Odborná komise by měla v nejbližších dnech zveřejnit své záměry, říká Rath.

Odborná komise by měla v nejbližších dnech zveřejnit své záměry, říká Rath. | foto: ČTK

Rath chce ještě stihnout prosadit lékovou vyhlášku

  • 152
V Česku zřejmě neexistuje dokument, na který by každý rok tak napjatě čekaly tisíce lidí. Není divu: léková vyhláška upravuje byznys, v němž jde o téměř 60 miliard korun. A tomu odpovídá i péče, kterou jí odcházející vláda věnuje.

Ministerstvo zdravotnictví vyhlášku před volbami dvakrát odložilo. A teď se ji snaží urychleně prosadit. Všeobecnou zdravotní pojišťovnu přijdou léky ročně na 38 miliard, což je asi čtvrtina ze všech jejích nákladů na zdravotnictví.

K tomu je třeba připočítat dalších zhruba třicet procent peněz, které za léky zaplatí zbylé pojišťovny. Kolik dají letos a jaký to bude mít dopad na obrat farmaceutických firem: to je právě to, oč se teď hraje.

Vyhlášku připravuje takzvaná kategorizační komise ministerstva zdravotnictví. Ta nejméně dvakrát ročně zařazuje do vyhlášky nové léky, u kterých mají farmaceutické firmy zájem, aby je aspoň zčásti hradily pojišťovny. Zjednodušeně totiž platí: čím vyšší je úhrada na lék, tím méně na něj doplácejí pacienti a tím ochotněji ho lékaři předepisují. A o to víc se léku prodá.

Ale aby výdaje pojišťoven nenabobtnaly do závratných rozměrů, komise zároveň škrtá úhrady u těch léků, které už na trhu jsou. To znamená, že vyhláška zároveň určí, o kolik víc si pacienti doplatí na léky.

Léky zatím vždycky zdražily. A to je kámen úrazu a zřejmě i jeden z důvodů, proč ministerstvo zdravotnictví vyhlášku před volbami nezveřejnilo. Ministr David Rath se od počátku netajil tím, že hodlá tvrdě šetřit právě na lécích.

"Doplatky na některé léky pro pacienty měly u některých léků stoupnout až o tisíce korun," říká Jana Mikotová z Mezinárodní asociace farmaceutických společností, která sdružuje výrobce originálních léků.

Termíny zatím nevyšly
První termín zveřejnění byl 17. května. Nevyšel. A nevyšel ani druhý, přesunutý na první den voleb: 2. června. "Je to složité, měníme úhrady prakticky u všech více než osmi tisíc léků," vysvětlil odklady spoluautor vyhlášky Jindřich Graf.

A jaká je aktuální situace? Přestože ministrovo okolí hlásí, že vyhláška vydána nebude, kroky, které David Rath podniká v posledních hodinách, nasvědčují spíše tomu, že se za každou cenu snaží vyhlášku stihnout vydat, ještě dokud je ministrem.

Včera totiž vyšel na webových stránkách ministerstva příkaz podepsaný ministrem jen čtyřiadvacet hodin předtím. Ten spolu s dalším podobným zkracuje lhůtu pro připomínky a na odvolání vůči vyhlášce, a tím i dobu, odkdy může začít platit.

"Odborná komise by měla v nejbližších dnech zveřejnit své záměry, proti kterým začne běžet lhůta na odvolání," říká Rath. "Musím udělat kroky, aby k 1. srpnu, kdy se zároveň mění marže léků, vyhláška platila. Když přijde někdo jiný a vezme tu odpovědnost na sebe, že norma platit nebude a způsobí tím škodu občanům i zdravotním pojišťovnám v řádu stovek milionů, tak je to jeho věc. Já si to na svědomí ale nevezmu," říká Rath.

Léková vyhláška je výbušné téma i z jiného důvodu, než jen kvůli spoluúčasti pacientů. Rozhodování komise, kterému léku úhradu škrtne, a kterému ne, a jaký lék na seznam pojišťovnou hrazených zařadí, je tak neprůhledné, že kvůli tomu vůči Česku vede správní řízení i Evropská komise.

Každý neprůhledný systém nahrává korupci. Což dokazuje i i případ někdejší Rathovy spolupracovnice, kterou vyšetřovala policie kvůli podezření, že se pokoušela některé firmy protěžovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video