Řápková hájila v Senátu své postupy proti neplatičům, Kocáb nedorazil

  • 997
Senát řešil zabavování sociálních dávek dlužníkům, které zavedla chomutovská primátorka Ivana Řápková. Ta dnes v horní komoře parlamentu přednesla další návrhy, jak problém řešit. Ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který se dlužníků zastává, odmítl přijít.

Kocáb svou absenci zdůvodnil prostřednictvím své tiskové mluvčí Lejly Abbasové tím, že slyšení vysílá živě Česká televize.

"Domnívám se, že prostor ve veřejnoprávním médiu pro prezentaci těchto myšlenek, se kterými zásadně nesouhlasím, je neadekvátní, a nechci se žádným způsobem na propagaci těchto myšlenek ani nepřímo podílet," vzkázal.

Předsedající Liana Janáčková Kocábovu nepřítomnost označila za "naprosté pohrdání touto akcí Senátu". "Pan ministr je zbabělec, který neumí přijít a pustit se do diskuse," dodala.

Kocáb čelí exekuci

Zastánce dlužníků údajně sám dluží šedesát tisíc

Abbasová poté, co omluvila Kocábovu nepřítomnost, přednesla jeho projev. "Lidská práva nemají barvu, nejsou pravá ani levá (...) všichni jsme povinni přispívat k ochraně proti diskriminaci," zahájila své vystoupení.

V projevu, který ministr připravil, zazněla zejména kritika exekucí sociálních dávek v Chomutově. Kocábovi se nelíbí, že exekutor nechal dlužníkům jen tisíc korun. "Pouze totalitní režimy měly za to, že hlad má výchovný efekt. (...) Zaveďte vůči lidem tvrdé restrikce a zlomíte je," četla Abbasová Kocábova slova.

Řápková při veřejném slyšení v Senátu žádala větší aktivitu ministerstev a soudů. Kritizovala neziskové organizace. Vadí jí, že místo toho, aby pomáhaly městům, pomáhají nepřizpůsobivým občanům s úřady bojovat.

"Xenofobie vychází z frustrace občanů"

Řápkové se také nelíbí politika ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába. Podle ní nedělá dost pro zlepšení situace. "Xenofobie vychází z frustrace občanů a z neřešení problémů," prohlásila.

Primátorka Chomutova navrhla, aby dluhy byly spláceny z rozdílu mezi existenčním minimem a výší sociálních dávek dlužníka. Podobně dlužné pokuty za přestupky by město mělo mít možnost získat ze sociálních dávek nebo by místo nich mohlo dlužníkovi uložit obecně prospěšné práce.

Pokud by nic z toho dlužník nesplnil, mělo by mu hrozit vězení nebo zákaz pobytu na území obce, uvedla Řápková. Dodala, že tento zákaz by se týkal hlavně příhraničních měst, která mají problémy s prostitutkami.

Řápkovou ve svých vystoupeních podpořili i další starostové. Leo Venclík, starosta městské části Brno-sever, poukázal na roli vzdělání. "Jediná cesta z této sociální pasti je vzdělání těchto lidí, aby oni sami se chtěli dostat z tohoto prostředí. Pokud oni nebudou chtít, tak můžeme dělat cokoliv, ale oni v něm budou chtít zůstat," domnívá se.

Exekuce zatím přinesly 200 tisíc z 240 milionů

Exekuce podle Řápkové přispěly ke zlepšení platební morálky obyvatel Chomutova, jehož pohledávky vůči zhruba 4 000 dlužníkům přesáhly 240 milionů korun.

Při exekucích se podařilo vybrat asi 200 tisíc korun, na dalších 570 tisíc korun byl s obyvateli uzavřen splátkový kalendář, uvedla minulý týden Řápková.

S Řápkovou souhlasí i zástupci Litvínova a Třebíče a chystají se zavést podobný systém zabavování dávek jako v Chomutově. Podle Kocába ale postup Chomutova zbytečně příliš postihuje lidi v hmotné nouzi a naopak přináší velký zisk exekutorům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video