I kdyby ČSSD vyhrála volby, dává David Rath přednost tomu zůstat ještě aspoň rok či dva hejtmanem. Tvrdí, že chce, aby lidé viděli, že něco dokázal a že není v současné pozici nadarmo.

I kdyby ČSSD vyhrála volby, dává David Rath přednost tomu zůstat ještě aspoň rok či dva hejtmanem. Tvrdí, že chce, aby lidé viděli, že něco dokázal a že není v současné pozici nadarmo. | foto: Jan Třeštík, ČTK

Rath: Můj odchod do vlády by voliči mohli vnímat jako zradu

  • 627
David Rath by mohl mít našlápnuto zpět do vlády, pokud jeho ČSSD vyhraje volby. Chce ale zůstat středočeským hejtmanem, i když ho Jiří Paroubek přemlouvá, aby ještě změnil názor. "Kdybych odešel po roce a půl od rozdělané práce, hodně lidí by to nepochopilo a bralo jako určitou zradu a kariérismus," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Rath.

Pamatujete si ještě ty boje ve vaší straně z loňského léta, zda vy a paní Zubová máte být na kandidátce ČSSD? Paní Zubová má z kandidátky zmizet. Platí, že vy budete kandidovat jako dvojka ve středních Čechách?
Pochopitelně si to pamatuji. Nevím nic o tom, že by se v mém případě mělo něco měnit.

Snažíte se skloubit práci poslance a hejtmana. Jde to vůbec?
Rok a půl mých zkušeností jasně říká, že to jde. Mám určitou výhodu, že krajský úřad je nedaleko Sněmovny, takže jsem na tom lépe, než řada kolegů, kteří jsou starostové nebo primátoři vzdálených měst.

Paroubek chce, abych šel do vlády, ale já nechci

Podle průzkumů je vaše strana favoritem voleb. Už se objevují jména, koho by si přál Jiří Paroubek ve vládě, ale vaše jméno mezi nimi není. Dal jste najevo, že chcete radši zůstat hejtmanem. Proč?
Medvěd ještě běhá po lese a já jsem velmi opatrný, abychom dělali nějaké předčasné závěry. V životě i v politice jsou nečekané zvraty možné a kdo se dnes považuje za vítěze, zítra může být poražený a naopak. Učí nás v tom i historie. Pan předseda mi opakovaně říkal, že by mě rád viděl jako budoucího ministra zdravotnictví (v této funkci působil už v období od podzimu 2005 do léta 2006, pozn. red.). Voliči mi ale dali velké množství preferenčních hlasů (v krajských volbách v roce 2008), tedy velkou porci důvěry a já mám obavy, že kdybych po roce a půl odešel od naprosto rozdělané práce, hodně lidí by to nepochopilo a bralo jako určitou zradu a kariérismus.

Není to spíš tak, že vás někteří kolegové ve straně tlačí, ať zůstanete, kde jste, protože vaše osoba by mohla zkomplikovat jednání o vládě?

Je to právě naopak. Řada lidí mě naopak tlačí, abych šel na ministerstvo, pokud by to bylo reálné. Ale je tu ještě jedna věc. My vůbec nevíme, jaká tu bude vláda, zda to bude koalice a já musím na rovinu říci, že si nedovedu představit, že bych seděl v jedné vládě s ODS nebo i s člověkem jako je Kalousek, kterého považuji za odpudivé stvoření a kterého si hluboce nevážím.

Co kdyby sociální demokracie vytvořila jednobarevnou menšinovou vládu - podobně jako vy teď vládnete ve Středočeském kraji - a ucházela se o toleranci komunistů? Pak byste názor změnil?
Já se v tuto chvíli kloním k tomu zůstat na hejtmanství. Nemohu říci, že až do dne příštích voleb, ale minimálně ještě tak rok, dva. Rád bych za sebou také něco nechal, abych mohl říci: tady jsou projekty, které jsme začali a také dodělali, aby lidé viděli, že tam nejsme nadarmo. Nikdy nedotáhnete do konce všechno, ale měly by to být aspoň některé věci.

Kopneme pijavice? To je náš program daný do bonmotu

Po určité době, kdy o vás trochu nebylo tolik slyšet, když vás loni v létě vaši straničtí kolegové krotili, jste opět "přitvrdil". Řekl jste, že po volbách kopnete do zadku pijavice přisáté ke zdravotnictví. Chce po vás Paroubek, abyste takto drsně vystupoval?
Nechce to po mně Jiří Paroubek. Je to součást mé povahy, mého naturelu. Veřejnost mě zná jako politika, který je rázný, razantní. Samozřejmě expresivní výroky jako tento jsou inspirovány tím, že chci upozornit na vážné problémy. Když tomu problému dáte i zajímavý název, tak je to jednoznačný signál veřejnosti, že budeme chtít udělat pořádek a nebudeme si přitom dělat servítky. Je to zkoncentrování našeho programu do bonmotu.

Za jednu z pijavic na zdravotnictví jste označil firmu Avenier, která převzala od státu očkování, a spojil jste ji s náměstkem ministryně zdravotnictví Markem Šnajdrem. Jaký pro to máte důkaz, on to totiž označil za klasickou rathovskou lež?
Pan Šnajdr se velmi dobře zná s jednatelem této firmy, panem Lekešem. V minulosti spolu obchodovali, když pan Šnajdr pracoval pro firmu Pfizer. Mají k sobě blízko. Ministerstvo za pochybných okolností zprivatizovalo očkování, utratí za něj mnohem víc, než utrácelo před tím. Rozhodoval o tom pan Šnajdr a ta firma má nejasné vlastníky a sídlo na Maltě. Jsem přesvědčen, že tam pan Šnajdr má vlastnický podíl.

Příspěvek v nemocnici by se platil jen za stravu

Ještě jedna věc. Nepřehodnotíte po volbách přece jen názor na poplatky ve zdravotnictví. Trváte stále na tom, že je zrušíte všechny?
Jediný poplatek, o kterém jsme ochotni debatovat a myslíme, že má nějaký smysl, je příspěvek na stravu v nemocnici. Pokud bude po volbách dost hlasů na naší straně, tak poplatky úplně zrušíme a já bych pak rád vedl debatu o nahrazení poplatku za pobyt v nemocnici příspěvkem za stravu. To by ale mělo jiný režim. Poplatek by se týkal jen těch, kdo by v nemocnici jedli, takže by se týkal menšího počtu lidí.

Takže by to podle vás vypadalo tak, že by pacientům do nemocnice jejich rodinní příslušníci nosili polévku v kastrůlku?
(směje se) Ptáte-li se, zda by nemusel platit příspěvek ten, kdo by si zajistil stravování individuálně, je to přesně tak.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video