Rasistická vražda, nebo sebeobrana? To druhé, rozhodl soud na Floridě

  • 361
Nevinen, vynesl soud na Floridě verdikt nad Georgem Zimmermanem, který byl obviněn z vraždy neozbrojeného černošského teenagera Trayvona Martina. USA případ sledovaly s velkým napětím kvůli rasové otázce. Rozhořela se tam také debata nad tím, kde leží hranice přiměřené sebeobrany.

Smrt sedmnáctiletého Trayvona Martina byla od počátku velmi citlivá a soud si během tří týdnů vyslechl řadu protichůdných svědectví. Mladý Afroameričan zemřel 26. února v Sanfordu na Floridě poté, co jeho srdcem proletěla střela z pistole devětadvacetiletého George Zimmermana, člena místní sousedské hlídky.

Prokuratura tvrdila, že Zimmerman Martina pronásledoval a zavraždil. Zimmerman naopak policii vypověděl, že jednal v sebeobraně. Martin ho podle něj udeřil do tváře, srazil ho k zemi a hrozil mu zabitím. Jenže černošský mladík v té době u sebe neměl zbraň, pouze ledový čaj, balíček bonbonů a čtyřicet dolarů.

Jeho smrt proto vyvolala v několika amerických městech protesty a roli sehrála rasová otázka - Zimmerman je totiž běloch s hispánskými kořeny. Protestující Martina označovali jako oběť rasového útoku. K tragédii se tehdy vyjádřil i prezident Barack Obama. "Kdybych měl syna, vypadal by jako Trayvon," řekl.

A George Zimmerman se do jisté míry stal postavou rozdělující národ, který začal diskutovat i nad tím, kde leží hranice přiměřené sebeobrany. Na Floridě platí kontroverzní zákon o zákonné sebeobraně, který umožňuje v obavě o vlastní život spíše střílet než se spasit útěkem.

Váhání způsobilo celostátní kauzu

Místní policisté také po činu přijali Zimmermanovu verzi a nechali ho dalších 44 dnů na svobodě s s odůvodněním, že zastřelit někoho v sebeobraně není zločin, připomněla ČTK. Byla to právě tato prodleva, která z původně lokální kauzy udělala celým národem sledované drama.

Policie ho zatkla až pod tlakem veřejných protestů a demonstrací, jejichž účastníci Martina označovali za oběť rasového útoku.

Porota složená ze šesti žen o víkendu tedy vynesla napjatě očekávaný rozsudek. Za zavřenými dveřmi se o něm dohadovala celých šestnáct hodin. Nakonec rozhodla o Zimmermanově nevině. Zimmerman si rozsudek vyslechl s kamennou tváří, teprve po chvíli ukázal na tváří menší úsměv z úlevy, popsala agentrua Reuters.

Soudkyně Debra Nelsonová ho okamžitě propustila na svobodu. "Pane Zimmermane, podepsala jsem rozsudek, který potvrzuje verdikt poroty. Váš elektronický náramek bude sňat u východu z této síně. Nemáte s tímto soudem už více do činění," řekla.

Zatímco uvnitř soudní síně se objímali Zimmermanovi příbuzní, zvenčí, kde se shromáždil převážně černošský dav, zněla před kamerami slova o bezpráví a nespravedlnosti. Známý obhájce lidských práv Jesse Jackson ale vyzval ke klidu. "Vyhněte se násilí, povede jen k dalším tragédiím," napsal na twitterovém účtu.

Rodiče samotné Trayvona Martina u vynesení rozsudku v soudní síni nebyli. Jeho otec Tracy Martin na Twitteru napsal, že jeho syn by byl hrdý na to, jak za něj někteří lidé bojovali. "I když mám zlomené srdce, má víra je neotřesena. Společně můžeme docílit toho, aby se to už neopakovalo."

"Vyhněte se násilnostem, to by vedlo jen k dalším tragédiím," varoval po vynesení verdiktu známý černošský aktivista Jesse Jackson. Stejně se později vyjádřil i prezident Obama. "Vím, že tento případ vyvolal silné vášně. A chápu, že vynesení verdiktu tyto vášně jen přiživí. Jsme ale země práva a promluvila porota," uvedl ve svém prohlášení. Podle něj by lidé měli respektovat, že rodiče zabitého chlapce si přejí, aby událost všechny přiměla k tichému zamyšlení a nikoli k násilí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video