V rusku ultrapravice hlavu nesklání. Ilustrační foto.

V rusku ultrapravice hlavu nesklání. Ilustrační foto. | foto: Radek Míča, MF DNES

Rasismus v Rusku se vymkl kontrole

  • 46
Rasistických útoků v Rusku stále přibývá. Loni v jejich důsledku zemřelo 28 lidí a dalších 366 bylo zraněno. Skutečné číslo ale bude mnohem vyšší. Letošní trend je stejný, tvrdí zpráva organizace Amnesty International. Ta také kritizuje přístup státních orgánů k řešení problému.

Chursedu Sultonovovou, devítiletou tádžickou dívku, napadl gang v Petrohradě. Zaútočili i na její rodinu. Chursedu bodli 9krát do hrudníku, žaludku a rukou. Na místě zemřela.

Letos v dubnu byl zase zavražděn senegalský student, opět v Petrohradě. V noci, když s přáteli vycházel z nočního klubu, ho zastřelil neznámý útočník. Činu je připisován rasový motiv, protože v blízkosti místa vraždy byla nalezena puška se znakem svastiky.

Oba příklady dokumentují vzrůstající vlnu rasismu a xenofobie v Rusku. Zločiny páchají především ultrapravicové skupiny. Podle oficiálních statistik je jich 150 a mají celkem pět tisíc členů. Podle nevládních organizací ale může být počet až desetinásobný.

Terčem násilí se stávají především jasně rozlišitelné národnostní a etnické skupiny. V nebezpečí jsou lidé pocházející z oblasti Kavkazu, Asie a Afriky. Stoupá ale i počet útoků na Romy, Židy, účastníky antirasistických kampaní a příslušníky antifašistických subkultur.

Ruskou vládu a policii viní zpráva z nečinnosti. Svým postojem prý vláda rasismus podporuje. "Tyto násilné útoky jsou jedním z nejviditelnějších znaků intolerance a xenofobie, která je v mnoha částech ruské společnosti hluboce zakořeněná. Přimhouření oka nad rasovými zločiny podnítilo růst extrémní xenofobie a neofašismu v zemi," řekla Irene Khanová, ředitelka Amnesty International (AI).

Kate Allenová, ředitelka britské pobočky AI, řekla BBC, že policie by neměla vést rasové zločiny jako prosté "chuligánství", ale měla by se jim postavit čelem. Putinova vláda podle ní potřebuje akční plán, jak se vypořádat s rasismem a antisemitismem.

Kritika AI přichází ve chvíli, kdy se Rusko jako předseda G8 chystá na červencové setkání skupiny v Petrohradě. Podle zprávy se ukazuje, že země, která vede setkání nejrozvinutějších zemí světa, není schopná dostatečně bojovat proti xenofobii a intoleranci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video