Průzkum na dně vypuštěného Břehyňského rybníka

Průzkum na dně vypuštěného Břehyňského rybníka | foto: Archeologický ústav AV, Praha

Rašelina staletí skrývala kořeny pralesa, který rostl kolem Bezdězu

  • 1
Archeologům se podařilo prozkoumat dno Břehyňského rybníka na Bezdězsku. Našli kořeny původního borového pralesa, který tu dřevorubci vykáceli zřejmě až ve 14. století. Na stovky let starých zbytcích jsou místy patrné záseky sekyr. Kořeny se dochovaly díky "impregnaci" rašelinou.

O průzkumu, který se konal v zimě, informoval nyní Archeologický ústav Akademie věd na svých webových stránkách. "Teprve, když vypuštěný bahnitý rybník částečně zamrzl, bylo možno po ledě překonat hlubokou rašelinu a dostat se ke stromům," vysvětlili načasování průzkumu.

Na dně vypuštěného rybníka archeologové našli pozůstatky kořenů a spodních částí kmenů. Datovali je do 14. století, přičemž vznik Břehyňského rybníka je v písemnostech datován do rozmezí let 1366 až 1460.

Právě v roce 1366 vznikl nedaleko mnohem větší rybník - král Karel IV. dal založit vodní nádrž, která se později stala známou jako Máchovo jezero.

Z rozmístění pařezů na dně rybníka se průzkumníkům podařilo zjistit, jak les vypadal. "Porost měl až do stavby rybníka ráz pralesa, tedy přírodního lesa bez většího ovlivnění člověkem. Převládala v něm borovice, vzácně byl zastoupen smrk. Před prvním napuštěním rybníka byl les částečně vytěžen," uvedli archeologové.

Kořeny se dochovaly s pomocí rašeliny, která je impregnovala. Protože kořeny tenčích stromů byly překocené, usoudili archeologové, že je středověcí kolonizátoři nechali stát (po napuštění rybníka se v podmáčeném terénu samy vyvrátily), zatímco velké stromy pokáceli. Jejich kořeny totiž jsou v původní poloze.

Mapa - Doksy, Břehyňský rybník

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

Na přírodovědném a archeologicko-historickém výzkumu přírodně i kulturně unikátního regionu spolupracují archeologové a botanici AV a Jihočeská univerzita.

OSÍDLENÍ BEZDĚZSKA

Osídlení se v krajině mezi dnešními Doksy a Bělou pod Bezdězem objevuje ve 12. století, teprve ve druhé polovině 13. století zde proběhl kolonizační boom a v nevelké vzdálenosti byla založena tři královská města - Doksy, Kuřivody a Bezděz se stejnojmenným hradem. Zatímco většina jiných měst byla zakládána už v osídlené kulturní krajině, v této oblasti se museli kolonisté vypořádat s blízkostí velké plochy neosídlených, zemědělsky nevyužitelných lesů sahajících až k Mimoni a Českému Dubu, které tady trvají dodnes.

Zdroj: Archeologický ústav AV ČR


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video