Rarita: město má třetí dvojjazyčné gymnázium

Olomouc - Jako jediná v tuzemsku se Olomouc bude od příštího roku pyšnit už třetím dvojjazyčným gymnáziem. Nové šestileté studium zaměřené na výuku španělštiny tu chce otevřít Gymnázium Čajkovského. "Už máme podepsanou meziministerskou smlouvu a také jsme zařazeni do sítě škol. Teď nám zbývá sehnat lektory, což je náročné, protože škola si sama musí sestavit učební dokumenty," řekl ředitel gymnázia Rudolf Bláha.

Prvních třicet studentů nastoupí ke studiu v září 2002. "Letos to už nestihneme, protože bychom nedodrželi termíny přijímacího řízení," vysvětlil Bláha.

O zavedení česko-španělské sekce usilovalo gymnázium spolu s olomouckou radnicí a katedrou romanistiky Univerzity Palackého už od roku 1993, kdy město navštívil španělský velvyslanec.

"Tehdy jsme ještě neměli budovu a nestačili jsme tempu, které vyžadovala španělská strana. Proto jsme záměr odložili o jeden rok. To se nám stalo osudným, protože v roce 1996 dostalo povolení zřídit tuto sekci Brno," uvedl ředitel Bláha, jenž se neobává, že by absolventi nové sekce měli problémy najít uplatnění.

"Vím, že se sem chystají nebo tu už působí španělské firmy. Některé podniky nás už žádaly o pomoc se španělským jazykem," dodal Bláha.

Novou nabídku gymnázia vítají i zástupci krajského úřadu. "Olomouc považuji za jedno z měst, které je centrem vzdělanosti a vznik třetího dvojjazyčného gymnázia je jeden z důkazů," řekl šéf odboru školství kraje Miroslav Gajdůšek.

Do česko-španělských sekcí se žáci základních škol mohou hlásit vedle Brna i do Prahy. V Olomouci si mohou vybrat i česko-francouzské a česko-anglické gymnázium. V kraji kromě Olomouce jiné město dvojjazyčná gymnázia nemá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video