Europoslanec Miloslav Ransdorf po příjezdu do sídla KSČM. S novináři odmítal...

Europoslanec Miloslav Ransdorf po příjezdu do sídla KSČM. S novináři odmítal mluvit (8. prosinec 2015) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve Švýcarsku jsem byl jménem Huňka, přiznal Ransdorf. Příběhu stále věří

  • 491
Europoslanec Miloslav Ransdorf v České televizi potvrdil, že ve Švýcarsku jednal jménem dříve odsouzeného podvodníka Vladimíra Huňka. Že peníze na účtu v Curychu skutečně jsou a dokumenty jsou pravé, věří Ransdorf stále. Za své angažmá údajně od Huňka žádnou provizi slíbenou neměl.

Europoslanec za KSČM podle svých slov o problémové minulosti Vladimíra Huňka věděl. „Samozřejmě že není úplně čistý,“ řekl v rozhovoru pro Právo. „Ale myslíte si, že Hilsner, kterého se zastával Masaryk, byl čistý? Že to byl úplně čistý člověk?“ nabídl překvapivou paralelu Ransdorf.

O existenci několikamiliardového dědictví je i přes Huňkovu pověst podvodníka skálopevně přesvědčen (více o Huňkovi si přečtěte zde). „Pro mě je podstatné, zda dokumenty jsou pravé a zda ten člověk je v právu, pokud jde o nárok na svůj účet. Já jsem přesvědčen, že dokumenty pravé jsou a nic mě nepřesvědčilo ze strany švýcarské policie, že by tomu mělo být jinak,“ uvedl pro Českou televizi europoslanec.

Kauza Ransdorf

Ve švýcarské bance se prý neangažoval kvůli osobnímu prospěchu. Huněk chtěl peníze dát na humanitární účely.

„Zaujalo mě na jeho přístupu, tedy co vím od jeho manažera (Petera Guzmického), že chce dávat ty peníze na humanitární účely. Včetně zdravotní péče, protože on je údajně handicapovaný člověk,“ řekl ČT Ransdorf.

Europoslanec Ransdorf mimo jiné oznámil, že pozastaví členství v krajně levicové frakci Evropského parlamentu. „Pozastavím své členství a uvidíme, jestli se do frakce někdy vrátím. Jsem ale přesvědčen, že nic špatného jsem neudělal,“ prohlásil. Jeho kolegové z Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice v Evropském parlamentu zatím nechtějí vydávat stanovisko, Ransdorf jim chce okolnosti svého zadržení vysvětlit.

Švýcarská policie zadržela minulý čtvrtek českého europoslance spolu s trojicí Slováků kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti (více si můžete přečíst v přehledu). Ransdorf i dva ze tří slovenských občanů byli propuštěni v sobotu. Ve Švýcarsku jsou všichni považováni za obviněné (o obvinění čtěte zde).

8. prosince 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video