Děti v příměstském táboře v Lužánkách secvičily za týden představení s Cirkusem Legranda, které zahrály svým rodičům. (23. července 2010)

Děti v příměstském táboře v Lužánkách secvičily za týden představení s Cirkusem Legranda, které zahrály svým rodičům. (23. července 2010) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Ráno na tábor, večer domů. Příměstské tábory vytlačily klasiku pod stanem

  • 101
Klasickým dvou či třítýdenním táborům pod stanem či v chatce zřejmě odzvonilo. Velký boom zažívají příměstské tábory, nabídka je každým rokem větší. Možnost poslat dítě ráno za celodenním zábavou a večer si pro něj zase přijet je mezi rodiči stále oblíbenější.

"Trend je určitě takový, že se čím dál tím víc využívají příměstské tábory. Kdyby se vzala čísla za poslední čtyři či pět let, tak my jsme v minulosti dělali na jedné z našich poboček tři příměstské tábory za celé prázdniny a letos na této pobočce děláme i šest či sedm táborů za týden," řekl iDNES.cz Jan Ondroušek z brněnského Střediska volného času Lužánky.

příměstské vs. klasické

Jednodenní tábory se pořádají většinou přímo ve městě nebo v jeho blízkém okolí. Rodiče platí za každý den zvlášť. Děti tedy mohou jezdit na příměstský tábor týden v kuse nebo třeba každé pondělí a středu. Na klasické tábory se jezdí většinou na dva týdny. Různé kluby mládeže či centra pro děti pořádají tématické tábory. Na táboře se můžete učit angličtinu, sportovat či se učit točit film. Klasiku pod stanem a s ešusem nabízejí skauti.

Na klasické tábory jezdí podle Ondrouška spíše skupiny dětí, které spolu tráví čas i během školního roku, třeba navštěvují divadelní kroužek nebo chodí do skautského oddílu. Běžné tábory se v posledních letech také zkracují. Dříve odjížděly děti pryč většinou na tři neděle, nyní jen na deset či čtrnáct dní.

Brněnského středisko volného času organizuje oba typy táborů. V obou případech se jedná hlavně o tábory se zaměřením, ať už na sport, břišní tance či třeba divadlo.

"Kromě nás, kteří jsme v minulosti dělali příměstské tábory spíše ojediněle, tak teď je dělá spousta dalších organizací, sportovních klubů," potvrzuje trend Ondroušek s tím, že.je naopak patrný odliv klasických pobytových táborů.

Za týden cirkusákem

Jedním z důvodů, proč rodiče začali využívat spíše nabídku jednodenních táborů, je podle oslovených organizátorů cena.

Děti v příměstském táboře v Lužánkách secvičily za týden představení s Cirkusem Legranda, které zahrály svým rodičům. (23. července 2010)Děti v příměstském táboře v Lužánkách secvičily za týden představení s Cirkusem Legranda, které zahrály svým rodičům. (23. července 2010)

"Pobytový tábor není levná záležitost a příměstský tábor, kde se nespí, skýtá pro rodiče levnější variantu. To může být jeden z motivů, ale důležité je i to, že děti budou večer doma a hlavně těm menším se nebude tolik stýskat," míní Ondroušek.

V Brně je podle Ondrouška největší zájem o cirkusový příměstský tábor, kde se děti učí kouzla, akrobacii či žonglovat. Na závěr týdne se na své potomky přijdou podívat rodiče do malého šapitó, které stojí v centru Brna.

Ondruška také předznamenává trend, který by se mohl brzo objevit, a to příměstské tábory pro předškoláky. "My už několik takových táborů pořádáme. Jsou pro předškoláky nebo prvňáky a druháky, se kterými přijedou i jejich mladší sourozenci, což je ideální," doplnil Ondroušek.

Děti v příměstském táboře v Lužánkách secvičily za týden představení s Cirkusem Legranda, které zahrály svým rodičům. (23. července 2010)Děti v příměstském táboře v Lužánkách secvičily za týden představení s Cirkusem Legranda, které zahrály svým rodičům. (23. července 2010)

V pondělí vybíjená, v úterý výlet, v pátek dobrodružná hra

V Praze se letos příměstských táborů zúčastní přes 13 tisíc dětí. Například Občanské sdružení Sang nabízí jednodenní tábory druhým rokem v rámci projektu Prázdniny v Praze.

Každý den v týdnu je vyhrazen na něco jiného - v pondělí hrají míčové hry, v úterý je celodenní výlet v Praze či mimo ni, na pátek je naplánovaná dobrodružná hra.

"Tábor je určen pro děti ve věku od 6 do 15 let s tím, že bereme i předškoláky, kterým je pět, pět a půl," uvedla organizátorka pražských příměstských táborů Kateřina Dlouhá. Každý den využije nabídky kolem šedesáti dětí.

Podle Dlouhé dětí oproti loňsku na příměstských táborech výrazně přibylo, naopak o klasické tábory takový zájem nezaznamenali. "Během prázdnin jsme měli mít několik turnusů, nakonec se konal jen jeden a zbytek se pro nezájem zrušil," doplnila Dlouhá.

Letní tábor, Bratřice (3. července 2008)Letní tábor, Bratřice (3. července 2008)

Zdraví a postižení na jednom táboře

Kombinaci příměstského a klasického tábora nabízí Centrum pro všechny v Jizbicích na Nymbursku. Letos pořádá sdružení pět sedmidenních táborů pod stany. Pokud ale rodiče chtějí, mohou si děti na noc vozit domů.

"Jsou to integrační tábory, kam jezdí zdravé i handicapované dětí dohromady," uvedla organizátorka a zakladatelka sdružení Martina Kučerová. Jezdí k nim i autisté či děti s dětskou mozkovou obrnou. Jejich nabídky využívají také děti z pomocné školy či z ústavu sociální péče.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video