Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na Bruselském fóru

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na Bruselském fóru | foto: NATO Photos

Budíček, musíme posílit obranu! Šéf Aliance burcoval evropské spojence

  • 318
Krize na Ukrajině změnila pravidla hry, kterými se dosud spojenci v NATO řídili, uvedl na prestižním Bruselském fóru šéf aliance Anders Fogh Rasmussen. NATO podle něj musí být silné a ostražité, což s sebou nutně nese zvýšení investic do obrany.

"Krize na Ukrajině je další obtížný a rozhodující moment. A také velmi nebezpečný moment. Budíček pro nás všechny - a to nejen v Evropě , ale v celé euroatlantické oblasti," prohlásil Rasmussen na Bruselském fóru, kde vystoupil v jednom diskusním panelu se dvěma svými předchůdci v čele aliance - Georgem Robertsonem a Jaapem de Hoopem Schefferem.

Krize na Ukrajině

Ruské vojenské akce na Krymu označil Rasmussen za agresi a nejvážnější krizi na evropském kontinentě od pádu Berlínské zdi. "Naše vize Evropy jako celku svobody a míru byla zpochybněna," dodal.

Krym, Podněstří, Jižní Osetie a Abcházie podle něj jen potvrzují vzor chování Ruska z posledních let, který je přes proklamace Moskvy založen na konfrontaci a nikoliv na spolupráci. "To, co tyto krize spojuje, je jedna velká země, která se rozhodla jednostranně přepsat mezinárodní pravidla. Přes noc a po svém," řekl.

Připomněl, že před čtyřmi lety NATO přizvalo Rusko jako svého strategického partnera. V poslední době prý ale Moskva hovoří a vystupuje "spíše jako nepřítel, než partner". Severoatlantická aliance proto musí zůstat nadále silná a ostražitá, spolupracovat s Evropskou unií a zbytkem mezinárodního společenství, aby zajistila bezpečnost a stabilitu v celém euroatlantickém prostoru.

"Chceme-li dodržovat platný světový řád, Evropa a Severní Amerika musejí stát při sobě. Nadále posilovat své ekonomické a vojenské vazby. To je způsob, jak nejlépe čelit těm, kteří pravidla porušují a jak chránit naše hodnoty a náš způsob života," prohlásil Rasmussen.

Klíčem je podle něj posílení ekonomických vazeb mezi evropskými a severoamerickými spojenci, diverzifikace energetických zdrojů a snížení závislosti na ruských dodávkách a především okamžité zvýšení investic do obrany.

Spojenci Ukrajině pomohou

"Nemůžeme pokračovat v odzbrojování, zatímco se zbytek světa vyzbrojuje a někteří chrastí zbraněmi na našich hranicích. Musíme si být jistí, že máme celou řadu možností k odstrašení a obraně proti jakékoli hrozbě," uvedl Rasmussen a vyzval především evropské státy k větší politické vůli. "Evropané musí plně hrát svou roli," dodal.

Ukrajina má ve světle posledních událostí podle Rasmussena zaručenou pomoc spojenců. NATO prohloubí politickou a vojenskou spolupráci, která by měla přispět k reformě ukrajinských ozbrojených sil. Ty by se podle něj měly proměnit v moderní a efektivní organizaci, schopnou zajistit věrohodné odstrašení i obranu proti vojenským hrozbám. 

Prioritou pro NATO jako celek však musí být kolektivní obrana. V této souvislosti Rasmussen připomněl nedávné posílení ochrany vzdušného prostoru na Pobaltím nebo hlídkové monitorovací lety nad Rumunskem a Polskem. 

"Nenechte se mýlit - budeme bránit naše spojence. Náš závazek k bezpečnosti všech spojenců je nerozbitný. Teď i v budoucnu," mírnil obavy některých členských zemí Rasmussen.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue