David Rath se stal hejtmanem po Petru Bendlovi. Teď ho chce dostat i ze zastupitelstva.

David Rath se stal hejtmanem po Petru Bendlovi. Teď ho chce dostat i ze zastupitelstva. | foto: ČTK

Rath chtěl Bendla vyloučit, neměl ale podporu. Tak nařídil právní rozbor

  • 991
Petr Bendl a Vilém Žák zatím zůstávají v zastupitelstvu Středočeského kraje. Hejtman David Rath, který vyloučení navrhl, neměl pro zbavení se Bendla a Žáka podporu komunistů a podivně otočil. Navrhl vypracování právního rozboru, jehož výsledky by se mělo zabývat zastupitelstvo na další schůzi v červnu.

Rath argumentoval tím, že funkce ve státní správě a na krajském úřadě jsou neslučitelné. Bendl s Žákem vyloučení odmítli a uvedli, že jsou připraveni se bránit u soudu. Komunisté byli od začátku proti tomu, aby se rozhodlo ihned a navrhli právě přerušení do června.

Hejtman Středočeského kraje David Rath na schůzi krajského zastupitelstva (13.3.2009)"Požadují přerušení projednávání tohoto bodu do června. Do té doby by si rádi vypracovali vlastní analýzu. Ta, co je k dispozici, jim nestačí," přetlumočila postoj komunistů redaktorka MF DNES.

"Když se bude hlasovat, zdržíme se," tvrdili komunisté. "Nestačí nám vyjádření ministerstva vnitra, že o pravosti mandátu má rozhodovat zastupitelstvo. Myslíme si, že je to špatně," řekla Jiřina Fialová z KSČM.

Rath zase tajuplně říkal, že má plán. A překvapil: "Mně by bylo líto, kdyby od nás musel odejít člen vlády. Je to výhoda mít tady ministra. Ve Sněmovně nemám šanci si s ním promluvit, tady mu mohu říct spoustu věcí," říkal nečekaně zastupitelům o Bendlovi.

Bendl ale opáčil: "Jsem v rukou vaší koalice s komunisty, to je evidentní. Toho člověka, který nad vámi visí, byste měl něčím přikrýt, aby na vás neviděl." Poukázal tím na portrét prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, který si Rath po svém převzetí moci vyvěsil nad své místo v zastupitelstvu.

Rath přitom už v pondělí avizoval, že nechá o dalším působení Bendla a Žáka v zastupitelstvu hlasovat. Tento bod chtěl zařadit hned na úvod dnešní schůze. Plán ale Rathovi tak docela nevyšel, zastupitelé odhlasovali jeho přeřazení na konec schůze.

Rath už dříve podotkl, že místo Bendla by se stal členem zastupitelstva kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). ČSSD si tím prý nepolepší, protože Jiránek je podle hejtmana "ostřejší opoziční zastupitel než Bendl".

BlogGer: David Rath má střet zájmů s Petrem Bendlem

Ministerstvo vnitra stojí na straně Bendla a Žáka

Podle ministerstva vnitra funkce ministra a krajského zastupitele slučitelné jsou. Upozornilo také, že k zbavení mandátu zastupitele by byl zapotřebí důvod, který je nezpochybnitelný. Ustanovení volebního zákona však podle názoru ministerstva jednoznačný základ pro takový postup neposkytuje.

Bendl argumentuje tím, že ho do ministerské funkce sice jmenoval prezident, nicméně tímto krokem nevznikl žádný pracovněprávní vztah. Za funkci v zastupitelstvu dostává prý jen zhruba třítisícovou odměnu, nejde o plat.

"Není to stav typu poslanecký a hejtmanský plat, kdyby to bylo takhle, tak by musel pan poslanec Rath nejdřív odvolat sám sebe," dodal Bendl na adresu sociálního demokrata, který ho porazil v podzimních krajských volbách, a tím ho připravil o křeslo středočeského hejtmana.

zákon versus právní stanovisko 

Co říká volební zákon

Podle volebního zákona je funkce krajského zastupitele neslučitelná s funkcí vykonávanou na ministerstvu, jiném ústředním orgánu státní správy nebo v orgánu státní správy s celostátní působností, která je obsazována volbou, jmenováním nebo ustanovováním. Mandát člena zastupitelstva kraje podle tohoto zákona zaniká okamžikem, kdy to z důvodu neslučitelnosti funkce vysloví příslušné zastupitelstvo.

O co se opírá Středočeský kraj 

V právním stanovisku, které pro kraj vypracoval advokát Josef Franc, se poukazuje na to, že ministerstvo má jako výkonný orgán státní správy celostátní působnost na území všech krajů. "Výkon je prováděn prostřednictvím rozhodnutí, vyhlášek a dalších aktů, v případě ministra i rozkladem k rozhodnutí orgánu na úrovni kraje. Proto na otázku, zda může dojít ke střetu zájmů ministra se zájmy krajskými, je třeba odpovědět kladně," uvádí se ve stanovisku. Podle France nemusí jít jen o konfliktní střety, ale i opačně o příliš pozitivní vztah.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video