dokumenty konkrétně odůvodňující jejich návrhy (více o rozhodnutí vrchního soudu zde).

Státní zastupitelství podalo obžalobu v druhé části kauzy Rath loni v červenci. Obžaloba se týká osmi skutků souvisejících s veřejnými zakázkami, mluví se v ní o uplácení nebo sjednávání výhod. Mezi obžalovanými firmami je i největší česká stavební společnost Metrostav (více o obžalobě zde).

V první části kauzy Krajský soud v Praze uznal předloni v červenci Ratha vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení a propadnutí 20 milionů korun z majetku. V souvislosti s manipulováním zakázek v regionu bývalý hejtman podle soudu převzal 16 milionů korun.

Už dříve poslal soud nepravomocně za mříže další z celkem jedenácti obžalovaných v kauze. Nejvyšší tresty v dubnu 2015 dostal Petr Kott a jeho manželka Kateřina, dříve Pancová. Podle verdiktu si měli odsedět sedm a půl roku vězení a měl jim propadnout majetek (více zde). Oba verdikty však pražský vrchní soud zrušil a případ vrátil k novému projednání.


Video