Miloslav Ransdorf (KSČM) při volbách do Europarlamentu (7. června 2009) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Ransdorf tvrdí, že chtěl navázat komunikaci mezi bankou a klientem

  • 1131
Europoslanec Miloslav Ransdorf uvedl, že v Curychu chtěl navázat komunikaci mezi bankou a jejím významným klientem, od něhož měl plnou moc. S tímto vlastníkem „významného konta“ s iniciály V.H. prý banka deset let nekomunikuje. Banka s europoslancem ale prý nejednala a rovnou zavolala policii kvůli tomu, že údajně předložili falešné dokumenty. To však Ransdorf odmítá.

Český europoslanec za KSČM to uvedl ve svém tiskovém prohlášení, které Ransdorfova asistentka zaslala ČTK. Falšování odmítl s tím, že kopie zmíněných dokladů dostal až těsně před návštěvou banky. Zdůraznil, že má čisté svědomí a je přesvědčen, že žádný zákon neporušil.

Kauza Ransdorf

V prohlášení europoslanec nevysvětlil, jaký má vztah ke klientovi Zürcher Kantonalbank, jehož jménem měl navázat komunikaci. „Lidé kolem pana V.H., především jeho manažer, pan P.G., se domnívali, že mohu s bankou otevřít komunikaci, a proto mne vybavili plnou mocí, která mne k tomuto jednání opravňovala,“ uvedl Ransdorf.

„Šlo jen o to otevřít možnost komunikace s bankou. Je prostě absurdní, aby ten, komu chodí výpisy z účtů, neměl s bankou, kde má konto, kontakt. Ale k žádnému setkání se zástupci banky nedošlo,“ uvedl v prohlášení Ransdorf. S poukazem na to, že se cítí nevinný, vyzval švýcarskou stranu ke zveřejnění kamerových záznamů, „Z nich se veřejnost dozví, jaká je pravda,“ uzavřel.

S vedením strany Ransdorf stále nekomunikuje

Europoslanec zvolený za Komunistickou stranu Čech a Moravy (KSČM) i přes veřejné prohlášení stále nekomunikuje s vedením strany. Eva Komínková z mediální sekce pouze uvedla, že Suchá zaslala Ransdorfovo prohlášení jeho kolegyni z Evropského parlamentu Kateřině Konečné s žádostí, aby jej rozeslala vedoucím představitelům strany.

„KSČM s politováním konstatuje, že europoslanec Ransdorf přes veškerou snahu nekomunikuje s vedením strany a bude proto oficiálně vyzván, aby osobně orgánům strany předložil veškeré dostupné doklady týkající se této politováníhodné kauzy a odpověděl na případné dotazy ze strany vedení KSČM,“ stojí dále v oficiálním stanovisku komunistů.

Jejich předseda Vojtěch Filip už v sobotu dopoledne uvedl, že Ransdorf s ním nekomunikuje a nereaguje na jeho hovory ani SMS. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na ČT pak uvedl, že „považoval za lidsky slušné“, aby mu Ransdorf či jeho asistentka zavolala (více najdete v tomto textu).

Kdo jsou s Ransdorfem zadržení Slováci?

Sám Ransdorf v prohlášení uvádí inicály tří Slováků, s nimiž byl zadržen. „Dne 3.12. 2015 jsem v doprovodu tří slovenských občanů, jejchž iniciály jsou P.G., A.D. a J.H., navštívil Kantonalbank Zürich,“ otevírá své prohlášení. Iniciály zmíněného manažera P.G odpovídají podle slovenských médií poslednímu švýcarskou policií zadržovanému Slovákovi, kterým má být bývalý starosta obce Ivanka pri Nitre Peter Guzmický. Zbylé iniciály média nezmiňují.

Slovenský ministr Robert Kaliňák už v sobotu uvedl, že mezi zadrženými jsou dva Slováci, kteří byli v minulosti potrestání v souvislosti s daňovými úniky či podvody. Guzmický byl starostou obce za HZDS celkem čtyři volební období a v roce 2008 byl obviněn z podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele. Důvodem byl převod pozemků na obec, který policie zpochybnila.

Kaliňák v sobotu médiím sdělil, že se čtveřice mužů snažila o převod „vysoké částky v řádu stovek milionů eur“, a to „na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti“. Mluvčí jeho resortu Ivan Netík doplnil, že žádali o výběr nebo převod z účtu na jméno na základě soudních dokumentů. V bance se sice účet na stejné jméno nacházel, ale datum narození nesouhlasilo.

Banka proto transakci odmítla učinit. Tehdy se prý muži začali chovat agresivně a zasáhla policie. Dle dřívějších informací se muži snažili vybrat z banky v Curychu 350 milionů eur, což odpovídá přibližně 9,5 miliardě českých korun (více o zadržení zde).

Ransdorf měl v minulosti problémy s dluhy

Švýcaři propustili Ransdorfa z vazby v pátek večer. V sobotu se vydal na cestu zpět do Česka. Po své asistentce pouze vzkázal, že ve Švýcarsku účet nemá a nebyl zadržen v souvislosti s výběrem peněz (více o zprávě asistentky zde). Švýcarská policie dříve uvedla, že českého europoslance zadržela pro „podezření z majetkové trestné činnosti“.

Miloslav Ransdorf je poslancem Evropského parlamentu od roku 2004 a také členem výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Do roku 2004 byl členem Poslanecké sněmovny České republiky a víc než deset let zastával funkci místopředsedy KSČM. Do komunistické strany vstoupil v roce 1972.

Ransdorf v minulosti čelil hrozbě exekuce. Měl milionové dluhy a na jeho vilu v Praze-Libuši a byt v Záběhlicích byla již vypsána dražba. Nakonec se nekonala, v roce 2013 exekutorský úřad potvrdil, že europoslanec dluh splatil (více o zaplacení dluhu zde).

Takhle mluvil Ransdorf o svých dluzích v roce 2014:

12. května 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video