Miloslav Ransdorf

Miloslav Ransdorf | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Ransdorf neuhradil dluhy, jeho vila a byt jdou do dražby

  • 171
Europoslanec Miloslav Ransdorf může přijít o vilu se zahradou a byt v paneláku. Soudní exekutorka nařídila dražbu kvůli třímilionovému dluhu u spořitelního družstva. Ransdorf řekl, že na dražbu nakonec nedojde, protože dluh zaplatí. Tvrdí, že počátkem jeho problémů bylo financování kampaně před evropskými volbami.

Na webu exekutorů jsou zveřejněny dvě dražební vyhlášky i znalecké posudky k draženým nemovitostem. Podle vyhlášek jde 26. června dopoledne do dražby nejprve sedmatřicet let stará vila v Praze-Libuši. Její vyvolávací cena je šest milionů.

Hodinu na to se bude v sídle Exekutorského úřadu Praha 2 dražit i panelákový byt v pražských Záběhlicích. Vyvolávací cena u něj činí něco přes 1,5 milionu korun.

"Dražba byla vyhlášena, protože pan doktor Ransdorf neplnil své závazky. Do vyhlášení dražební vyhlášky byla vymožena minimální částka, která v žádném případě nepokrývá pohledávku ani z desetiny," řekla iDNES.cz soudní exekutorka Ivana Pýchová.

Dražba má pokrýt třímilionovou pohledávku spořitelního a úvěrového družstva Unibon. "Dluh vznikl, tuším, poskytnutím nějakého úvěru nebo hypotéky," tvrdí Pýchová.

"Nic se dražit nebude, dluh vyplatím a věc vypořádám," řekl iDNES.cz europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf.

Dluhu se tak chce zbavit na poslední chvíli. Na jeho vypořádání už měl déle než rok. Spis s rozhodnutím soudu o exekuci k Pýchové dorazil už loni v lednu. "Bohužel, pan doktor Ransdorf za celou tu dobu neměl žádnou snahu dluh uhradit, kontaktovali jsme ho, ale vše zůstalo bez konkrétní reakce," doplnila exekutorka.

Vyvolávací cenu tvoří dle občanského soudního řádu dvě třetiny hodnoty nemovitostí, určené soudním znalcem. Pýchová se domnívá, že pokud na dražbu dojde, podaří se prodat byt, u domu tomu příliš nevěří. "Zájem o byty je, ale s tím rodinným domem nevím. Pokud ho neprodáme, bude se dražit znovu, ale za nižší cenu," upozornila exekutorka. Druhá dražba by znamenala, že by vyvolávací cena začínala na polovině devítimilionové hodnoty domu.

V případě tří milionů Unibonu nejde o jediné peníze, které Ransdorf dluží. MF DNES už v minulosti poukázala, že sedm milionů po politikovi vymáhá jeho někdejší přítel Vratislav Šlajer. Dluh vznikl z původní půjčky ve výši 700 tisíc korun na stavbu vily. Peníze ale Ransdorf neplatil, takže mu začalo naskakovat penále (více čtěte zde).

Ostatní věci splácím, tvrdí Ransdorf

Podle serveru lidovky.cz dluží Ransdorf třem věřitelům celkem 17 milionů korun a není zcela jasné, jak k dluhům přišel. Ransdorf to popírá. "Pokud jde o Unibon, tak tam ta částka narostla, původně to bylo 2 miliony 716 tisíc, ale narostlo to o příslušenství. Pokud jde o pana Šlajera, tak ten mi zapůjčil 10 tisíc eur a nyní chce 7 milionů 235 tisíc. Ty jsem odhodlaný mu nedat. Ostatní věci splácím," uvedl politik.

Podle něj jej do problémů dostalo financování volební kampaně. "Začátkem všeho problému bylo to, že jsem financoval evropské volby," podotýká. Podle něj vše došlo tak daleko, protože nebyla možná dohoda. "Unibon je v likvidaci a měnil se likvidátor," vysvětluje politik. Se Šlajerem se soudil. "Soud skončil tak, že on žalobu stáhl. Myslím, že nakonec se na nějaké sumě dohodneme, ale určitě to nebude 7 milionů 235 tisíc," dodal politik.

Jak je ale možné, že byla vyhlášena dražba na majetek europoslance, který si měsíčně přijde na hrubý příjem osm tisíc eur (přibližně 195 tisíc korun)? "U příjmů vyplácených cizím subjektem, což europarlament je, nemůžeme provést exekuci. Na ni bychom museli mít doložku o evropské vykonatelnosti a tu já jako exekutor získat nemohu. Mohlo by ji získat spořitelní družstvo, ale to ji nemá," vysvětlila Pýchová.

Podle ní je možností u dlužníka obstavit alespoň účet, na který mu chodí příjmy. "Pan doktor Ransdorf ale u nás (v Česku) žádný takový nemá," doplnila Pýchová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue