Kateřina Konečná se stala vedoucí kandidátkou KSČM pro volby do Evropského parlamentu.

Kateřina Konečná se stala vedoucí kandidátkou KSČM pro volby do Evropského parlamentu. | foto: Dan Materna, MAFRA

Lídrem komunistů do eurovoleb je Konečná, Ransdorf je na čtvrtém místě

  • 101
Ústřední výbor KSČM v sobotu schválil definitivní podobu kandidátky pro květnové volby do Evropského parlamentu. Lídrem byla zvolena Kateřina Konečná. Rozporuplný a zadlužený Miloslav Ransdorf se na kandidátce objevil také, byť až na čtvrtém místě.

Ústřední výbor o definitivní podobě kandidátky a volebním programu rozhodl v sobotu 22. února. Favorizovaný dosavadní europoslanec Ransdorf se nakonec lídrem kandidátky nestal, úplně vyloučen z ní však nebyl. Ústřední výbor jej zařadil na čtvrté místo hned za Konečnou, Jiřího Maštálka a Jiřího Kohlíčka.

Třiatřicetiletá Konečná se v roce 2002 stala nejmladší poslankyní, ve volbách v květnu 2010 vedla kandidátku KSČM v Moravskoslezském kraji a v předčasných říjnových volbách loňského roku svůj post ve Sněmovně obhájila. Specializuje se zejména na životní prostředí a na zahraniční politiku, místo v Evropské unii by jí proto vyhovovalo.

Ransdorf doposud neobjasnil, komu a kolik dluží

Ještě v polovině února měl přitom v pěti krajích plnou podporu Ransdorf, jeho jméno patřilo mezi nejčastěji zmiňované adepty v celé republice. Ti, kteří ho podpořili, tehdy tvrdili, že jim stačí ujištění politika o tom, že vše má vyřešeno (více čtěte zde). Ransdorf přitom nikdy veřejně nevysvětlil, komu a kolik dluží, ani kdo mu pomohl část dluhů umořit.

Předseda strany Vojtěch Filip loni v červenci iDNES.cz řekl, že dokud nebude mít politik dluhy vyřešeny, souhlas s kandidaturou do voleb od ústředí nedostane (vyjádření Filipa najdete zde). V lednu předseda partaje zopakoval, že Ransdorf si musí závazky vypořádat, jinak to ohrozí komunistickou stranu. "Jak si dluhy vypořádá, je jeho věc, ale já si do toho partaj nenechám zatáhnout. To, zda politicky uneseme to či ono, zváží členové ústředního výboru," zmírnil o něco pzději svoji rétoriku Filip.

Ransdorfovy dluhy se postupně vyšplhaly na miliony korun. Jeho právník Roman Havlín připustil, že činí sedm milionů, ale média psala o mnohem vyšších částkách. Z veřejně dostupných zdrojů je však nelze ověřit a politik o svých poměrech hovořit odmítá, přestože jeho právník sliboval několikrát rozhovor i tiskovou konferenci.

Europoslanec Miloslav Ransdorf ve volebním štábu KSČM v Praze. (26. října 2013)
Politik Miloslav Ransdorf (KSČM)

Europoslanec Miloslav Ransdorf se opět dostal na kandidátku do letošních eurovoleb.

Z práce exekutorů vyplynulo, že politik dlužil podnikateli Vratislavu Šlajerovi nebo spořitelnímu družstvu Unibon, které je v likvidaci. Šlajer v březnu 2012 mluvil o dluhu ve výši jednoho milionu korun, Unibonu podle dražebních vyhlášek politik dluží přes tři miliony.

Proč má dluhy politik s platem, který v základu činí přes 214 tisíc hrubého (bez příplatků a náhrad), není zcela jasné. Ransdorf dříve mluvil o tom, že se zadlužil při kampani do evropských voleb. Jeho straničtí kolegové a europoslanci ale podobné problémy nemají, nebo to alespoň není veřejně známo. Navíc Ransdorfa to neodradilo, aby opět do europarlamentu kandidoval.

Zatímco se Šlajerem se politik vypořádal, kvůli dluhům Unibonu byla dvakrát nařízena dražba jeho pražského bytu a domu. Politikovi se podařilo ji na poslední chvíli zvrátit. Naposledy tím, že exekutorům předložil příslib hypotečního úvěru pro kupce jeho bytu. Ani tak ale zatím definitivně dluh není vyřešen. "Mohu vám říci jenom tolik, že záležitost s hypotečním úvěrem není dokončena, protože se měnil katastrální zákon," řekla iDNES.cz exekutorka Ivana Pýchová, která má dluh Unibonu na starosti.

Kdo byt kupuje, nechtěl Havlín říci. V on-line výpisu z katastru zatím stále figuruje Ransdorfovo jméno s poznámkou, že na byt je exekuční příkaz k jeho prodeji.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video